Skóry naturalne niezmiennie cieszą się sporą popularnością. Uchodzą za tkaniny bardzo eleganckie, szlachetne i wygodne. Wiele osób obawia się jednak, że utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest zadaniem niezwykle trudnym. Nic bardziej mylnego – skóra naturalna może posłużyć nam długie lata i to przy nieskomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym znajdziecie rady na to, jak dbać o skóry naturalne.
Czym wyróżniają się skóry naturalne?
Zanim przejdziemy do meritum i opowiemy, jak dbać o skóry naturalne, musimy pokrótce omówić specyfikę skór. Są to bez wątpienia tkaniny, obok których nie sposób przejść obojętnie. Zdecydowanie też wyróżniają się na tle innych materiałów. Przybliżony wygląd i część właściwości mają jedynie ekoskóry, ale one także posiadają wiele różnic. Skóry naturalne są więc jedyne w swoim rodzaju. Pamiętajmy tylko, że same skóry mogą różnić się między sobą. Wynika to chociażby z faktu, że mogą powstawać z różnych rodzajów skóry. Podstawowe cechy są jednak typowe dla wszystkich skór.
Już na pierwszy rzut oka dostrzec można oryginalną strukturę skóry. Posiada ona charakterystyczne pory, które podkreślają naturalność materiału. Powierzchnia skóry – choć nietypowa – to w żaden sposób nie przytłacza i nie jest nachalna. Wielkość porów zależy od rodzaju skóry. Na prawdziwej skórze często dostrzec można również drobne plamki czy bruzdy – nie stanowią one żadnego defektu, tylko potwierdzają autentyczność skóry.
Skóra naturalna jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Szczególnie dużo zyskuje w kontakcie ze skórą, dlatego też meble ze skóry czy ubrania skórzane są tak wygodne. Prawdziwe skóry oddychają i świetnie odprowadzają wilgoć. Są również bardzo elastyczne, przez co sprawdza się jako skórzana tapicerka.
Jak rozpoznać skórę naturalną?
Skóry przez lata zaskarbiły sobie sporą sympatię, nie dziwi więc, że powstała dla nich konkurencja w postaci ekoskór. Sztuczne skóry z wyglądu przypominają skóry naturalne, nie powstają jednak ze skór zwierzęcych, a zazwyczaj z poliestru. Coraz częściej bardzo trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać, czy mamy do czynienia ze skórą naturalną czy sztuczną. Dobrze zatem wiedzieć, jak rozpoznać skórę naturalną.
Pierwszą podpowiedzią jest dla nas sama struktura skóry. Na naturalnej skórze dostrzeżemy pory, czasem też drobne plamki i nierówności. Ekoskóry zaś cechują się idealną strukturą, która w każdym miejscu jest bardzo regularna. Wiele powie nam również test dotyku. Prawdziwa skóra jest niesłychanie przyjemna i ciepła. Skóry ekologiczne zaś mogą także być miękkie i przyjemne, ale nigdy nie będą ciepłe w dotyku. Na ogół też skóra naturalna jest bardziej elastyczna niż ekoskóra.
Skóry naturalne znacznie lepiej radzą sobie w kontakcie z wodą. Ich porowata struktura bowiem nasiąka wodą, a po czasie wysycha. Ważne, żeby umożliwić skórze spokojne i dokładne wysuszenie się. Natomiast ekoskóry nie pochłaniają wody, a duża ilość wody na powierzchni materiału może doprowadzić do trwałego zniszczenia.
Rozpoznać prawdziwą skórę możemy także po jej reakcji na ogień. Przy zbliżeniu płomienia do skóry naturalnej nie zaobserwujemy żadnej reakcji. Ekoskóra zaś w kontakcie z ogniem wydziela nieprzyjemny zapach i zaczyna się topić. Przy tego rodzaju testach zalecamy jednak dużą ostrożność.
Warto też wiedzieć, że na prawdziwej skórze z czasem tworzy się patyna. Jest to naturalne zjawisko związane ze starzeniem się skóry oraz wystawianiem jej na kontakt z różnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak chociażby kurz i pył. Patyna na skórze może przybierać różne formy – może być to pogłębiony kolor skóry lub delikatny połysk na powierzchni. Dla wielu osób to właśnie taka postarzała skóra z patyną jest najbardziej szlachetna i najcenniejsza.
Jak dbać o skóry naturalne na co dzień?
Prawdziwa skóra jest wytrzymała i odporna na wiele czynników. Nie znaczy to jednak, że nie musimy dbać o skóry. Jeśli chcemy, by skóra naturalna przez długie lata służyła nam i pozostawała w doskonałej kondycji, musimy pamiętać o kilku sprawach. Przede wszystkim normalne jest, że z czasem skóra staje się nieco bardziej podatna na rozerwanie czy zadrapanie. Wymaga więc specjalnej pielęgnacji, która pozwoli jej zachować swoje właściwości. Ale spokojnie, pielęgnacja skóry naturalnej wcale nie jest skomplikowana.
Kluczowe jest zadbanie o to, by powierzchnia skóry była czysta i odpowiednio natłuszczona. To trochę tak jak z naszą własną skórą – jeśli nie zapewni się jej właściwej pielęgnacji, będzie pękać i łuszczyć się. Dlatego musimy regularnie pilnować, aby skóra naturalna była pozbawiona kurzu, piasku, okruchów i innych zanieczyszczeń. Różne plamy na skórze wymagają nieco odmiennego podejścia. Przejdźmy zatem do tego, jak czyścić skóry naturalne.
Jak czyścić skóry naturalne?
Czyszczenie skóry naturalnej zdecydowanie przebiega najskuteczniej wtedy, gdy za pozbywanie się plamy zabierzemy się jak najszybciej. Długo zalegające zanieczyszczenia na skórze mogą być potem znacznie trudniejsze do usunięcia. Mogą także wyrządzić już trwałe szkody na powierzchni skóry. Rozlaną ciecz należy zatem jak najprędzej wytrzeć i pozwolić skórze wyschnąć.
Nie wolno też zaniedbać delikatnego odkurzania skórzanych materiałów. Wszelkie okruchy, drobiny piasku czy inne ostre kawałeczki mogą systematycznie drapać skórę aż doprowadzą do uszkodzenia. Dlatego zaleca się przynajmniej raz na kilka dni odświeżenie mebli ze skóry i pozbycie się z nich wszelkich drobinek. O takiej pielęgnacji warto także pamiętać przy skórzanych torebkach i innych dodatkach. Tym bardziej, że torebka ze skóry jest mocno narażona na kontakt ze szkodliwymi czynnikami.
Czym czyścić skóry naturalne?
W przypadku skór naturalnych obowiązuje zasada mówiąca o tym, że im mniej, tym lepiej. Dlatego też pierwszym wyborem przy czyszczeniu skóry jest mydło z wodą. Może to być mydło, którego używamy sami na co dzień. Istnieją także specjalne mydła do skóry, znane jako mydła siodłowe. Takie mydło do czyszczenia skóry bez problemu poradzi sobie z większością plam. Należy tylko pamiętać o tym, aby nie przedobrzyć z ilością wody i mydła. Uważajmy, by nie zalać skóry wodą.
Do czyszczenia naturalnej skóry można użyć także ciepłej wody z kilkoma kroplami octu. Woda z mydłem lub octem idealnie pozbywają się plam z błota czy kurzu. Są jednak zabrudzenia, które wymagają silniejszego traktowania. I tak np. plamy z atramentu zaleca się czyścić odrobiną alkoholu. Kilka kropel alkoholu należy wówczas nanieść na wacik lub miękką ściereczkę i delikatnie przetrzeć plamę. Z kolei aby usunąć plamy z wina ze skóry, zaleca się użycie odrobiny płyny do mycia naczyń z wodą.
Usuwanie pleśni ze skóry naturalnej natomiast wymaga użycia wody utlenionej i wilgotnej ściereczki. Jeśli jednak pleśń zadomowiła się na dobre na skórze, wówczas konieczne będzie sięgniecie po specjalne środki chemiczne do czyszczenia pleśni.
Warto także zapamiętać sposób usunięcie plam z długopisu ze skóry. Wtedy przydaje się bardzo zwykła gumka do zmazywania na ołówku. Delikatnie należy pocierać ślad po długopisie, aż zniknie.
Czym konserwować skóry naturalne?
Jeśli chcemy, aby nasze meble ze skóry, skórzana tapicerka w samochodzie czy skórzane torebki towarzyszyły nam przez długie lata w świetnej kondycji, musimy pamiętać także o systematycznym konserwowaniu skóry. Skóra naturalna bowiem z czasem może się przesuszać, a tym samym skóra stanie się bardziej podatna na pękanie i rozrywanie. Na szczęście rutynowa pielęgnacja skóry nie jest żmudna i skomplikowana. Wystarczy tylko regularnie lekko ją natłuszczać.
Do natłuszczania skóry naturalnej świetnie sprawdza się gliceryna, olejek rycynowy i wosk pszczeli. Wystarczy więc odrobinę wybranego środka wsmarować w skórę i pozwolić na spokojnie się wchłonąć. Można także kupić gotowe preparaty do pielęgnacji skóry naturalnej. Zawsze jednak należy najpierw sprawdzić każdy środek w mało widocznym miejscu (np. z tyłu kanapy, od wewnętrznej strony torebki), aby przekonać się, że nie dojdzie do żadnej niepożądanej reakcji.
Jak widać więc kwestia tego, jak dbać o skóry naturalne, nie jest trudna. Systematyczne dbanie o czystość i pilnowanie odpowiedniego natłuszczenia w zupełności wystarczą do tego, aby skóra przetrwała długie lata.