flizelina

Flizelina – co warto o niej wiedzieć

Niezwykle delikatna tkanina z włókien syntetycznych to właśnie flizelina. Zapewne każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu miał do czynienia z tym materiałem. Jest on bowiem bardzo wszechstronny i ma ogromnie szerokie zastosowanie. Sekret flizeliny tkwi przede wszystkim w jej elastyczności i trwałości. Te cechy decydują o tym, że flizelina to tkanina, bez której ciężko wyobrazić sobie branżę krawiecką, florystyczną, budowlaną czy ogrodową. W naszym artykule przybliżymy liczne zalety flizeliny i podpowiemy, do czego można jej używać.

Flizelina czy fizelina? A może fliselina?

Flizelina często określana jest również wigofilem, wigolinem bądź agrowłókniną. Funkcjonuje też pod nazwą fizelina, a nawet fliselna, jest to jednak ta sama tkanina. Bez względu na nazwę, flizelina tapicerska powstaje na skutek połączenia bądź sklejenia włókien syntetycznych, takich jak polieterosulfon bądź włokien polipropylenowych.

Właściwości flizeliny

Nasza włóknina polipropylenowa jest delikatnym materiałem wysokiej jakości. Jednocześnie, mimo swojej delikatności, jest bardzo wytrzymała na ścieranie i rozciąganie. Flizelina wykazuje również właściwości ognioodporne – w kontakcie z ogniem wypełnienie tapicerskie nie pali się, tylko topi. Wprawdzie struktura tkaniny nie jest zbyt elastyczna, to jednak cechuje się przyjemną miękkością. Ponadto nie strzępi się i swobodnie przepuszcza powietrze. Olbrzymią zaletą flizeliny jest łatwość użytkowania, bowiem niezwykle prosto daje się ona ciąć, szyć i formować.

Rodzaje flizeliny – podział ze względu na zastosowanie flizeliny

Liczne plusy flizeliny sprawiają, że ma ona niesamowicie szerokie zastosowanie w wielu branżach. Można śmiało stwierdzić, że jest to najczęściej spotykana tkanina tapicerska, często jednak niedoceniania. Gramatura materiału wpływa na przeznaczenie flizeliny – cieńsze tkaniny sprawdzają się jako osłony w branży tapicerskiej lub budowlanej. Z kolei sztywniejsze włókniny służą do tworzenia samodzielnych produktów w przemyśle krawieckim czy nawet w branży reklamowej. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane rodzaje flizeliny.

Flizelina krawiecka

W branży odzieżowej idealnie odnajduje się flizelina krawiecka. Dzięki swojej elastyczności nadaje się do usztywniania i modelowania kształtu ubrań, np. żakietów czy płaszczy. Zapewnia również odpowiednią stabilizację materiału podczas haftowania i sprawia, że hafty wychodzą proste. Tkaninę wykorzystuje się też do szycia wkładów do poduszek i kołder. Stanowi wtedy miękkie i zarazem trwałe wypełnienie tapicerskie. Wigofil używa się także do produkcji różnego rodzaju pokrowców, a grubsze włókniny do szycia ekologicznych toreb wielokrotnego użytku na zakupy. Flizelinę nierzadko można spotkać też w damskich torebkach pod postacią podszewki.

flizelina krawiecka

Flizelina może posłużyć jako wkład do poduszek czy też jako element dekoracyjny.

Flizelina dekoracyjna

Przy pomocy flizeliny można tworzyć różnego rodzaju dekoracje. Jest niesamowicie przydatna w okresie świątecznym, bowiem świetnie sprawdza się podczas pakowania prezentów, tworzeniu kartek okolicznościowych czy jako dodatek do świątecznych ozdób i stroików. Dzięki flizelinie można w prosty sposób stworzyć niepowtarzalny klimat również podczas imprez okolicznościowych i wesel. Często zdarza się bowiem, że zdobi ona stół i pełni funkcję bieżnika lub obrusu. Flizelinę bardzo cenią sobie w branży florystycznej – dekoruje się nią bukiety, wiązanki i efektowne kompozycje kwiatowe. Zazwyczaj to właśnie z flizeliny tworzy się wszelkie kokardy i kryzy.

Agrowłóknina, czyli flizelina ogrodowa

Flizelina ogrodowa nosi również nazwę agrowłókniny i z powodzeniem jest wykorzystywana w rolnictwie, sadownictwie i szkółkarstwie. Agrowłóknina pełni przede wszystkim funkcję ściółkowania podłoża, by zapobiec wzrostowi chwastów. Pomaga to jednocześnie zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu. Tkanina przepuszcza wodę, dzięki czemu ułatwia podlewanie roślin i utrzymuje odpowiednią wilgotność gleby. Agrowłóknina jest wręcz niezastąpiona zimą, ponieważ służy do okrywania i otulania plonów i krzewów, chroniąc je tym samym przed niskimi temperaturami.

Flizelina tapicerska

Włóknina polipropylenowa od lat doskonale sprawdza się w przemyśle tapicerskim. Najczęściej pełni rolę materiału do podbicia mebli, np. tyłu kanapy. Flizelina tapicerska może też sprawdzić się jako warstwa antypoślizgowa między tkaniną a gąbką lub owatą. Znajdzie również zastosowanie przy produkcji materaców do sypialni jako tkanina obiciowa bądź jako kieszenie pokrywające sprężyny mebli.

Flizelina budowlana

To nie koniec funkcji flizeliny, ponieważ jest też pożądanym materiałem budowlanym i służy jako wzmocnienie powierzchni ścian i sufitów. Wykorzystanie tej włókniny pozwala zamaskować wszelkie pęknięcia czy nierówności gładzi oraz wzmacnia łączenia płyt gipsowo-kartonowych. Jest prosta w użyciu i można ją malować farbą bezpośrednio po nałożeniu.

Flizelina medyczna

Ten niepozorny materiał ma jeszcze jedno niezwykle ważne zastosowanie – pomaga ratować zdrowie i życie ludzi. Wykorzystuje się ją bowiem do produkcji sprzętu ochronnego dla lekarzy, pielęgniarek, ale też dla wszystkich, którzy mogą mieć kontakt z osobami chorymi. Jest to przydatne w czasach epidemii czy walki ze smogiem. Taka flizelina medyczna na maseczki posiada certyfikaty bezpieczeństwa i jest doskonałą tkaniną ochronną.

Flizelina cena

Cena flizeliny zależy przede wszystkim od jej gramatury. Różne wymiary, kolory i wspomniane gramatury sprawiają, że koszt tkaniny flizelinowej waha się od 2 do 250 zł. Oczywiście kwoty te dotyczą wyłącznie flizeliny najwyższej jakości i ze sprawdzonego źródła. Dzięki temu mamy pewność, że tkanina przetrwa długie lata w doskonałej kondycji.

Gdzie kupić flizelinę?

Ta niesamowicie wszechstronna włóknina tapicerska jest powszechnie dostępna na rynku. Zalecamy jednak przed zakupem sprawdzić parametry tkaniny, bowiem zdarza się, że flizelina flizelinie nierówna. Nasza hurtownia tapicerska pragnie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, dlatego sprowadzamy materiały wielokrotnie testowane pod względem jakości i trwałości. Liczne certyfikaty, lata doświadczenia i opinie zadowolonych klientów utwierdzają nas w przekonaniu, że nasza agrowłóknina jest z najwyższej półki. Oferujemy flizelinę w kilku uniwersalnych kolorach, wymiarach i gramaturach, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy również do zakupów bezpośrednio w naszej hurtowni – można wtedy porozmawiać ze specjalistami w branży, rozwiać swoje wątpliwości i na własne oczy przekonać się, jak ciekawą tkaniną jest nasza flizelina.

9 komentarz do “Flizelina – co warto o niej wiedzieć”

  1. Dzień dobry,
    Chciałbym się poradzić jak usunąć resztki niewidoczne flizeliny budowlanej z dłoni.
    Jakieś drobinki nie widoczne gołym okiem powbijały się w dłoń i mocno kłują.
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie.

    1. PUNKT TAPICERSKI

      Proszę spróbować na poraniony obszar skóry nałożyć nietoksyczny klej np. szkolny Magic, kiedy wyschnie można będzie go delikatnie oderwać razem z fragmentami szkła. Później skórę oczywiście należy zdezynfekować. Wcześniej można też dłonie wymoczyć w ciepłej wodzie, skóra będzie dzięki temu bardziej miękką, a jej pory otworzą się.

      1. Dziękuję serdecznie za pomoc.
        Wszystko zadziałało jak trzeba.Nic już nie mam w skórze.
        Jeszcze raz serdecznie dziękuję za okazałą pomoc.
        Pozdrawiam.

  2. Dzień dobry, czy flizelina jest materiałem odpornym na zadrapania przez kota? Chciałabym zakupić parawan pokryty flizeliną, ale nie wiem, czy nie zostanie szybko zniszczony. Czy można ewentualnie zastosować jakieś dodatkowe zabezpieczenie chroniące fizelinę? Z góry dziękuję.

  3. Zainteresowana jestem flizeliną z klejem po jednej stronie, nadającą się do usztywnienia podszewki w torbie zakupowej. Jaka gramatura jest wskazana, żeby nie była za sztywna ani tez za miękka. Proszę o poradę.

    Z podziękowaniem Ewa B

    1. PUNKT TAPICERSKI

      Pani Ewo niestety flizelina dostępna w naszym sklepie nie posiada warstwy klejowej. Do wyboru są 4 gramatury: 40 g/m², 60 g/m², 80 g/m² i 120 g/m² oraz 4 kolory. Do usztywnienia torby proponujemy 60 g/m² lub 80 g/m².

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *