Wybór tkaniny obiciowej nie jest łatwy. Na rynku istnieje tak wiele różnych materiałów tapicerskich, że decyzję należy dobrze przemyśleć. Nie wszystkie materiały nadają się do tapicerki meblowej, nie wszystkie też przetrwają spotkania z małym dzieckiem czy z psem bądź kotem. Jednym z kluczowych elementów do przemyślenia jest sposób pielęgnacji tapicerki. Jak czyścić tkaniny obiciowe? Poznaj bezpieczne i skuteczne sposoby.
Materiały tapicerskie różnią się od siebie pod wieloma względami. Niektóre są cienkie o delikatnej strukturze, inne dużo bardziej wytrzymałe i mocne. Wszystkie tkaniny jednak wymagają specjalnego traktowania dostosowanego pod swoje potrzeby. Większość materiałów nie lubi chemicznych środków czyszczących, prania w pralce czy też nadmiernej wilgoci. Dlatego tak ważne jest, by poznać instrukcję pielęgnacji i czyszczenia konkretnej tkaniny.
Codzienna pielęgnacja tapicerki meblowej
Odpowiednie użytkowanie może znacząco wydłużyć żywot tkaniny obiciowej. Nawet wydawać by się mogło niepozorne drobiazgi są w stanie zachować tapicerkę w dobrej formie. Dbanie o tapicerkę zaczyna się już wtedy, gdy stajemy przed wyborem odpowiedniej tkaniny. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał wchłania wodę, jaką ma odporność na ścieranie i na wybarwienia. Niektóre tkaniny obiciowe można prać w pralce, co zdecydowanie ułatwi czyszczenie w przyszłości. Pamiętajmy, że regularne czyszczenie i konserwacja tapicerki często zapobiega trwałym zabrudzeniom, których potem ciężko się pozbyć. Każdy materiał tapicerski ma nieco inną instrukcję obsługi, dlatego zawsze warto dopytać przy zakupie, jak prawidłowo obchodzić się z tkaniną. Tapicerowane meble nie powinny stać blisko źródeł ciepła (grzejników, kominków, kuchenek), ponieważ może to doprowadzić do odbarwienia tkaniny. Ponadto koniecznie zadbajmy o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu.
Jak czyścić tkaniny obiciowe – ogólne zasady
Raz jeszcze musimy podkreślić, że każdy materiał jest nieco inny i ma trochę inne wymogi pielęgnacyjne. Natomiast na pewno żadnej tkaniny nie wolno traktować silnych środkami chemicznymi nieprzeznaczonymi do danego materiału. Lepiej sięgnąć po sprawdzone środki czyszczące. Nie powinno się też używać szczotki z twardym włosiem, ponieważ może ona zniszczyć materiał. Lepiej sięgnąć po miękkie ściereczki bawełniane lub ręczniki papierowe. Nigdy nie wcieramy szmatką plamy, tylko delikatnie przyciskamy, żeby wchłonęła ciecz z plamy. Regularnie odkurzajmy tapicerkę – dzięki temu będzie wyglądała dużo efektowniej i jednocześnie unikniemy potencjalnych mikrouszkodzeń od drobinek brudu.
Czyszczenie tkanin obiciowych krok po kroku
Bazując na naszym doświadczeniu przygotowaliśmy instrukcję tego, jak czyścić tkaniny meblowe. Na początek należy przygotować kilka niezbędnych elementów: miękką szczoteczkę i ściereczkę, letnią wodę w misce, amoniak (opcjonalnie), łagodne mydło w płynie oraz odkurzacz z nasadką szczotkową. Mając wszystko pod ręką możemy przejść do samego czyszczenia.
Zaczynamy od usunięcia jak największej ilości brudu przy pomocy miękkiej szczotki. Luźne zabrudzenia i widoczny kurz można odkurzyć korzystając ze specjalnej nasadki szczotkowej. Do miski z lekko ciepłą wodą dodajemy niewielką ilość łagodnego mydła i delikatnie mieszamy. Naszym celem jest uzyskanie płynu mydlanego, dlatego nie przesadzajmy z intensywnością mieszania. Do roztworu można dodać kilka kropel amoniaku, który dodatkowo zwiększy moc czyszczenia, jeśli plama tego wymaga. Amoniak nie jest konieczny. Następnie zwilżamy szmatkę i bardzo delikatnie przykładamy ją do powierzchni tapicerki. Wykonujmy ruchy w przód i w tył – z włosem i pod włos. Powtarzamy czynność do momentu, aż plama zniknie. Gdy powierzchnia będzie czysta, pozostawiamy ją do całkowitego wyschnięcia. W razie potrzeby możemy jeszcze delikatnie szczotkować kawałek materiału, aby przywrócić mu piękną i miękką teksturę. Czyszczenie tapicerki jest dziecinnie proste, jeśli przestrzega się tych podstawowych zasad.