welur

Co to jest welur i co warto o nim wiedzieć?

Przez długie lata welur uchodził za materiał ekskluzywny, zarezerwowany dla wyższych sfer. Z czasem zaczęto jednak odchodzić od welurowych tkanin, postrzegając je za zbyt toporne i kojarzące się z zamierzchłą przeszłością. Od kilku lat na szczęście powraca moda na materiał z weluru. Jest to bowiem bardzo uniwersalna i wytrzymała tkanina, która na dodatek pięknie prezentuje się we wnętrzach. Warto poznać lepiej welury i docenić ich właściwości oraz szerokie zastosowanie.

Krótka historia weluru

Materiał welurowy do Europy przybył w XII wieku z Indii, szczyt swojej popularności osiągnął w XIV i XV wieku. Wtedy to zyskał przydomek królewski, ponieważ welur wykorzystywano głównie na dworze monarchy. Szyto z niego szaty przede wszystkim dla króla i królowej oraz dla zamożnej szlachty. Po dziś dzień zatem welur często kojarzy się z przepychem, ale też elegancją i wytwornością. Z czasem welurowe tkaniny coraz śmielej wkradały się do domów, zachwycając swoją miękkością i jedwabistością. Był czas, że to właśnie welury dominowały w mieszkaniach na meblach, elementach dekoracyjnych i zasłonach. Gdy materiały welurowe zbytnio się opatrzyły, ludzie zaczęli rezygnować z nich na rzecz cieńszych i lżejszych tkanin. Welury można było spotkać zazwyczaj tylko we wnętrzach w stylu vintage, boho czy glamour. Ale jak to z modą bywa – często się zmienia i zatacza koło. Dziś welury przeżywają ponowny rozkwit i coraz śmielej powracają na salony.

Co to jest welur?

Sekretem powodzenia weluru od wieków była właśnie aksamitna w dotyku struktura. Nic więc dziwnego, że materiał welurowy często błędnie mylono z aksamitem lub welwetem. Zatem czym jest welur i co go wyróżnia na tle pozostałych tkanin? Welur to materiał powstający kiedyś najczęściej z bawełny, choć odkąd rynek opanowały włókna syntetyczne, coraz powszechniejszy staje się welur poliestrowy. Cechą charakterystyczną weluru jest tak zwany meszek, czyli okrywa włosowa niezwykle miękka w dotyku i przypominająca skórkę brzoskwini. A nie trzeba być fanem brzoskwini, by docenić subtelność aksamitnego meszku.

Welur na ogół ma krótkie włosie, a jego okrywę włosową tworzą nitki osnowy. Na pierwszy rzut oka – za sprawą swojej niespotykanej w świecie tkanin miękkości – welur może wydawać się kruchy i podatny na zniszczenia. Nic bardziej mylnego, bowiem materiał welurowy jest odporny na rozrywanie, naciąganie i wypychanie. Welurowi niestraszny także piling, czyli zjawisko mechacenia się tkaniny pod wpływem użytkowania. Na potwierdzenie wytrzymałości weluru wystarczy przytoczyć fakt, że wiele odmian tkanin welurowych świetnie radzi sobie z kocimi i psim pazurami. A nie jest to cecha, którą może poszczycić się wiele materiałów.

Z czego powstaje welur?

Początkowo welur produkowano wyłącznie z naturalnej bawełny. Jednak kiedy syntetyczne włókna zaczęły wkraczać z przytupem do niemal wszystkich gałęzi szeroko pojętego przemysłu, zmiana zaszła również w produkcji weluru. Oczywiście wciąż można kupić welur bawełniany, ale coraz częściej spotykamy się z welurem powstałym z poliestru. Od razu musimy wyjaśnić, że choć wokół poliestru narosło wiele mitów, to nie taki ten poliester straszny jak go malują. Welur z poliestru bowiem jest dużo bardziej wytrzymały i odporny na wszelkie zniszczenia. To właśnie zastosowanie poliestru do produkcji weluru sprawia, że tkanina ta jest tak łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji. Ponadto poliestrowy welur dłużej pozostaje w dobrej kondycji, przez co nie musimy kupować kolejnej tkaniny przez długie lata. Zatem nie przekreślajmy na wstępie weluru z poliestru.

