Co to jest ekoskóra

Ekoskóry to materiały zdobywające coraz większą popularność. Tak zwaną skórę ekologiczną wykorzystuje się do tapicerowania mebli, ale także do produkcji odzieży, torebek czy butów. Jest to więc bardzo wszechstronna tkanina i nie dziwi rosnące zapotrzebowanie na ekoskórę. Zwłaszcza przy nasilającej się modzie na wyroby przyjazne środowisku. Przedstawiamy bliżej ekoskórę i wyjaśniamy, czym różni się od skóry naturalnej.


Cechy charakterystyczne ekoskóry

Na rynku można spotkać się z różnymi określeniami ekoskóry – skaj, derma, sztuczna skóra bądź ekologiczna skóra. Doskonale imituje ona naturalną skórę i na pierwszy rzut oka nie widać żadnej różnicy między nimi. Ekoskóra jest więc doskonałą alternatywą dla osób, które marzą o skórzanych meblach czy dodatkach, ale nie chcą przykładać ręki do krzywdy zwierząt. Co bowiem niezwykle ważne – przy produkcji ekoskóry nie cierpią zwierzęta. Można więc powiedzieć, że decydując się na ekologiczną skórę jest wilk syty i owca cała. Sztuczna skóra powstaje z syntetycznych materiałów, takich jak polichlorek winylu lub poliuretan. Dzięki temu eko tkanina jest bardziej trwała i wytrzymała.

Zalety ekoskóry

Skóra ekologiczna góruje nad skórą naturalną wieloma czynnikami. Dla miłośników przyrody niewątpliwym plusem ekoskóry jest jej brak związku z cierpieniem zwierząt. Ale to nie jedyna zaleta skóry eko. Jest ona bowiem dużo bardziej odporna na zniszczenia, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Również lepiej radzi sobie z czynnikami środowiskowymi, takimi jak ostre słońce, wilgoć czy nawet środki czyszczące. Dlatego właśnie ekoskórę możemy spotkać w dużych skupiskach ludzi, a nawet w środkach komunikacji miejskiej. Skóra ekologiczna jest łatwa w utrzymaniu czystości, wystarczy przetrzeć ją mokrą szmatką i po problemie. W przypadku większych zabrudzeń można z powodzeniem zastosować sprawdzone środki do czyszczenia tapicerki. Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze skórą naturalną – na niej każda plama może pozostawić ślad już na zawsze. Ekoskóra idealnie odwzorowuje naturalną skórę i jest jednocześnie dużo tańsza w produkcji. Przekłada się to oczywiście na cenę końcową materiału. Sztuczna skóra również jest łatwiejsza w obróbce, nie ma niej blizn i uszkodzeń, przez co jest materiałem dużo bardziej wszechstronnym niż skóra naturalna.

Wady ekoskóry

Ekoskóra ma mnóstwo zalet, ma też jednak pewne mankamenty. Gorzej niż skóra naturalna odprowadza wilgoć ze względu na brak naturalnych porów. Przez to mogą pojawiać się na tkaninie charakterystyczne plamy. Na szczęście ekoskórę można szybko i łatwo doprowadzić do porządku. Skóra z tworzyw sztucznych szybciej też się nagrzewa od wysokiej temperatury, co może być uciążliwe podczas upałów.

Jak odróżnić ekoskórę od skóry naturalnej

Kiedyś odróżnienie od siebie rodzajów skóry było proste. Materiały bowiem różniły się grubością, połyskiem i poślizgiem. Nawet laik mógł błyskawicznie dostrzec różnicę między tkaninami. Jednak lata intensywnych prac nad rozwojem sztucznych surowców doprowadziły do sytuacji, gdy odróżnienie ekoskóry od naturalnej jest trudne nawet dla specjalistów. Warto spojrzeć na tkaninę od spodu – ekoskóra jest zazwyczaj nanoszona na włókno. Jeśli zatem zauważymy obecność tego włókna, możemy śmiało przyjąć, że mamy do czynienia ze sztuczną skórą. Także grubość skóry sporo nam już mówi o surowcu. Ekoskóra i skóra naturalna inaczej reagują na ogień. Ekologiczna skóra podczas palenia topi się, wydzielając intensywny zapach palonego plastiku. Natomiast skóra naturalna twardnieje i kurczy się, pali się trudniej, a towarzyszy temu zapach palonych włosów. Zanim jednak będziemy w tak drastyczny sposób weryfikować rodzaj skóry, dobrze jest zwrócić uwagę na oznaczenia producenta. Ekoskóra często ukrywa się pod nazwami takimi jak PU, PVC, skaj, vinyl, poliamid czy też poliester.

Ekoskóra gdzie kupić

To podobieństwo skór do siebie to ogromny plus. Teraz każdy może mieć skórzaną tapicerkę czy buty ze skóry, nie martwiąc się o krzywdę zwierząt. Taka torebka ze sztucznej skóry nie zrujnuje już portfela, który zresztą też może być z ekoskóry. W naszym sklepie oferujemy różne rodzaje ekoskóry i z pewnością każdy znajdzie materiał dla siebie. Z kolei jeśli nie wiesz, którą ekoskórę wybrać, zawsze możesz odwiedzić naszą hurtownię i na miejscu poprosić o radę.