Ekoskóra, zwana także skajem, dermą, skórą ekologiczną lub sztuczną skórą, to materiał syntetyczny, który jest powszechnie używany do wytwarzania przeróżnych produktów. Z ekoskóry tworzy się między innymi obicia mebli, buty, torebki i elementy dekoracyjne. Skaj jest bardzo trwały i łatwy w pielęgnacji, ale nie ustrzeże się przed zabrudzeniami. Na szczęście plama na ekoskórze to nie koniec świata – istnieją sprawdzone sposoby na to, jak usunąć plamy z ekoskóry. Wszystko wyjaśnimy w naszym artykule.
Czy ekoskóra jest plamoodporna?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest ekoskóra i jakie ma właściwości. Pozwoli nam to lepiej poznać materiał, a tym samym dobrać sposoby czyszczenia. Skóra ekologiczna powstaje z włókien syntetycznych – najczęściej poliestru, poliuretanu i polichlorku winylu. Fakt, że ekoskóra wytwarzana jest ze sztucznych materiałów sprawia, że jest dużo bardziej odporna i wytrzymała niż skóra naturalna. Ekoskóry są też mocniejsze niż wiele naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy wełna.
Przede wszystkim jednak ekoskóra lepiej radzi sobie z wilgocią i plamami. Może i nie jest to w pełni tkanina plamoodporna, ale zdecydowanie łatwiej pozbyć się zabrudzeń z mocnego skaju niż z naturalnej skóry. Sztuczna skóra również nie boi się tak środków czyszczących i wody, jak prawdziwa skóra i tkaniny naturalne. To sprawia zaś, że akcesoria czy meble z ekoskóry dużo prościej zachować w odpowiedniej kondycji. Usuwanie plam z ekoskóry z całą pewnością jest dużo łatwiejsze niż w przypadku innych materiałów.
Jak usunąć plamy z ekoskóry – o czym pamiętać na wstępie
To, że dobrej jakości ekoskóra jest mocna i odporna na plamy, nie znaczy wcale, że nie należy zachować ostrożności. Niewłaściwy dobór środków czyszczących, zbyt duża ilość wody czy mocne tarce tkaniny mogą zniszczyć każdą, nawet najmocniejszą ekoskórę. Przed przystąpieniem do usuwania plam z ekoskóry warto zatem wbić sobie do głowy podstawowe zasady.
Przede wszystkim zawsze czytamy etykietę materiału. Jeżeli nie zachowaliśmy ulotki od producenta i nie mamy metki doczepionej do ekoskóry, poszukajmy podpowiedzi w internecie. Najlepszym źródłem jest sklep, w którym kupiliśmy materiał. Dlaczego zapoznanie się z instrukcją pielęgnacji ekoskóry jest tak istotne? Ponieważ niektóre ekoskóry wymagają nieco innego traktowania i nie można na nich stosować popularnych środków do tapicerki.
Bardzo ważny punkt czyszczenia ekoskóry to szybkość reakcji. Im szybciej zareagujemy na plamę, tym większa szansa na jej całkowite usunięcie. Pamiętajmy bowiem, że z czasem zabrudzenia wnikają głębiej w strukturę materiału, a wtedy skuteczne pozbycie się plamy może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Zanim przystąpimy do usuwania plamy, zawsze sprawdźmy reakcję materiału na kontakt ze środkiem czyszczącym najpierw w niewidocznym miejscu. Przetrzyjmy zatem malutkie miejsce np. z tyłu kanapy czy od wewnętrznej strony torebki z ekoskóry. Dzięki temu możemy zaobserwować reakcję ekoskóry na ten konkretny środek czyszczący i w razie niepożądanego efektu nie zepsujemy całości. Zniszczonego fragmentu ekoskóry bowiem nikt nie zauważy.
Ostatnia ważna do zapamiętania reguła to delikatność. Nigdy nie przyciskajmy środka czyszczącego z całą siłą do materiału. Może się to bowiem skończyć wchłonięciem wody czy preparatu w głąb tkaniny i całkowite jej zniszczenie.
Miękka szczoteczka pozwoli skutecznie usunąć plamy z ekoskóry.
Jak usunąć plamy z ekoskóry krok po kroku
Pierwszym krokiem jest oczywiście zgromadzenie niezbędnych materiałów. Do usunięcia plamy z ekoskóry potrzebne będą nam:
- miękka ściereczka, gąbka lub ręcznik papierowy do starcia plamy,
- bawełniany wacik bądź szmatka do wysuszenia ekoskóry,
- delikatny detergent – np. szare mydło, płyn do naczyń, specjalistyczny środek do czyszczenia ekoskóry,
- miska z letnią wodą,
- rękawiczki dla ochrony dłoni.
Rodzaj detergentu dobieramy w zależności od tego, co mamy pod ręką, z jaką ekoskórą mamy do czynienia oraz czym ubrudziliśmy tkaninę. Na niektóre plamy konieczne będzie użycie mocniejszych preparatów, na inne zaś wystarczy ciepła woda z odrobiną mydła. O tym, jak dobrać środek do czyszczenia, napiszemy w dalszej części artykułu. Ważne, by unikać stosowania gorącej wody, która może uszkodzić ekoskórę – znacznie lepiej sprawdza się letnia woda. Absolutnie nie sięgajmy też po żadne rozpuszczalniki czy wybielacze, które mogą zniszczyć ekoskórę lub odbarwić ją. Dla własnego bezpieczeństwa zaś zakładajmy jednorazowe rękawiczki, by nie podrażnić skóry.
Gdy mamy już niezbędne środki, możemy przejść do głównego zadania. To, jak usunąć plamy z ekoskóry zależy od tego, co wylało się na tkaninę. Zazwyczaj jednak procedury są bardzo podobne.
- Najpierw musimy bardzo delikatnie usunąć nadmiar substancji lub plamy z materiału przy pomocy suchej ściereczki lub ręcznika papierowego. Uważajmy przy tym, by nie wetrzeć jeszcze bardziej zabrudzenia w głąb tkaniny.
- W misce z wodą przygotowujemy odpowiednio rozcieńczony wybrany przez nas detergent. Jeśli sięgamy po profesjonalny środek do czyszczenia ekoskóry, przestrzegajmy dokładnych zaleceń na etykiecie produktu. Natomiast jeśli używamy do czyszczenia mydła lub płynu do naczyń, wlejmy do wody kilka kropli na początek. Zawsze można potem dodać nieco więcej środka.
- Następnie lekko zwilż czystą ściereczkę w roztworze, wykręć z nadmiaru wody i bardzo delikatnie przetrzyj ekoskórę. Pamiętaj, by nie wcierać plamy i nie uszkodzić przy tym tkaniny.
- Po namoczeniu plamy zetrzyj resztki detergentu z powierzchni przy użyciu czystej ściereczki.
- Przy pomocy wacika lub bawełnianej ściereczki subtelnie osusz tkaninę.
Tych kilka prostych kroków powinno wystarczyć do usunięcia plamy z ekoskóry. Czasem trzeba powtórzyć czyszczenie. Istnieją też plamy, które wymagają specjalnego traktowania.
Jak pozbyć się tłuszczu z ekoskóry
Jeśli zabrudzimy ekoskórę olejem lub innym tłuszczem, najlepiej sięgnąć po płyn do naczyń. Samo mydło lub środek do czyszczenia tapicerki nie dadzą rady tłustej plamie – tu potrzebny jest specjalista od usuwania tłuszczu, czyli płyn do naczyń. Pozostałe kroki są identyczne, jak w ogólnej procedurze rozpisanej wyżej.
Jak usunąć plamy z długopisu z ekoskóry
Kro nigdy nie pobrudził kanapy lub poduszki długopisem, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ryzyko porysowania ekoskóry wrasta, gdy w domu mieszkają małe dzieci, dla których każda przestrzeń jest dobra do pisania i rysowania. Plamy z długopisu są dość trudne do usunięcia, ale nie niemożliwe. Samo czyszczenie przebiega tak, jak usuwanie każdej innej plamy z ekoskóry, trzeba jednak wybrać inny środek czyszczący. Do usuwania długopisu, tuszu bądź atramentu przydaje się alkohol izopropylowy o 70% lub wyższym stężeniu. Niewielką ilość alkoholu należy nanieść na bawełniany wacik i delikatny przecierać plamę. Uważajmy jednak z ilością alkoholu, ponieważ jego nadmiar może trwale uszkodzić ekoskórę.
Inną metodą na usuwanie plam z długopisu jest pasta do zębów. Odrobinę pasty nakładamy na plamę na ekoskórze i przy pomocy miękkiej szczoteczki do zębów (lub szczoteczki do czyszczenia tkanin) przyciskamy i ściągamy plamę. Gdy plama zejdzie, to koniecznie jest pozbycie się resztek pasty przy użyciu czystej ściereczki lub ręcznika papierowego.
Jak usunąć wino z ekoskóry?
Usuwanie plam z wina z ekoskóry jest trudne, ale istnieją skuteczne metody umożliwiające pozbycie się ich. Zwłaszcza w przypadku zalania kanapy winem szybkość reakcji jest kluczowa. Im sprawniej zaczniemy usuwać plamę i nie pozwolimy jej wniknąć głębiej, tym większa szansa, że po winie nie zostanie ani śladu.
Jednym ze sposobów usuwania wina z ekoskóry jest posypanie plamy solą kuchenną, ponieważ sól pomaga w absorbowaniu wina. Po kilku minutach delikatnie ściągnij sól z ekoskóry, ale uważaj, by nie trzeć za mocno.
Innym domowym sposobem jest skropienie wina kilka kroplami zimnego mleka. Można skropić mlekiem bezpośrednio plamę, można też nasączyć lekko gąbkę w mleku i ostrożnie przetrzeć plamę. Następnie ściereczką zwilżoną w letniej wodzie pozbywamy się mleka z winem.
Plamy z wina są trudne do usunięcia.
Jak usunąć plamy z moczu z ekoskóry
Każdy, kto posiada zwierzęta w domu lub malutkie dzieci, musi liczyć się z nieprzyjemnymi niespodziankami w postaci plam moczu na kanapie czy fotelu. Usunięcie ich stanowi nie lada wyzwanie, ale jeśli zadziałamy w porę, jest możliwe.
Podobnie jak w przypadku wina, warto użyć soli, która ma zadanie wciągnąć ciecz – w tym przypadku mocz. Po zasypaniu plamy solą odczekujemy kilka minut, a potem delikatnie zwilżoną ściereczką przecieramy zabrudzenie.
Można również przygotować roztwór z octu białego lub jabłkowego z wodą. Ściereczkę zwilżamy w tym roztworze i następnie delikatnie przecieramy plamę. Na koniec osuszamy ją bawełnianym ręcznikiem bądź wacikiem.
Jak usunąć pleśń z ekoskóry
Zdarza się także niekiedy, że na ekoskórze pojawi się pleśń. Jest ona nie tylko bardzo nieestetyczna, ale także szkodliwa dla zdrowia i dla tkaniny. Błyskawicznie może bowiem zniszczyć cały mebel. Dlatego jeśli tylko dostrzeżemy początki pleśni na ekoskórze, musimy jak najszybciej podjąć działanie.
Do pozbycia się pleśni warto użyć ściereczki namoczonej w occie. Potem wystarczy przetrzeć czystą szmatką tę plamę i powinno być po kłopocie. Niektórzy z kolei polecają użycie alkoholu izopropylowego, który skutecznie działa na wszystkie trudne do usunięcia plamy. Wysokoprocentowy alkohol nakładamy na plamę z pleśni i po kilku minutach delikatnie wycieramy. Uważajmy jednak, bo alkohol działa mocno i jeśli użyjemy go za dużo lub zostawimy go na dłuższy czas, to może doprowadzić do trwałego zniszczenia ekoskóry.
Natomiast jeśli domowym sposobami nie udało nam się usunąć pleśni bądź obejmuje ona spory obszar tkaniny, najlepiej będzie zgłosić się do specjalisty od usuwania takich plam. Pamiętajmy bowiem, że pleśń jest szkodliwa dla zdrowia i nawet samo usuwanie jej może wywołać problemy zdrowotne.