Czy welur jest naturalny?

W zależności od tego, z jakiego materiału powstaje welur, może być albo naturalny, albo sztuczny. Welur wytwarzany z bawełny (ewentualnie z wełny) jest w pełni naturalną tkaniną. Natomiast w przypadku weluru produkowanego z poliestru, mamy do czynienia z welurem sztucznym. Zdarzają się również przypadki, gdy miesza się ze sobą naturalną bawełnę z włóknami syntetycznymi. Wówczas również nie możemy powiedzieć, by welur był całkowicie naturalny. Pamiętajmy jednak, że sztuczny welur niekoniecznie znaczy gorszy. Taki syntetyczny materiał welurowy jest najczęściej dużo trwalszy i łatwiejszy w codziennej pielęgnacji, a tym samym ma więcej zastosowań.

Czy welur to skóra?

Z racji tego, że niektóre odmiany weluru posiadają specyficzną powierzchnię, to wiele osób zastanawia się, czy welur to skóra. Pytanie to staje się jeszcze bardziej zasadne w przypadku weluru z poliestru, ponieważ poliester wykorzystuje się również do produkcji ekoskóry. Ale welur to nie jest skóra i warto o tym pamiętać. Istnieje natomiast coś takiego, jak skóra welurowa. Jest ona bardzo elegancka i uchodzi za skórę szlachetną. Taka skóra welurowa powstaje z naturalnej skóry i jest dość rzadko spotykana, dlatego cena również jest wysoka. Pamiętajmy też, że taka skóra jest trudniejsza w pielęgnacji i utrzymaniu czystości niż sam welur.

Welur, welwet i aksamit – podobieństwa i różnice

Welur jest bardzo charakterystyczną tkaniną i nawet laik rozpozna go spośród innych materiałów. Przez to jednak, że należy on do grupy materiałów pluszowych, dość często można spotkać się z takimi określeniami weluru jak: aksamit, welwet i plusz. Wiele osób błędnie uznaje, że są to synonimy weluru, w rzeczywistości zaś są to inne tkaniny, choć oczywiście dość do siebie podobne. Zbliżony mają sposób tkania, stąd też spore podobieństwo.

Welur, aksamit i welwet należą do materiałów z okrywą runową i stanowią odmianę pluszu. Różnice między tkaninami opierają się zaś przede wszystkim na metodzie uzyskania puszystej okrywy i jej długości, na grubości materiału, rodzaju włókien oraz ich elastyczności.

Najgrubszy i najsztywniejszy jest aksamit, który pokryty jest meszkiem o maksymalnej długości 3 mm. Aksamit powstaje na skutek wprowadzenia pomiędzy nitki osnowy dodatkowych nitek runowych w formie pętelek. Jako dodatkowe nitki osnowy stosuje się włókna bawełniane, wełniane lub jedwabne, które są zdecydowanie najdroższe.

Cieńszy od aksamitu jest welur, który dodatkowo ma krótsze włosie i jest bardziej elastyczny. Jest nieco mniej błyszczący niż aksamit, ale mimo to i tak jego runo ładnie połyskuje w świetle. Z kolei welwet ma okrywę włosową powyżej 3 mm i powstaje poprzez wyciąganie nici wątku ponad osnowę w formie pętelek. Z pętelek tych po rozcięciu tworzą się włoski, stąd też inna nazwa tej tkaniny – plusz wątkowy.

To bardzo krótkie omówienie rodzajów pluszu pokazuje, że błędem jest nazywanie weluru zamiennie aksamitem czy welwetem. Są to wprawdzie tkaniny do siebie podobne, jednak zdecydowanie nie są to dokładnie te same materiały. Przybliżymy teraz bliżej tkaniny welurowe.

welur a aksamit

Welur, aksamit czy welwet? Rozróżnienie tych trzech materiałów wcale nie jest takie łatwe. 

Jakie cechy ma welur?

Wspomnieliśmy już nieco o niektórych atutach weluru. Powtórzmy jednak raz jeszcze, że tkanina welurowa posiada miękką i puszystą okrywę włosową, tak zwany meszek. Porównaliśmy ją do skórki brzoskwini, która jest niezwykle przyjemna w dotyku i ma właśnie ten delikatny meszek. Choć wydaje się, że welur przez te mikrowłoski jest delikatny, to jednak udowodniliśmy już, że jest to mocna i wytrzymała tkanina, która jest odporna na rozrywanie i rozciąganie. Co warte podkreślenia – niektóre welury jak np. nasza Werona są też odporne na pazury, dzięki czemu nadają się do domów ze zwierzętami. Welur to zatem świetna tkanina obiciowa dla kota i psa. Wytrzymałość weluru sprawia, że będzie to dobry wybór również dla rodziców – taki materiał obiciowy powinien przetrwać nawet najbardziej szalone zabawy dzieci. Co warte podkreślenia, welury dość łatwo się czyści, utrzymanie ich więc w nienagannej kondycji jest proste i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Cechy weluru:

  • puszysta i gęsta okrywa włosowa,
  • miękki i przyjemny w dotyku materiał,
  • struktura przypomina skórkę brzoskwini,
  • duże podobieństwo do aksamitu i welwetu,
  • tkanina odporna na codzienne użytkowanie, rozrywanie i zadrapanie,
  • mocny materiał,
  • odporność na piling,
  • tkanina obiciowa odporna na pazury psa i kota,
  • najczęściej powstaje z bawełny lub poliestru,
  • łatwo utrzymać welur w czystości,
  • nie wymaga specjalnej konserwacji
  • prosty w obróbce,
  • elastyczny,
  • subtelna poświata na powierzchni tkaniny,
  • dość gruby i mięsisty, a przy tym lekki.

Rodzaje weluru w naszym sklepie

Świadomi tego, jak wszechstronnym, wytrzymałym i po prostu pięknym materiałem jest welur, w naszym sklepie oferujemy kilka rodzajów tej wyjątkowej tkaniny. Wspomniany już wcześniej materiał welurowy Werona jest niezwykle wytrzymały i mocny, niestraszne mu codzienne użytkowanie. Jest świetnym materiałem nie tylko do domu z małymi dziećmi i zwierzętami, ale także dla alergików. Nasz welur bowiem posiada atest higieniczny i certyfikat Oeko Tex, które potwierdzają jego bezpieczeństwo. Werona ma charakterystyczną strukturę delikatnego meszku, który jest niesamowicie przyjemny w dotyku. Dlatego też świetnie sprawdza się jako tkanina obiciowa na meble.

Równie przyjemny – choć już bez subtelnego meszku – jest welur tapicerski Malibu. Wyróżnia się krótkim i gęstym włosiem oraz lewą stroną wzmocnioną białą siatką. Dzięki temu materiał jest bardziej wytrzymały i radzi sobie w trudnych warunkach. Malibu jest także odporne na piling, czyli niepożądane zjawisko pojawiania się małych i zmechaconych kuleczek na powierzchni tkaniny. Naszemu welurowi piling zdecydowanie nie grozi.

Podobny do Malibu jest welur Milenium, który prezentuje bardzo delikatny i elegancki splot włókien. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że materiał welurowy jest bardzo cienki i wręcz kruchy, ale nic bardziej mylnego. Dzięki wzmocnieniu aksamitnym podkładem zespolonym z runem tkaniny uzyskano welur lekki i jednocześnie niezwykle mocny. Na runie Milenium zastosowano perforację, która podnosi atrakcyjność tkaniny oraz odpowiada za sprawną mikrowentylację i oddychanie weluru podczas codziennego użytkowania.

Pikowane welury

Mamy również coś dla wielbicieli materiałów pikowanych – welur pikowany na watolinie grubości około 1 cm i wzmocniony wigofilem. Do pikowania wykorzystano metodę ultradźwiękową, która obecnie jest wygodniejsza, trwalsza i nadaje trójwymiarowej głębi na strukturze materiału. Pikowany welur jest bardzo miękki w dotyku, a do tego odporny na zniszczenia, co czyni go tkaniną o bardzo szerokim zastosowaniu.

W naszym sklepie od jakiegoś czasu króluje welur przypominający plaster miodu. To tkanina pikowana w heksagony, które robią furorę w aranżacji wnętrz i można je spotkać niemal w każdym wnętrzu pod różną postacią. Ten welur w heksagony doskonale prezentuje się na sofie, fotelu i krześle, ale także na poduszkach dekoracyjnych o różnorodnych kształtach. Tkanina plaster miodu ma jeszcze jedno zastosowanie, w którym nie ma sobie równych – tapicerowane panele ścienne z weluru to hit ostatnich miesięcy. I coś czujemy, że zostanie z nami na dłużej, bowiem w prosty sposób odmienia wystrój pomieszczenia i nadaje mu zupełnie nowego charakteru.

tkanina pikowana w heksagony

Doskonale na poduszkach prezentuje się welur pikowany w heksagony przypominający plaster miodu. 

Welur i jego bogate zastosowanie

Tkanina welurowa przede wszystkim wspaniale sprawdza się jako materiał obiciowy. Przy użyciu weluru można stworzyć oryginalne obicia na kanapach, fotelach, zagłówkach czy pufach. To jednak nie wszystko – welur nadaje się także jako tkanina dekoracyjna. Można z weluru uszyć ozdobne i mięciutkie poduszki na sofę i piękne narzuty. Niektórzy z materiału welurowego tworzą również takie cuda, jak torebki, plecaki, nerki czy portfele. Co ciekawe, welur może pełnić też rolę tkaniny na zasłony, a nawet materiału na legowisko dla psa lub kota.

Meble z weluru

Welurowe meble kiedyś uchodziły za element luksusu i choć postrzeganie welurów się nieco zmieniło, to kanapa czy fotel obite welurem wciąż nadają wnętrzu pewnego szyku i wytwornej elegancji. Meble z weluru doskonale komponują się praktycznie z każdym stylem wnętrzarskim. Najczęściej można spotkać welur w stylu glamour, vintage bądź boho. Coraz częściej też welurowe obicia wkraczają do stylu skandynawskiego i duńskiego hygge. Nie bez powodu, bowiem wszystkie te style stawiają na przytulne elementy i ciepłą atmosferę. Welur jest zdecydowanie mistrzem w budowaniu subtelnego i przyjemnego nastroju we wnętrzu. Za meblami z weluru przemawia także duży wybór kolorystyczny tkaniny. Możemy zatem pójść w stonowane szarości, beże czy jasne brązy, ale możemy też wybrać bardziej odważne i energetyczne kolory, jak pomarańczowy, niebieski czy czerwony. Tak duży wybór barw sprawia, że łatwo wkomponować welur praktycznie do każdego pomieszczenia.

Poza tymi wszystkimi efektami wizualnymi nie można zapomnieć o chyba najważniejszej kwestii – meble z weluru są niesamowicie wygodne. Kanapa czy fotel z weluru przyjemnie otoczą ciało po całym dniu trudów i pozwolą zrelaksować się. Zdecydowanie lepiej smakuje kawa pita podczas wylegiwania się na miękkim welurze. A do tego nie musimy się martwić o zniszczenie czy nadmierne zabrudzenie mebli welurowych, bowiem są one trwałe i wyjątkowo odporne na codzienne użytkowanie. Równie łatwo i szybko welur można odświeżyć i sprawić, by wyglądał jak nowy. Mimo tego, że welur jest materiałem mocnym, to jednak nie jest nieśmiertelny – mogą zdarzyć się przetarcia, warto zatem dbać o welurowe meble. I choć welury są na ogół odporne na kocie pazury czy szalone dziecięce zabawy, to jeśli za bardzo brykają na kanapie, to dobrze jest zabezpieczyć mebel narzutą.

tkaniny welurowe

Bogactwo kolorystyczne welurów. 

Zasłony welurowe

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej można natknąć się na zasłony welurowe. Kiedyś takie kotary z weluru kojarzyły się ze starym stylem i nie były raczej uznawane za atrakcyjne. Uważano, że są ciężkie i toporne. Wystarczy jednak sięgnąć po wysokiej jakości welur i wszystko się zmienia. Takie zasłony z weluru przepięknie się układają za sprawą lejącej struktury, a mikrowłoski na runie elegancko lśnią w promieniach słonecznych. Aksamitny podkład weluru powoduje, że materiał jest cieniutki, a jednocześnie mocny i nie przepuszcza wiele światła. Dlatego też poleca się zasłony z weluru do salonu. Pełnią wtedy funkcję ozdobną, ale też praktyczną. Niezwykle popularne ostatnio są zasłony butelkowa zieleń, jak na przykład nasza Marsylia.

Welurowe dodatki

Z welurów można stworzyć naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy. Fantastycznie na torebkach czy plecakach prezentuje się zwłaszcza welur pikowany. Z weluru szyje się też wiele ozdób do domu oraz dekoracyjnych elementów, takich jak poduszki i narzuty. Już jedna malutka ozdoba może nadać wnętrzu charakteru. Hitem są na przykład przytulne welurowe dynie, które idealnie tworzą klimat złotej polskiej jesieni. Warto też wspomnieć, że z weluru można uszyć również ubrania, chociaż wymaga to więcej wprawy. Niektóre gwiazdy światowego formatu lubują się w wytwornych i iście królewskich sukniach z weluru.

welurowe ozdoby

Dekoracyjne poduszki z weluru tworzą przytulny klimat. 

Ubrania z weluru

Tkanina welurowa ma tak liczne właściwości, że szkoda byłoby, gdyby kek zastosowanie ograniczało się tylko do tapicerki i dodatków. Z weluru można bowiem uszyć fantastyczne ubrania, które zresztą przeżywają od kilku lat swój renesans. Nic dziwnego, ponieważ welurowe ubrania prezentują się niesamowicie elegancko, a jednocześnie nie mają w sobie zadęcia i niepotrzebnego przepychu. W zależności od tego, z jakimi dodatkami je połączymy, zyskamy doskonały ubranie na wyjście wieczorowe, na spotkanie z przyjaciółmi czy też do pracy. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim welurowe sukienki. Materiał welurowy pięknie się układa i lekko połyskuje, przez co sukienka zyskuje efekt wow. Ale welurowa sukienka to propozycja nie tylko na przyjęcie czy odwiedziny w teatrze, ponieważ równie wspaniale nadaje się na odzież do pracy. Z weluru szyje się także marynarki, spódnice, spodnie i bluzki. Wśród osób pracujących zdalnie zaś furorę robi dres welurowy – niezwykle miękki, przyjemny i wygodny. Bez względu na to, jakie ubranie z weluru posiadamy, pamiętajmy, że wymaga ono specjalnego prania. Najlepiej takie ciuchy prać ręcznie lub w programie ustawionym na pranie delikatnych tkanin.

Czy welur pogrubia?

Sporo osób, które stoją przed decyzją o zakupie ubrania welurowego, zastanawia się, czy welur pogrubia. Zasadniczo tkaniny welurowe nie wywołują takiego efektu, trzeba jednak liczyć się z tym, że są one gęste i mięsiste. To z kolei może czasem wywołać wrażenie pogrubienia. Wtedy bardzo istotne jest odpowiednie dobranie fasonu i kroju ubrania, tak by nie osiągnąć niekorzystnego efektu. Oczywiście przy wrażeniu wizualnym ważne są również kolory materiału – przyjęło się, że ciemne kolory – jak butelkowa zieleń, malachitowy, czarny czy granatowy – wyszczuplają. Nie bez kozery również ubrania welurowe są szczególnie modne jesienią i zimą, kiedy chętniej sięgamy po luźne swetry i bluzy.

Pielęgnacja i czyszczenie weluru

Welury nie są wymagające w kwestii czyszczenia i konserwacji. To wytrzymałe i odporne na zabrudzenia tkaniny, które dość łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy regularnie odświeżać tkaninę wilgotną miękką ściereczką oraz odkurzać z drobinek i kurzu. Warto tu zaznaczyć, że wiele welurów posiada system Easy Clean, który umożliwia pozbycie się praktycznie każdej plamy. Przy większych zabrudzeniach można sięgnąć po sprawdzone i bezpieczne środki czyszczące przeznaczone specjalnie do weluru. Materiał welurowy można także prać w pralce w temperaturze do 40 stopni, przed praniem jednak należy zapoznać się ze specyfikacją danego weluru.

Jak czyścić welur z kurzu?

Tkaniny welurowe nie są wymagające w pielęgnacji, aby jednak cieszyły nas świetną kondycją przez długi czas, warto pokusić się o systematyczne usuwanie kurzu i drobinek piasku z tkaniny. Piasek i okruszki najlepiej delikatnie odkurzyć i nie pozwolić, by wbijały się w materiał. Natomiast, aby pozbyć się kurzu z weluru, należy użyć miękkiej szczotki przeznaczonej do czyszczenia tapicerki, ewentualnie szczotki do odzieży. W ostateczności można również zastosować w tym celu ściereczkę. Szczotkujemy lub przecieramy ściereczką welur w jednym kierunku, dzięki czemu unikniemy brzydkich śladów na tkaninie. Do eliminacji kurzu z materiału welurowego można także wykorzystać specjalny odkurzacz z miękką nasadką do czyszczenia tapicerki.

Jak usunąć długopis z weluru?

Welur jest dość wdzięcznym materiałem, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Nie przyjmuje łatwo brudu i nie łapie przesadnie kurzu. Są jednak plamy, które potrafią zepsuć efekt tkaniny welurowej. Do takich plam należą ślady z długopisu. Na szczęście dzięki odpowiedniej reakcji można sprawnie pozbyć się takich plam. Sposobów jest kilka i wiele zależy od tego, czy plama jest bardzo rozległa. Pamiętajmy też, że nie z każdego rodzaju weluru uda się domowymi metodami usunąć długopis. Wtedy należy udać się do specjalistów od czyszczenia tapicerki.

  1. Jeśli atrament z długopisu lub pióra rozlał się na powierzchni tkaniny, to w pierwszym kroku należy delikatnie usunąć go przy użyciu ręcznika papierowego lub chusteczki. Ważne, by nie wcierać tuszu, tylko leciutko przykładać ręcznik.
  2. Na plamę trzeba nałożyć niewielką ilość alkoholu izopropylowego lub denaturatu spirytusowego. Można również użyć specjalnego środka do czyszczenia tapicerki. Uwaga! Przed nałożeniem środka czyszczącego czy alkoholu na plamę, należy przetestować go w jakimś mało widocznym miejscu (np. z tyłu kanapy). Zyskamy wówczas pewność, że nie zaszkodzimy tkaninie. A jeśli coś pójdzie nie tak, to nie zniszczymy widocznej dla wszystkich strony materiału.
  3. Środek czyszczący delikatnie wklepujemy w plamę przy użyciu ręcznika papierowego lub chusteczki. Ponownie pamiętajmy, aby nie wcierać niczego w plamę. Czynność tę powtarzamy 2-3 razy aż uzyskamy czystą tkaninę.
  4. Na koniec warto bardzo lekko przetrzeć czyszczone miejsce wodą z mydłem, by pozbyć się resztek środka do czyszczenia tapicerki lub alkoholu.

Jak prasować welur?

Z racji tego, że materiał welurowy ma tak szerokie zastosowanie, to coraz częściej otaczamy sią tą tkaniną. Nasuwa się także pytanie, czy welur można prasować. I o ile nie ma takiej potrzeby przy tapicerce meblowej, to w przypadku zasłon z weluru lub ubrań welurowych pytanie staje się jak najbardziej zasadne. Na szczęście welur – dzięki swoim właściwościom – nie należy do materiałów, które mocno się gniotą. Na ogół nie ma w ogóle potrzeby prasować taki materiał. Jeśli jest taka możliwość, to również zaleca się wstrzymanie od prasowania weluru, ponieważ nie przepada on za tak wysokimi temperaturami. W przypadku jednak, gdy nie ma możliwości zrezygnowania z prasowania, należy ustawić żelazko na niską temperaturę, a między welur i żelazko położyć np. bawełnianą ściereczkę. Pozwoli to uniknąć welurowi bezpośredniego kontaktu z nagrzanym żelazkiem. Należy wziąć pod uwagę, że prasowanie weluru to ostateczność – często wystarczy delikatne przeczesanie weluru szczoteczką lub wygładzanie go ręką.

Dlaczego warto postawić na welur?

Jak można się przekonać po przeczytaniu tego artykułu, welur to bardzo uniwersalny materiał. Jego szlachetny i odpowiednio wyważony elegancki wygląd oraz subtelny połysk sprawiają, że to idealna tkanina obiciowa do wnętrz. Tym bardziej, że wyjątkowy design weluru idzie w parze ze świetnymi parametrami technicznymi. Welur jest bowiem mocny i trwały, a choć jego struktura wydaje się być bardzo delikatna, to jednak materiał dobrze radzi sobie z codziennym użytkowaniem. Materiał welurowy jest odporny na zwierzęta domowe, a wszelki kurz czy piasek wystarczy odkurzyć. Nie bez powodu z weluru coraz częściej robi się też legowiska dla psa i kota. Z różnych rodzajów weluru szyje się także ubrania. Rzesze swoich fanów ma chociażby sukienka welurowa czy welurowy dres. Tak tak – dres welur to nie oksymoron. I choć może wydawać się dziwne, że tkanina, która kiedyś służyła tylko królom, obecnie trafia na sportowe ciuchy, to jednak potwierdza to tylko fakt, że welur to niesamowicie wszechstronny materiał.

    1. PUNKT TAPICERSKI

      W ofercie naszego sklepu jest kilka rodzajów weluru. Wszystkie zrobione są z poliestru z wyjątkiem weluru Malibu, który w składzie ma także domieszkę nylonu. Informacje o tym znajdują się w opisach naszych produktów. Kiedyś welur wytwarzano z bawełny, jednak obecnie na potrzeby przemysłu tapicerskiego robi się go z poliestru. Dzięki temu jest bardzo wytrzymały na zniszczenie – rozrywanie, mechacenie, utratę koloru. To tkanina obiciowa idealna dla posiadaczy zwierząt lub osób mających dzieci, gdyż wszelkie zabrudzenia bardzo łatwo usunąć z powierzchni tapicerowanych mebli, poduszek lub zasłon wykonanych z weluru.

    1. PUNKT TAPICERSKI

      To zależy jaki efekt chcemy uzyskać i jakiego kleju użyć. Odradzamy klejenie cienkiego weluru bezpośrednio na płytę, gdyż klej może być wówczas widoczny, lub stać się widoczny z czasem. W naszej ofercie jest kilka rodzajów weluru: pikowany, Matt Velvet, Werona, Milenium i Malibu. Do bezpośredniego naklejenia na płytę meblową doradzilibyśmy zastosowanie kleju w sprayu oraz weluru Matt Velvet, który jest mięsisty, a jego spód zrobiony jest z filcu. Dzięki temu miejsca w których mocniej chwycił klej nie będą widoczne.

  1. Czy meble typy wersalki, sofy i narożniki z tkanin welurowych są szyte z włosem z góry do dołu, czy z dołu do góry?
    Pozdrawiam

    1. Punkt Tapicerski

      Zwyczajowo meble obszywane welurem, są robione w ten sposób, aby włos układał się z góry do dołu. Jednakże welur ma takie właściwości, że kiedy materiał układ się „z włosem” materiał wydaje się być bardziej połyskliwy i mieniący, „pod włos” natomiast, kolor jest głębszy i ciemniejszy. Naszym zdaniem jest to niewątpliwa zaleta weluru. Dzięki niej powierzchnia mebli codziennie może wyglądać trochę inaczej. Jeżeli jednak nie lubisz tego efektu, polecamy wybór tkaniny innego rodzaju.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *