co to jest zamsz

Co to jest zamsz?

Zamsz to jeden z najstarszych rodzajów skóry zwierzęcej. Na tle innych materiałów skórzanych wyróżnia się brakiem warstwy licowej skóry. Jest miękki i przyjemny w dotyku, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w tapicerce meblowej oraz w branży odzieżowej i obuwniczej. Istnieje także sztuczny zamsz, który stanowi doskonałą imitację naturalnego materiału. Jak wytwarza się zamsz? Jakie rodzaje tej tkaniny można wyróżnić? Jak pielęgnować i czyścić materiały zamszowe? Zapraszamy do artykułu.

Charakterystyka zamszu

Nazwa tego materiału pochodzi od niemieckiego słowa Sämisch. Zamsz ma stosunkowo długie włókna i obrobiony jest odwrotną częścią skóry. Ma charakterystyczną strukturę gładkiego i przyjemnego w dotyku meszku. Naturalny zamsz cechuje miękki i sprężysty chwyt. Najczęściej występuje w odcieniu brązowym lub żółtokremowym, ale materiał zamszowy często sztucznie się barwi bądź rozjaśnia. Taką naturalną zamszową tkaninę inaczej nazywa się skórą welurową lub suede (z języka angielskiego). Zamsz jest niezwykle efektowny i każdej stylizacji dodaje niepowtarzalnego charakteru.

Jak powstaje zamsz?

Do produkcji zamszu wykorzystuje się skórę zwierząt, przede wszystkim jeleni, łosi, kóz, owiec, saren i reniferów. Naturalną tkaninę zamszową można wytwarzać na dwa sposoby. Pierwsza metoda nazywana jest tradycyjną i jest stosowana już od wieków. Określa się ją jako czystą metodę tłuszczową wymagającą wielu miesięcy działań. Drugi sposób polega na formaldehydowym garbowaniu wstępnym z późniejszym właściwym już garbowaniem tłuszczowym. Jest to bardziej nowoczesny sposób produkcji zamszu naturalnego. Gładka skóra zamszowa jest jeszcze dodatkowo farbowana po zewnętrznej stronie i zabezpieczana lakierem. Z kolei sztuczny zamsz czy syntetyczna skóra zamszowa powstają przy pomocy różnych technologii, dzięki czemu coraz bardziej przypominają naturalną skórę. Obecnie sztuczny i naturalny zamsz są praktycznie nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka.

Rodzaje zamszu

Tak jak już wspomnieliśmy, rozróżnić możemy przede wszystkim sztuczny zamsz i naturalny. W grupie naturalnych zamszów najpopularniejsza jest ircha, czyli wyprawiona cienka skóra najczęściej owcza. Natomiast zamszem na pewno nie jest nubuk, który jest notorycznie mylony z tkaninami zamszowymi. Nubuk również jest naturalną skórą, jednak wykończoną od strony lica. Sztuczny zamsz z kolei jest trwalszy od naturalnego i bardziej wytrzymały. Pokrywająca go dodatkowa warstwa teflonu sprawia, że jest też łatwiejszy w utrzymaniu czystości.

Jak czyścić zamsz?

Naturalny zamsz jest dość wymagającym materiałem w kwestii pielęgnacji i czyszczenia. Dlatego na początek warto zabezpieczyć materiał specjalnym impregnatem przeznaczonym do naturalnej skóry. Do czyszczenia zamszu nie powinno się używać wody, ponieważ może ona uszkodzić strukturę materiału. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy więc na sucho, oczywiście w miarę możliwości. Kurz czy inne drobinki można usunąć gumową szczotką. Ewentualne plamy na zamszu trzeba usuwać jak najszybciej, by ciecz nie zdążyła wniknąć głęboko w strukturę materiału. Do czyszczenia używamy miękkiej szczoteczki i specjalnego preparatu do czyszczenia zamszu. W kolejnym kroku tkaninę suszymy, a potem ponownie impregnujemy. Jeśli zabrudzimy zamsz czymś tłustym, plamę możemy zasypać talkiem i pozostawić na kilka godzin, a następnie wyszczotkować. Domowy sposób naszych babć polega na czyszczeniu plamy skórką czerstwego chleba, ale w tym wypadku nie gwarantujemy sukcesu.

Należy pamiętać, że naturalny zamsz jest dość specyficzną tkaniną i łatwo uszkodzić jej delikatną strukturę. Jeśli więc zależy nam na bardziej wytrzymałej tkaninie, lepiej zdecydować się na sztuczny zamsz. Taki materiał sprawdzi się też w domach, w którym mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Tkanina ze sztucznego zamszu jest bowiem odporna na pazury i wszelkie zadrapania. Jest także prostsza w czyszczeniu – wystarczy przetrzeć ją wilgotną ściereczką.

Zastosowanie zamszu

Zamsz jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Fantastycznie sprawdza się w tapicerce obiciowej, nadając meblom ekskluzywnego charakteru. Miękkie i przyjemne w dotyku fotele i kanapy wprowadzają do wnętrza niezwykle przytulną atmosferę. Wprawdzie zamszowa tapicerka jest podatna na plamy i blaknięcie od promieni słonecznych, to jednak warto wysilić się z pielęgnacją takich mebli. Odwdzięczają się pięknym i luksusowym wyglądem. Najczęściej zamsz spotkamy w branży obuwniczej. Buty zamszowe niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Podobnie jak wszelkie zamszowe dodatki – głównie torebki i rękawiczki. W branży odzieżowej również znajdziemy sporo zamszowych dodatków.

Zamsz gdzie kupić

Zastanawiasz się, gdzie kupić trwałą i wytrzymałą tkaninę zamszową? Taki materiał znajdziesz w naszym internetowym sklepie tapicerskim. Szereg skrupulatnych testów potwierdza jego wysoką jakość i doskonałą kondycję przez długie lata. W naszej hurtowni możesz również sprawdzić tkaninę przed zakupem i zachwycić się jej przyjemną w dotyku strukturą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *