jak wszyć zamek

Jak wszyć zamek

Jedną z czynności, z którymi przyjdzie nam się zmagać, jeśli zdecydujemy się na przygodę z krawiectwem bądź tapicerstwem, jest wszywanie zamka. Zamek znajdziemy przy pościeli, poduszkach, ale także w ubraniach i torebkach. Można więc śmiało stwierdzić, że na co dzień każdy z nas korzysta z dobrodziejstw suwaków, choć na ogół tego nie doceniamy. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy zamek się psuje bądź zacina. Dlatego dobrze opanować prostą instrukcję jak wszyć zamek.


Jak wszyć zamek, czyli od czego zacząć

Zanim przystąpimy do samej instrukcji wszywania zamka musimy omówić podstawy. A taką fundamentalną kwestią jest dobór odpowiedniego zamka. Najpopularniejszym rodzajem jest zamek błyskawiczny i to właśnie taki suwak najczęściej spotykamy na swojej drodze. Zamki błyskawiczne wykorzystuje się przy odzieży i akcesoriach, a także przy pościelach i poduszkach. Ale oczywiście to nie są jedyne zastosowania. Zamek sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy połączyć dwa materiały lub chcemy stworzyć zdejmowany pokrowiec. I tu na przykład takie zapinane na zamek błyskawiczny pokrowce będą świetne w przypadku legowiska dla psa czy kota. Dzięki temu można bowiem zdjąć poszewkę i bez problemu ją wyprać. Dokładnie tak, jak przy pościeli.

Odmian zamków błyskawicznych jest mnóstwo. Różnią się wyglądem, długością i grubością oraz materiałem, z którego powstały. Z tego powodu przed zakupem zamka należy się zastanowić, do czego ma nam służyć zamek. Po inny suwak powinniśmy sięgnąć do kurtki, a po zupełnie inny do poszewki na poduszkę. Niektóre zamki otwierają się całkowicie (jak w bluzie czy kurtce), a niektóre niekoniecznie – chociażby jak w pościeli, dekoracyjnej poszewce na poduszkę, a także przy kieszeniach i plecakach. W pełni otwierane suwaki to zamki rozdzielcze, natomiast ich przeciwieństwem są zamki nierozdzielcze, znane też jako stałe.

Zamki można też podzielić na zamki kostkowe, kryte, metalowe i spiralne. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i najlepiej już w pasmanterii albo hurtowni dopytać, do czego dany suwak jest przeznaczony. Warto poprosić o radę, by praca przy wszywaniu zamka nie poszła na marne, a ubranie z zamkiem wyglądało estetycznie. Trochę więcej swobody mamy w przypadku wszywania zamka do pościeli, bo tu nawet jeśli coś pójdzie nie tak, to nie ucierpi na tym tak bardzo pościel. Co nie znaczy jednak, że nie należy się przyłożyć do tego zadania.

jak wszyć suwak
wszywanie zamków
jak wszyć zamek do poduszki

Zamek do poduszki i pościeli

Konieczność wszycia zamka do pościeli czy poduszki na ogół pojawia się w dwóch sytuacjach. Po pierwsze kiedy dotychczasowy zamek odmówi posłuszeństwa i musimy wymienić go na nowy. Po drugie zaś zastanawiamy się jak wszyć zamek, gdy mamy dość odpadających guzików. Umiejętność wszywania zamka przydaje się też przy samodzielnym szyciu poduszek. Wówczas zadanie jest proste, a wszycie zamka idzie błyskawicznie…niczym sam zamek. Wynika to z faktu, że najpierw wszywa się zamek, a dopiero potem zszywa poduszkę. Najzwyczajniej w świecie daje to nam większe pole manewru.
Ale to wcale nie znaczy, że wszywanie zamka do już istniejącej poduszki to arcytrudne zadanie. Wręcz przeciwnie, poradzi sobie z tym nawet początkująca krawcowa szyjąca wyłącznie dla własnych potrzeb. Wystarczy tylko skorzystać z naszej instrukcji.

Pozostaje jeszcze pytanie, gdzie wszyć zamek w poduszce. Najczęściej wszywa się go w jeden ze szwów, ale nie zawsze jest to dobra opcja. Na ogół sprawdza się to w dużych poduchach, jednak w małych poduszkach typu jasiek zamek wszyty w boczny szew może uwierać w czasie leżenia na niej. W przypadku jaśków zatem lepiej wszyć zamek w jednej trzeciej wysokości spodu poduszki. Na naszym blogu możecie dowiedzieć się również, jak uszyć samodzielnie poduszki bez zamka.

Prosta instrukcja jak wszyć zamek w czterech krokach

 1. Przygotuj gotowy zamek z suwakiem lub nałóż zamek na taśmę suwakową.

  My użyliśmy taśmy suwakowej widocznej na zdjęciu.przygotuj taśmę suwakową

 2. Połóż prawą stroną materiał na wierzch taśmy suwakowej.

  Przeszyj na maszynie ściegiem prostym.przyszywanie materiału do taśmy suwakowej

 3. Przyszyty materiał odwróć na prawą stronę i przyszyj jak najbliżej suwaka.

  przyszyj materiał na prawej stronie

 4. Zrób po drugiej stronie to samo.

  przyszyj materiał po drugiej stronie suwaka


jak wszyć zamek do plecaka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *