co to jest poliester

Co to jest poliester – fakty i mity

Tkaniny z poliestru są niezwykle popularne i można spotkać je praktycznie wszędzie. Poliester jest niezwykle wszechstronny, nic dziwnego więc, że jest tak często wykorzystywany. Wokół poliestru narosło też wiele mitów, przez co niektórzy patrzą na ten materiał mało przychylnym wzrokiem. Zupełnie niesłusznie! Przedstawiamy bliżej tę ciekawą i niesamowicie uniwersalną tkaninę.

Czym jest poliester?

Na wstępie warto wyjaśnić, co to w ogóle jest poliester. Poliestrami nazywa się grupę polimerów zawierających wiązania estrowe. Aby nie zanudzać technicznymi niuansami wystarczy powiedzieć, że poliester jest syntetykiem, czyli materiałem, który nie występuje naturalnie. Powstał on w wyniku działania chemików w laboratorium. Jest całkiem młodym materiałem – jego początki sięgają lat trzydziestych XX wieku. Po wielu próbach w 1941 roku dwójka brytyjskich chemików opatentowała poliester, co zrodziło jeszcze większe zainteresowanie tym sztucznym materiałem.

Produkcja poliestru

Do wytworzenia materiału poliestrowego potrzebna jest odpowiednio wyważona mieszanka estrów, alkoholi i kwasów. W zależności od proporcji powstają różne odmiany poliestru. Po przeprowadzonej syntezie składników poliestrowi nadaje się formę drobnych płatków. Następnie substancję tę topi się i z zastygających strumyków pozyskuje się włókna poliestrowe. W kolejnym kroku włóknom tym przy pomocy różnych zabiegów, takich jak na przykład rozciąganie, nadaje się pożądaną formę. I tak powstają między innymi błyszczące imitacje jedwabiu czy bardziej włochate włókna przypominające wełnę.

Czy poliester to tkanina ekologiczna?

Skoro do produkcji poliestru potrzeba sztucznych elementów, rodzi się pytanie, czy jest to proces bezpieczny dla środowiska. Na pewno wydzielane podczas produkcji opary stanowią pewne zagrożenie, należy jednak wziąć pod uwagę, że nie zabija się żadnych zwierząt w celu uzyskania surowca. I dzięki temu można mieć na przykład meble tapicerowane ekologiczną skórą z domieszką poliestru do złudzenia przypominającą naturalną, a jednocześnie nie przyczyniać się do krzywdy naszych braci mniejszych. Warto także podkreślić, że poliester można wyprodukować z recyklingu, czyli ze starych i niechcianych ubrań czy butelek. Nadaje to drugie życie surowcowi i pozwala dbać o planetę.

Musimy też rozprawić się z mitem, że wszystkie tkaniny naturalne są bezpieczniejsze dla środowiska niż tkaniny sztuczne. Przy uprawach roślin takich jak bawełna stosuje się ogromne ilości pestycydów i środków owadobójczych w celu ochrony pola. Ma to jednak kolosalny wpływ na degradację środowiska i choć sama tkanina z bawełny jest naturalna, to droga, jaką przebyła zanim trafiła do sklepu, z ekologią za wiele wspólnego nie ma. Chyba że sięgamy po tkaniny pochodzące z certyfikowanych upraw, co niestety często wpływa na cenę materiału. Jaki z tego wszystkiego płynie wniosek? Dość pesymistyczny, ale jednocześnie oczyszczający poliester ze stawianych mu zarzutów. Materiał poliestrowy bowiem wcale nie wyrządza większej krzywdy środowisku niż tkaniny naturalne. Mało tego – często jest nawet znacznie bezpieczniejszy dla przyrody. Zanim więc zrezygnujemy z kupna poliestru z powodów ekologicznych, sprawdźmy dokładnie skąd pochodzi i w jakich warunkach został wytworzony. Może się okazać, że poliester to lepszy wybór.

Poliester i jego właściwości

Poliester jest stosunkowo młodym materiałem, a już zdążył podbić rynek tekstylny. Nie stałoby się tak, gdyby nie liczne właściwości poliestru. Jest to przede wszystkim niezwykle wytrzymała tkanina i odporna na zniszczenia. Niestraszne jej więc wszelkie rozciągania i zadrapania. To ogromny atut w przypadku tkanin poliestrowych służących do tapicerowania mebli. Poliester łatwo też utrzymać w czystości, nie wymaga specjalnej i skomplikowanej pielęgnacji. Co warte podkreślenia, jest to tkanina odporna na plamy i trzeba się naprawdę mocno postarać, by zabrudzić poliester.

Zalety poliestru

Jak wspomnieliśmy wyżej – poliester jest bardzo wszechstronnym i popularnym materiałem. Już sama produkcja poliestru jest znacznie sprawniejsza niż przerabianie tkanin naturalnych. Przy wytwarzaniu materiałów poliestrowych nie zabija się żadnego zwierzęcia, jest to więc skuteczna alternatywa dla osób, które nie godzą się na krzywdę zwierząt, a chcą posiadać ciekawe tkaniny o określonym wyglądzie i właściwościach. Poliester jest również bardziej wytrzymały niż naturalne materiały, nadaje się więc do domów z małymi dziećmi i zwierzętami. Nie tak łatwo zadrapać czy zniszczyć materiał z poliestru. Jest to znacząca przewagą chociażby nad prawdziwą skórą, która jest bardzo wymagająca w pielęgnacji. Jak już jesteśmy przy pielęgnacji i czyszczeniu – poliester banalnie prosto utrzymać w czystości i dobrej kondycji. Nie potrzeba specjalnych zabiegów konserwujących ani wielogodzinnego szorowania, zazwyczaj bowiem wystarczy wilgotna ściereczka i odrobina szarego mydła. W przypadku tkanin poliestrowych przeznaczonych na ubrania, z powodzeniem można prać materiał w pralce bez obaw, że zmechaci się podczas prania lub straci kolor. Ponadto poliester jest sprężysty, łatwy do zabarwienia i odporny na plamy. Materiały poliestrowe wykazują również niską chłonność wody i szybko schną. Poliester jest też stosunkowo tani. Warto również wspomnieć, że włókno poliestrowe nie jest łakomym kąskiem dla moli czy pleśni.

Wady poliestru

Czy to znaczy, że poliester jest idealny i nie ma wad? Oczywiście, że nie – każdy materiał ma swoje plusy i minusy i nie inaczej jest w tym przypadku. Tkaniny poliestrowe są mało przewiewne, przez co nie poleca się ubrań z poliestru podczas upałów. Również fotel obity poliestrem może powodować nieprzyjemne uczucie przyklejania się do mebla ze względu na ograniczone oddychanie materiału i niską higroskopijność. W czasie wysokich temperatur więc zaleca się przykrycie takiego mebla narzutą, by móc komfortowo wypoczywać.

poliester materiał na odzież

Poliester świetnie sprawdza się w odzieży sportowej. 

Czy poliester się rozciąga?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań o poliestry jest ich rozciągliwość. Ludzie obawiają się, że po jednym praniu odzieży z poliestru znacznie się rozciągną, a tkanina poliestrowa na meble szybko straci swoje właściwości i będzie źle leżeć na meblach. Nic bardziej mylnego! Bowiem poliester nie rozciąga się ani nie kurczy.

Czy poliester oddycha?

Wspomnieliśmy już, że tkaniny poliestrowe mają ograniczone przepuszczanie powietrza i kiepsko oddychają. Stąd też nie zawsze sprawdzają się podczas upałów. Nie będą też odpowiednie jako tkaniny dla dzieci. Za to ta zmniejszona oddychalność świetnie pełni swoją rolę np. w odzieży sportowej.

Zastosowanie poliestru

Poliester zastosowanie ma niezwykle szerokie. Może występować jako samodzielny materiał lub jako dodatek do innych materiałów. Częstym połączeniem jest np. poliester z bawełną. Tkaniny poliestrowe wykorzystuje się w produkcji ubrań, zwłaszcza sportowych. Dzięki temu, że poliester jest lekki i nie wchłania wilgoci, to sprawdza się podczas wysiłku fizycznego. Często poliestrowe tkaniny spotykane są też w tapicerstwie. Na meble obiciowe nadaje się chociażby tkanina z włókna poliestrowego Preston. Jest ona wytrzymała, odporna na zniszczenia i zabrudzenia, a jednocześnie dość miękka i elastyczna. Poliester stanowi również ważny dodatek do ekoskóry i sprawia, że jest ona bardziej trwała. Właśnie przez tę wytrzymałość oraz łatwość w pielęgnacji materiał z poliestru często można spotkać w takich miejscach jak restauracje, bary i knajpy.

Poliester wodoodporny na tkaniny zewnętrzne

Wspomnieliśmy już o tym, że materiał poliestrowy nie chłonie wilgoci i bardzo szybko schnie. To sprawia, że poliester jest niezastąpiony przy tkaninach ogrodowych. Wytrzymała Kodura, przeciwsłoneczna Sycylia lub materiał na poduszki ogrodowe Oxford – wszystkie je łączy fakt, że w swoim składzie mają 100% poliestru. Nie da się urządzić funkcjonalnego i jednocześnie miłego dla oka ogrodu, balkonu czy też tarasu bez poliestrowych tkanin. Wyróżniają się one przede wszystkim właśnie wodoszczelnością – dzięki specjalnej poliestrowej powłoce woda nie wnika w głąb materiału, a krople wystarczy zrzucić z powierzchni tkaniny. Poliester radzi sobie również w przypadku wysokiej wilgotności powietrza w czasie upalnego lata. Materiał poliestrowy bowiem nie niszczeje od nadmiernej wilgotności i nie traci swoich właściwości. Tkaniny z poliestru chronią także przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, nie blakną i nie kruszą się od wysokiego nasłonecznienia. A do tego wszystkiego zachwycają pięknymi i żywymi kolorami. Bez wątpienia więc można stwierdzić, że zewnętrzne tkaniny poliestrowe to element obowiązkowy każdego ogrodu i tarasu.

Jak to jest z tym poliestrem?

Po tych wszystkich informacjach o poliestrze przychodzi pora na podsumowanie. Poliester z pewnością jest ciekawym materiałem o szerokim zastosowaniu i wielu pozytywnych właściwościach. Ma też swoje wady, dlatego każdy sam musi podjąć decyzję, czy chce w swojej szafie bądź w salonie poliester. Ważne jest też z pewnością źródło tkaniny – poliester poliestrowi nierówny. Warto więc sięgnąć po materiał ze sprawdzonego sklepu. Mamy bowiem wtedy gwarancję, że tkanina faktycznie będzie spełniać nasze oczekiwania. Do określonych zadań tkaniny poliestrowe będą wręcz niezastąpione.

4 komentarze do “Co to jest poliester – fakty i mity”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *