Każdy, kto ma w domu czworonożnego pupila, doskonale wie, że zwierzak potrzebuje swojego miejsca do odpoczynku. Idealne będzie zatem legowisko dla psa. Takie posłanko da komfort psu i jednocześnie nam zaoszczędzi czasu na czyszczenie kanapy czy fotela. Z powodzeniem można samodzielnie uszyć takie legowisko dla pieska, które będzie nie tylko wygodne dla zwierzaka, ale także wpasuje się w nasze wnętrze. Szyjąc posłanko sami mamy ogromne pole manewru. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszą prostą instrukcją krok po kroku jak zrobić legowisko dla psa.
Dlaczego legowisko dla psa jest tak ważne
Nawet jeśli pies w domu śpi na kanapie czy na łóżku, to warto przygotować mu miejsce, które będzie tylko dla niego. Zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa, a tym samym zaoszczędzi ewentualnych problemów behawioralnych. Takie legowisko dla psa to także duże ułatwienie dla nas, ponieważ jest duża szansa, że zwierzak będzie częściej leżał właśnie na swoim posłanku. A tym samym odpuści sobie nasze meble i zaoszczędzi im solidnej porcji sierści lub piasku. Dzięki temu zachowanie porządku w domu jest łatwiejsze, a materiały obiciowe na meblach są bezpieczne. Dodatkowo psie posłanko możemy również potraktować jako element dekoracyjny w mieszkaniu i wybrać materiał o ciekawym wzorze i kolorze. Decydując się zatem na legowisko dla psa mamy kilka pieczeni przy jednym ogniu.
Cechy materiału na legowisko dla psa
Przy wyborze odpowiedniego materiału na legowisko dla psa nie możemy jednak kierować się tylko wyglądem. Taki materiał musi bowiem spełniać kilka ważnych funkcji. Podstawą jest, by był to materiał odporny na pazury. W przeciwnym razie legowisko może nie przetrwać nawet dnia. Kolejną istotną kwestią jest wodoodporność tkaniny. Nie jest to warunek konieczny, ale zdecydowanie ułatwia zachowanie posłanka w czystości. Psiaki często wracają z dworu z mokrymi łapkami, a dzięki wodoszczelnej tkaninie nie wpłynie to w negatywny sposób na żywotność legowiska. Ułatwi to również regularne czyszczenie i pielęgnację posłania.
Jest kilka materiałów, które doskonale poradzą sobie w roli legowiska dla psa. Szerzej o tkaninach odpowiednich do domu ze zwierzętami napisaliśmy w artykule Tkanina obiciowa dla psa i kota. Za to my tym razem postawiliśmy na niezawodną kodurę, która jest nie tylko wodoodporna i wytrzymała, ale także wystarczająco miękka i łatwa do przeszycia na domowej maszynie. Wzór moro natomiast sprawia, że drobne zanieczyszczenia i plamy nie są w ogóle widoczne na materiale. Oczywiście możemy uszyć posłanko zgodnie z naszą instrukcją używając dowolnego materiału. Dla bardzo wymagających pupilów może się sprawdzić np. nowoczesne legowisko dla psa minky. Jedną z opcji jest również posłanie dla psa z wyjmowaną poduchą.
Jak uszyć legowisko dla psa – instrukcja krok po kroku
- Materiały potrzebne na legowisko dla psa
– materiał wodoszczelny moro 50 cm x 100 cm
– materiał kodura gładki 42 cm x 42 cm
– materiał kodura gładki 20 cm x 6 cm
– na wypełnienie: kulka silikonowa lub 4-5 kawałków watoliny 41 cm x 41 cm
– nożyczki
– igła
– nitka
– kreda lub znikający pisak
– linijka
– maszyna do szycia - Przygotowanie materiałów
– Odmierzamy, a następnie odrysowujemy na materiałach 2 kawałki o wymiarach 42 cm x 42 cm.
- Wycięcie materiałów na legowisko dla psa
– Starannie wycinamy przygotowane materiały.
- Zaokrąglenie brzegów materiału.
– Nasze legowisko dla psa będzie miało zaokrąglone brzegi, dlatego przy pomocy okragłej miseczki (lub innego przedmiotu) odrysowujemy kształt.
- Gotowe zaokrąglone brzegi posłanka
– Odcinamy malutki skrawek z brzegu materiału i spinamy szpilkami.
- Mierzenie obwodu legowiska dla psa
– Zaznaczamy sobie miejsce, od którego zaczynamy mierzyć obwód posłanka i mierzymy go miarką.
- Wycięcie paska na posłanko
– Wycinamy pasek o długości obwodu posłania i szerokości 15 cm.
- Przypięcie paska do materiału
– Wycięty pasek przypinamy szpilkami do materiału wierzchniego.
- Ułożenie materiału na legowisko dla psa
– W miejscu zszycia paska materiał układamy tak, aby pod maszyną nie było kumulacji tkaniny w jednym miejscu.
- Zszycie materiałów
– Przygotowane materiały zszywamy na maszynie.
- Wycięcie kawałka materiału na uchwyt
– Wycinamy kawałek materiału o wymiarach 20 cm x 6 cm. Pasek ten posłuży nam jako uchwyt w legowisku.
- Złożenie paska na uchwyt legowiska
– Wycięty pasek materiału składamy tak, by powstał z niego uchwyt. Następnie przeszywamy go dookoła na maszynie.
- Przypięcie uchwytu do legowiska
– Gotowy uchwyt przypinamy szpilkami do boku legowiska. Odmierzamy linijką po to, by umieścić uchwyt na środku.
- Przyszycie uchwytu
– Przyszywamy pasek po dwóch stronach wzmocnionym szwem.
- Przyszycie spodu legowiska do całości
– Dolną część legowiska przypinamy do reszty i przeszywamy.
– Zostawiamy otwór na watolinę o szerokości 25 cm. Jeśli używamy kulki silikonowej zamiast watoliny – otwór może mieć około 10 cm. - Wywinięcie materiału
– Całość wywijamy na prawą stronę.
- Przygotowanie wypełnienia legowiska dla psa
– Wycinamy 4-5 kawałków watoliny o wymiarach 41 cm x 41 cm.
– Ścinamy rogi. - Zszywanie watoliny
– Igłą i nitką zszywamy ze sobą watolinę w kilku miejscach.
- Wypełnienie legowiska watoliną
– Wkładamy watolinę do środka legowiska, a dziurę zaszywamy szwem krytym.
- Zszywanie legowiska
– Dokładnie zszywamy legowisko.
- Efekt końcowy – gotowe legowisko dla psa
– Nasze posłanie dla pieska jest gotowe. Wykonaliśmy legowisko dla małego zwierzaka, jeśli zaś potrzebne będzie legowisko dla psa duże, postępuj zgodnie ze wskazówkami – będzie po prostu konieczne użycie więcej materiałów. Według naszej instrukcji z powodzeniem można uszyć także legowisko dla psa xxl. Czeka nas tylko trochę więcej szycia.
Słowniczek pojęć
- Szew wzmocniony – przeszycie w kształcie kwadratu lub prostokąta, który w środku ma przeszycie w kształcie „x”. Taki szew stosuje się w celu wzmocnienia miejsca narażonego na duże obciążenia.
- Szew kryty – rodzaj przeszycia, które służy do łączenia w niewidoczny sposób dwóch kawałków materiału z zewnętrznej strony przedmiotu. Szew kryty najczęściej stosowany jest przy tapicerowaniu mebli oraz zamykania wypchanych elementów, takich jak poduszki, zabawki i materace, gdzie po dodaniu wypełnienia nie ma możliwości zaszycia materiału po lewej stronie.