Filc to jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych, który uzyskuje się przez spilśnianie wełnianych tkanin. Pierwsze informacje na jego temat pojawiają się 6500 lat p.n.e na terenie obecnej Turcji. Okazuje się, że również na Syberii, około 600 roku p.n.e, ludzie produkowali dobrej jakości filc. Ten popularny materiał wytwarza się z wełny lub sierści zwierząt hodowlanych. Do jego wyrobu stosuje się również włókna sztuczne. Często producenci mieszają oba surowce, tworząc tkaninę o idealnych właściwościach. Zakres zastosowania materiału systematycznie poszerza się. Kapelusze, berety, wkładki, uszczelki, podkładki czy wykładziny izolacyjne to tylko niektóre z dostępnych wyrobów.
Filc tapicerski to materiał o szerokim zastosowaniu. Chroni tkaninę i gąbkę przed sprężynami, zapobiegając w ten sposób uszkodzeniom. Dodatkowo wygłusza dźwięk, który powstaje podczas uginania się sprężyn. Stosowany na bocznych ścianach mebli osłania twardą płytę meblową, zapewniając komfort i wygodę użytkowania. Sprawdza się jako materiał wygłuszający hałasy i nieprzyjemne dźwięki również w samochodach oraz budynkach. Coraz częściej wykorzystuje się go do tworzenia dekoracji wnętrz oraz artykułów odzieżowych. Jest obowiązkowym elementem scrapbookingu oraz własnoręcznie wykonanych ozdób i biżuterii. Na naszej stronie znajdziesz instrukcję jak zrobić kapcie z filcu.
Z filcu można własnoręcznie wykonać różne ozdoby, dekoracje czy drobiazgi.
Rodzaje filcu
Na rynku dostępne są różne rodzaje filcu: igłowy, wełniany, dekoracyjny, techniczny. Włókna naturalne, poliester i polipropylen są surowcem wykorzystywanym podczas produkcji igłowego. Materiał przebijany jest specjalnymi igłami, które przeciągają włókna przez daną warstwę, tworząc solidną i trwałą strukturę. Znany od dawna filc wełniany, jak sama nazwa mówi, wykonany jest z naturalnych włókien wełnianych. Powstaje w warunkach dużej wilgotności, z wykorzystaniem chemicznych i mechanicznych metod produkcji. Z kolei dekoracyjny materiał z filcu jest gładki, występuję w wielu kolorach i jest głównie stosowany w produkcji elementów ozdobnych, zabawek, obuwia i toreb. Warto wspomnieć o filcu technicznym używanym przede wszystkim w meblarstwie, motoryzacji i obuwnictwie.
Ceny filcu
Koszt zakupu filcu zależy oczywiście od jego rodzaju. Cena filcu dekoracyjnego nie jest wysoka, kilka formatek można nabyć już za około dziesięć złotych. Co ważne dostępne są produkty w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwoli wyczarować niebanalne ozdoby wnętrz. Filc igłowy jest nieco droższy, za arkusz wielkości 50 centymetrów na 75 centymetrów należy przeznaczyć około dwudziestu złotych. Wyższa cena wynika z jego struktury, która pozwala tworzyć oryginalne, delikatne wyroby typu broszki lub kwiatki. Koszt filcu wełnianego oscyluje w granicach kilku złotych za arkusz, a techniczny zakupimy za około trzydzieści złotych za metr bieżący.
Filc gdzie kupić?
Zastanawiasz się, gdzie kupić filc, który spełni wszystkie Twoje wymagania? Serdecznie zapraszamy do naszego sklepu z tkaninami, u nas bowiem oferujemy materiał filcowy wyłącznie najwyższej jakości. Dokładamy wszelkich starań, by do rąk naszych klientów trafiał wyłącznie doskonały filc. O jego walorach świadczą opinie zadowolonych klientów. O jakości i walorach tkaniny można również przekonać się osobiście w naszej hurtowni.
- Filc tapicerski14,99 zł