sztruks tkanina w prążki

Co to jest sztruks – wszystko o tkaninie w prążki

Tkanina sztruksowa znana jest od dawna i trzeba przyznać, że wywołuje mieszane uczucia. Jedni bowiem sztruks kochają, inni bardzo za nim nie przepadają. Wynika to z faktu, że materiał ten jest bardzo charakterystyczny – jest dość gruby i ma specyficzny krój w prążki. Tkanina ze sztruksu właśnie ze względu na swoje właściwości ma wiele zastosowań i jest bardzo ceniona w branży tapicerskiej i krawieckiej. Przedstawiamy bliżej ten wyjątkowy materiał.

Skąd pochodzi sztruks?

Polska nazwa tkaniny pochodzi od słowa z języka niemieckiego Struck, na całym świecie natomiast materiał znany jest jako corduroy. Przez długi czas uznawano, że określenie to ma korzenie we francuskim corde du roi, czyli „królewska linia”. I choć faktycznie sztruks ma w sobie z coś z królewskiego stylu i kojarzy się trochę z elegancką peleryną monarchy, to jednak etymologia ta okazała się błędna. Tkanina sztruksowa pochodzi od grubej wełnianej tkaniny wyprodukowanej w Anglii w XVIII wieku. Natomiast cord oznacza sznurek i nawiązuje do widocznych na materiale prążków lub sznurków. Od początku swojego istnienia sztruks uchodził za materiał uniwersalny, a sztruksowe ubrania lub elementy nosiły wszystkie klasy społeczne.

Jak rozpoznać sztruks?

Ta znana tkanina w prążki wyróżnia się specyficznym wzorem. Nie jest gładka, tylko pokryta podłużnymi paskami – wspomnianymi właśnie prążkami. Runo materiału posiada mikrowłoski, które sprawiają, że sztruks jest tak miękki i przyjemny w dotyku. Charakterystyczna jest też dość znaczna grubość materiału. Tkanina prążkowana powstaje z wysokiej jakości bawełny z domieszką poliestru, dzięki czemu jest odporna i wytrzymała, ale też elastyczna. Nie bez powodu więc można ją wykorzystywać zarówno w krawiectwie, jak i w tapicerstwie. Od jakiegoś czasu sztruks tapicerski bowiem zyskuje w oczach klientów i coraz chętniej decydują się na meble tapicerowane sztruksem.

Rodzaje sztruksu

Ze względu na ilość prążków na 10 cm można wyróżnić kilka rodzajów sztruksu. I tak mamy na przykład sztruks kabelkowy mający do 10 prążków. Od 10 do 25 prążków ma sztruks Trenker, a jego nazwa pochodzi od Luisa Trenkera – znanego pisarza i reżysera, który lubował się w ubraniach sztruksowych i spopularyzował ten materiał. Od 25 do 40 prążków ma szeroka odmiana sztruksu, czyli Manchester i Genua. Początkowo tkanina prążkowana powstawała głównie w Manchesterze, stąd też nazwa materiału. Ten szerszy sztruks z większą ilością prążków idealnie nadaje się jako materiał obiciowy na meble. To właśnie tę odmianę najczęściej spotkamy na tapicerowanych kanapach czy fotelach. Najwięcej prążków, bo powyżej 40, naliczyć można w sztruksie drobnym bądź dziecięcym – babycord. Wykorzystuje się go głównie do produkcji odzieży dziecięcej oraz akcesoriów dla dzieci. Poza sztruksowymi spodniami i kurteczkami szyje się z niego miękkie kołderki i beciki. Tę aksamitną i elastyczną tkaninę znajdziemy również na damskich torebkach lub w newralgicznych miejscach odzieży – na przykład na łokciach. Sztruksowe elementy chronią przed przetarciami i pęknięciami.

Sztruks a welwet – podobieństwa i różnice

Wiele osób utożsamia welwet ze sztruksem. Sprzyja temu niemałe zamieszanie związane z nazewnictwem tego materiału, ponieważ w niektórych krajach na sztruks mówi się welwet. Nic dziwnego więc, że o pomyłkę nie trudno. Zwłaszcza, że obie tkaniny są niezwykle miękkie w dotyku i przypominają aksamit. Welwet jednak nie posiada na swojej strukturze charakterystycznych dla sztruksu prążków. I tak najlepiej rozróżniać obie tkaniny.

Sztruks w modzie

Tkanina sztruksowa kojarzy się większości osób przede wszystkim z ubraniami. I nie ma się co dziwić, popularne sztruksy, czyli spodnie ze sztruksu, swego czasu nosili praktycznie wszyscy. Początkowo sztruks był ceniony głównie ze względów praktycznych. Sprawdzał się jako ciepłe okrycie wierzchnie, które jednocześnie dość szybko schnie. Takie ubranie sztruksowe łatwo się też czyściło, więc przez długi czas pełniło rolę odzieży roboczej. Potem zalety sztruksu zaczęli doceniać artyści i osoby ceniące sobie szyk i elegancję. Sztruksowe spodnie czy marynarki robiły furorę wśród studentów, ale i wykładowców. Do dziś wspomina się, że jednym z ulubionych ciuchów Johna Lennona była sztruksowa kurtka, a Mick Jagger często wskakiwał w sztruksy. Za swoimi idolami robili to oczywiście fani i tak sztruks opanował ulice.

sztruksy

Sztruksy są jednak zdecydowanie mniej popularne niż dżinsy. 

Co się jednak stało, że sztruksy nie stały się tak modne jak dżinsy? Cóż, wiele osób zaczęło sobie zadawać pytanie „czy sztruks pogrubia”. A wszystko przez gramaturę sztruksu, która jest grubsza niż standardowe tkaniny. Obecnie sztruks ma swoich wiernych wielbicieli, wiele ludzi jednak po ubrania sztruksowe sięga jedynie w chłodniejsze dni. Co kilka lat sztruks na ubraniach przeżywa swój renesans. Dużo bardziej uniwersalne są dodatki ze sztruksu. Kobiety uwielbiają sztruksowe torebki i rękawiczki. Materiał ten często pojawia się jako dodatek i urozmaicenie w produktach z ekoskóry. Ładnie ze sobą współgrają i tworzą ciekawą wizualnie całość.

Sztruks tapicerski na meble

Tkanina w prążki znajduje zastosowanie także w tapicerstwie meblowym i ma liczne grono zwolenników. Dużym atutem sztruksu tapicerskiego jest jego miękkość, dzięki niemu meble stają się niezwykle przyjemne w dotyku. A w końcu przecież tego oczekujemy od mebli wypoczynkowych – mają być wygodne i miękkie jak aksamit. To jednak nie wszystkie atuty sztruksu, jest on bowiem również bardzo wytrzymałą tkaniną. Świetnie radzi sobie z codziennym użytkowaniem, niestraszne mu też szalone pomysły dzieci czy zwierzęce pazury. Co równie ważne, sztruks łatwo się czyści i pielęgnuje. Dlatego też wiele osób decyduje się nawet na legowiska dla zwierząt domowych ze sztruksu, bo można je szybko wyczyścić z sierści i piachu.

Niesamowita miękkość sztruksu idealnie nadaje się także do przytulnych poduszek dekoracyjnych. Dzięki nim wnętrze nabiera charakteru i niepowtarzalnego klimatu nawiązującego do stylu vintage lub boho. Z pomocą tak niepozornych wydawałoby się elementów dekoracyjnych można diametralnie odmienić wygląd mieszkania. Sprzyja temu fakt, że sztruks występuje w wielu kolorach, przez co można dopasować barwę doskonale komponującą się z całym wnętrzem. Z aksamitnego sztruksu można też uszyć piękne narzuty na kanapę bądź kocyki.

sztruks na meble

Sztruksowe dodatki idealnie wpasowują się praktycznie w każde wnętrze. 

Czyszczenie i pielęgnacja sztruksu

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, sztruks jest materiałem odpornym na zabrudzenia. Jeśli jednak zdarzy się nam poplamić tkaninę, to nie ma co panikować – tkaninę bowiem łatwo się czyści. Sztruks tapicerski wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką lub szczoteczką o miękkim włosiu. Natomiast jeśli pierzemy materiał w pralce pamiętajmy, by robić to w niskiej temperaturze i najlepiej przy użyciu tylko płynu do płukania. Po wysuszeniu warto wyszczotkować delikatnie materiał, by zachować idealny stan prążków. Dotyczy to przede wszystkim ubrań ze sztruksu, które regularnie pierzemy. Materiał obiciowy na kanapie lub fotelu zaś nie wymaga wielkiego prania, wystarczy regularnie pielęgnować mebel i pozbywać się kurzu, piasku i wszelkich zanieczyszczeń. Można też zastosować rolkę do ubrań, które zbierze kłaczki. Tapicerkę sztruksową należy też co jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką i odświeżyć jej wygląd. Dzięki naszym staraniom meble sztruksowe pozostaną w dobrej kondycji.

Gdzie kupić sztruks

Tkanina sztruksowa jest popularna i nie ma większego problemu z jej dostępnością. Aby jednak cieszyć się wszystkim walorami sztruksu, warto wybrać materiał ze sprawdzonego źródła. Tylko wtedy zyskujemy pewność, że nasza tkanina w prążki przetrwa próbę czasu i będzie nas cieszyć swoją miękkością przez długie lata. W naszym sklepie oferujemy sztruks tapicerski, który spełnia wszystkie standardy jakości. Potwierdzają to liczne testy, które przechodzi tkanina zanim trafi do sprzedaży. Nie ukrywamy – z naszego sztruksu jesteśmy naprawdę dumni.
Jeśli zastanawiacie się, czy sztruksowy materiał sprawdzi się u Was, skontaktujcie się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i znajdziemy idealne rozwiązanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *