Tkaniny zewnętrzne uchodzą za niemal niezniszczalne i odporne na plamy. I rzeczywiście świetnie sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach i ciężko je zniszczyć. Nie znaczy to jednak, że o tkaniny wodoodporne nie trzeba należycie dbać. Tylko odpowiednie postępowanie z tkaninami zapewni im długowieczność w doskonałej kondycji. Wyjaśniamy zatem, jak dbać o materiał wodoszczelny.
Co wyróżnia materiał wodoszczelny?
Zanim przejdziemy do tego, jak dbać o materiał wodoszczelny, musimy przyjrzeć się bliżej specyfice tkaniny. Od razu musimy zaznaczyć, że materiał wodoszczelny niejedno ma imię. Wśród najpopularniejszych tkanin odpornych na wilgoć wyróżnia się przede wszystkim rewelacyjne trio – Kodura, Sycylia i Oxford. Każda z tych tkanin idealnie radzi sobie w kontakcie z wodą i w ogóle nie wchłania wilgoci. Podobnie wygląda kwestia z ewentualnymi plamami i brudem. Z racji tego, że materiał wodoszczelny nie pozwala na wnikanie jakiejkolwiek substancji w głąb struktury, to również plamy nie są w stanie zniszczyć tkaniny.
Większość tkanin zewnętrznych również świetnie radzi sobie z piekącym słońcem i promieniami UV. Tkaniny te nie niszczeją od słońca, nie pękają i nie płowieją. Dobrze radzą sobie też z wiatrem, wysokimi i niskimi temperaturami oraz intensywnym użytkowaniem. Wystarczy tu przywołać chociażby materiał w paski na leżaki, któremu nie straszne duże obciążenia, ostre słońce, morska woda i drapiący piasek.
W temacie tkanin wodoszczelnych nie sposób pominąć również materiału często niedocenianego, a zdecydowanie jednego z najlepszych. Wodoodporna imitacja lnu – bo o tej tkaninie mowa – jest niezastąpiona podczas wszelkich imprez plenerowych, takich jak wesele czy komunia. Dzięki oryginalnej strukturze przypominającej len materiał ten jest bardzo elegancki, a jednocześnie pozostaje w pełni wodoszczelny i odporny na plamy. Właśnie dlatego tak często gości na przyjęciach plenerowych w roli markizy, namiotu oraz materiału na obrus. Zwłaszcza wesele w stylu boho bardzo lubi się z tą tkaniną.
Widzimy więc, że tkaniny wodoodporne muszą radzić sobie w trudnych warunkach, takich jak zmienna pogoda (deszcz, słońce, wiatr, upały) czy plamy z jedzenia i napojów. Zasługują więc z pewnością na odpowiednią pielęgnację. Podpowiadamy zatem, jak dbać o materiał wodoszczelny, aby posłużył nam jak najdłużej.
Jak dbać o materiał wodoszczelny – praktyczne rady
Tkaniny wodoodporne nie są wymagające w pielęgnacji i czyszczeniu. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby tkaniny trwały przy nas w świetnej kondycji latami. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma materiałów niezniszczalnych. Każdy – nawet najmocniejszy materiał – ma swoje granice i swoją żywotność. Nie ma więc potrzeby trzymania leżaków czy poduszek na ostrym słońcu, jeśli przez długi czas nie korzystamy z nich. Owszem, tkaniny są odporne na słońce, ale im więcej będą na tym słońcu przebywać, tym ich żywotność nieco się skróci. Jeśli więc wyjeżdżamy na dłuższy urlop latem, schowajmy przynajmniej część leżaków, poduszek czy materaców. Podobnie kwestia z odpornością na temperaturę i wilgoć. Nie ma najmniejszej potrzebny, aby trzymać tkaniny na zewnątrz podczas zimy.
Wspomnieliśmy już, że materiał wodoszczelny nie pochłania wilgoci, tylko sprawia, że woda spływa z powierzchni tkaniny. Po czasie materiał sam wysycha. Czasem jednak warto mu nieco z tym pomóc i zrzucić nadmiar wody. Zwróćmy szczególną uwagę na wszelkie zagłębienia bądź zgięcia, ponieważ z takich miejsc woda często sama nie może spłynąć. A długo utrzymująca się wilgoć na materiale może doprowadzić w końcu do powstania pleśni. Nie musimy sami wycierać tkanin wodoodpornych, ale warto ustawić meble czy poduchy tak, aby mogły swobodnie wysuszyć się. W razie potrzeby można użyć ściereczki lub ręcznika papierowego do szybszego pozbycia się wilgoci z powierzchni.
Jak czyścić materiał wodoszczelny?
Przez to, że ani wilgoć, ani plamy nie wnikają we wnętrze materiału, nie ma większych problemów z czyszczeniem Kodury czy innej tkaniny wodoodpornej. Plamy z powierzchni tkaniny należy usuwać przy pomocy ściereczki lekko namoczonej w misce z wodą o temperaturze do 30 stopni oraz z dodatkiem mydła. Do czyszczenia materiału wodoszczelnego nie wolno używać silnych detergentów. W niektórych przypadkach można sięgnąć po delikatne środki do czyszczenia tkanin. Zanim jednak zaczniemy czyścić tkaninę, przeprowadźmy test na niewielkim i mało widocznym kawałku materiału. Przekonamy się wówczas, czy środek nie zniszczy tkaniny.
Zawsze też starajmy się jak najszybciej usunąć zanieczyszczenia, aby plama nie zaschła, ponieważ pozbycie się jej będzie nieco trudniejsze. Wyjątek stanowi błoto – wtedy czasem lepiej poczekać, aż piasek wyschnie. Można wówczas delikatnie zrzucić go z materiału, a powierzchnię tkaniny odświeżyć wilgotną ściereczką. Jeśli zależy nam tym, by od razu usunąć błoto z materiału, to możemy je także spłukać wodą.