jak odnowić drapak dla kota

Jak odnowić drapak dla kota – instrukcja

Każdy opiekun kota wie, jak bardzo zwierzęta te uwielbiają używać swoich pazurków i wspinać się na wysokości. Prędzej czy później w domu każdego kociarza musi pojawić się drapak dla kota. W innym przypadku mruczek zrobi sobie narzędzie do ostrzenia pazurków z naszej kanapy lub fotela. Sam drapak jednak również się zużywa i warto co jakiś czas odnowić drapak. Z naszą wybitnie prostą instrukcją zrobisz to samodzielnie i bez wysiłku.

Po co w domu drapak dla kota?

Osoby, które decydują się na swojego pierwszego kota w życiu, mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważny jest drapak dla kota. O zaletach tego niepozornego mebla dla kota wiedzą doskonale zaś wszyscy ci, którzy mieli już okazję żyć z kotem. Zdają sobie oni bowiem sprawę, jak ważne dla kota jest ostrzenie pazurków, drapanie o powierzchnię i wdrapywanie się na wysokości. Z kolei nikt nie chce, by za drapak dla kota posłużyła kanapa, fotel czy pufy. A to dlatego, że ostre kocie pazury mogą błyskawicznie pozaciągać tkaninę i zniszczyć całkowicie efekt wizualny mebli. Tym bardziej, że dla kota żadnym problemem nie jest wyciągnięcie spod tkaniny gąbki tapicerskiej, a wówczas pozostaje już tylko odnowa tapicerki lub kupno nowych mebli.

Pamiętajmy też, że naturalnym zachowaniem kota jest wskakiwanie na wysokości i podziwianie świata z góry. Często zatem kota można dostrzec na najwyższej szafie, półce, parapecie czy oparciu fotela. Dlatego warto pomyśleć o wysokim drapaku, który upiecze dwie pieczenie przy jednym ogniu. Umożliwi więc spełnienie kociej potrzeby drapania i jednocześnie będzie miejscem, gdzie kociak może wskoczyć i spędzać czas.

Odnawianie drapaka dla kota

Skoro drapak dla kota służy do drapania, naturalne więc, że prędzej czy później materiał się niszczy. Kocie pazurki sukcesywnie zaciągają tkaninę, a czasem wręcz rozpruwają ją. Można oczywiście kupić wówczas nowy drapak, ale są one dość drogie. Zwłaszcza te wysokie drapaki z kilkoma skrytkami i miejscami do wylegiwania się. Znacznie tańszym wyjściem jest samodzielnie odnowienie drapaka. Potrzebujemy wtedy tylko nowej tkaniny obiciowej, takera i trochę czasu.

To, jaką tkaninę wybierzemy na odnowienie drapaka, zależy od indywidualnych preferencji (naszych i kocich). My zdecydowanie jesteśmy wielbicielami sztucznego futra, które rewelacyjnie nadaje się na drapak dla kota. Tkanina futerkowa jest bowiem mięciutka, przyjemna w dotyku i jednocześnie wytrzymała, a do tego dość elastyczna i łatwa w obróbce. Jest również lubiana przez koty. Przy okazji wygląda atrakcyjnie, więc będzie atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza. Pamiętajmy bowiem, że drapak dla kota wcale nie musi niszczyć wyglądu pokoju. Wręcz przeciwnie – może stanowić ciekawe uzupełnienie aranżacji. Należy wybierać tkaniny dla kota, które są wytrzymałe i odporne na zadrapania.


Jak odnowić drapak dla kota – instrukcja

Renowacja kociego drapaka jest tak prosta, że instrukcję moglibyśmy streścić dosłownie w jednym zdaniu. Jednak pokażemy Wam dokładnie krok po kroku, jak odnowić drapak dla kota, tak by nie było żadnych wątpliwości.

Potrzebne materiały:

 • tkanina obiciowa (my polecamy sztuczne futro) – wymiar jest kwestią indywidualną (należy zmierzyć swój drapak),
 • taker z zszywkami,
 • nożyczki.

Renowacja drapaka krok po kroku

 1. Przy pomocy ostrych nożyczek zerwij stare obicie drapaka i usuń resztki zszywek.

  zniszczony drapak dla kota

 2. Pamiętaj o materiale wewnątrz drapaka (jeśli posiadasz drapak z wejściem do środka).

  stary drapak bez obicia

 3. Dopasuj materiał na drapak według własnego uznania.

  My wybraliśmy tkaninę sztuczne futro w dwóch wariantach kolorystycznych (czarny i biało-czarna panterka). Ścianki drapaka obiliśmy panterką, a górę drapaka (półkę) czarnym kolorem.
  sztuczne futro dla kota

 4. Przybij materiał do drapaka przy użyciu takera.

  Uważaj, by podczas przybijania tkanina się nie powywijała. Możesz skorzystać z czyjejś pomocy do przytrzymania materiału.
  obicie drapaka dla kota

 5. Sprawdź, czy z każdej strony tkanina dobrze się trzyma. I to wszystko – drapak dla kota gotowy.

  odświeżony drapak dla kota

 6. Zaproś swojego kota do korzystania z odświeżonego i mięciutkiego drapaka.

  kot na drapaku

Zerknij na nasz filmik z prac przy drapaku i zobacz, jakie to proste 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *