jak uszyć kapcie z filcu

Jak zrobić kapcie z filcu – instrukcja

W domu nie może zabraknąć wygodnych kapci – czy to dla nas samych, czy też dla naszych gości. Jednak wcale nie trzeba kupować kapci w sklepie, można uszyć je samemu. Z naszą prostą instrukcją krok po kroku dowiesz się, jak zrobić kapcie z filcu. Do dzieła!

Jak zrobić kapcie z filcu – od czego zacząć

Zanim przystąpimy do szycia kapci musimy zaopatrzyć się w odpowiedni filc tapicerski. Następnie trzeba się zastanowić, jakie kapcie nas interesują. Jest mnóstwo krojów, filcowe kapcie mogą być bardziej zabudowane lub nieco bardziej fikuśne. Z pomocą przychodzi nam internet, będący kopalnią ciekawych pomysłów. Stamtąd też proponujemy pobrać specjalny krój na kapcie, które chcemy uszyć. Jeśli już dokonamy wyboru, to drukujemy krój i przystępujemy do pracy.

Jak uszyć kapcie z filcu – krok pierwszy

Mając gotowy krój kapci musimy zmierzyć swoją stopę. O ile oczywiście szyjemy kapcie dla siebie. Jeśli zaś mają być to kapcie w prezencie dla kogoś lub mają pełnić rolę kapci gościnnych, musimy dodać odpowiednio więcej centymetrów. Pamiętajmy, że zawsze lepiej, by kapcie były nieco za duże, niż za małe. Do rozmiaru, który chcemy uszyć, koniecznie dodajemy 1-1,5 cm. Następnie wycinamy krój i odrysowujemy go na mięciutkim filcu, a w kolejnym kroku wycinamy.

jak zrobić kapcie z filcu krok 1

Uważajmy, by nie uszyć dwóch prawych bądź lewych kapci. W tym celu wykrój najpierw układamy raz, a następnie obracamy go na drugą stronę (górą do dołu). Oba wykroje podeszwy powinny być ułożone tak jak nasze stopy, gdy stoimy. To bardzo istotne, ponieważ filc może się nieznacznie różnić na stronie prawej i lewej.

jak zrobić kapcie filcowe 2

Kapcie filcowe DIY – krok drugi

Tak samo postępujemy z górą wykroju. Mając odpowiednio przygotowane wykroje możemy przystąpić do szycia. My wybraliśmy opcję zszywania najpierw góry – taki szew nam się bardziej podoba i jednocześnie nie uwiera w stopy. Jednak śmiało możecie zacząć zszywać od dołu i ukryć szew, panuje w tym pełna dowolność. Jeśli nie jesteście fanami widocznych szwów, lepiej wybrać zszywanie od dołu.

jak uszyć papcie z filcu 3

Krok trzeci – wzmacnianie podstawy kapci

Łączenie szwu jest naszym środkiem przy podstawie dołu, przykładamy materiał i go zszywamy. Mamy już tak naprawdę gotowy półprodukt, który możemy włożyć na stópki, ale my zalecamy wzmocnić jeszcze spód filcowych kapci. Dzięki temu posłużą nam one zdecydowanie dłużej. Z grubego i sztywniejszego filcu wycinamy dwie podstawy i doszywamy do naszych kapci. Zachowujemy przy tym wcześniejszą linię szycia. Nie wszystkie maszyny dają radę z taką grubością, trzeba więc zszyć to ręcznie, nadając bardziej niepowtarzalnego efektu rękodzieła. Jeśli jednak wolicie zrobić to na maszynie, to można zrobić to zwykłym ściegiem prostym lub overlookowym.

jak uszyć papcie filcowe 4

Ozdabianie kapci z filcu – etap końcowy

W ostatnim etapie pozostaje nam już tylko ozdobić nasze piękne kapciuszki. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia – można naszyć coś z filcu bądź innego materiału, można doczepić pomponik lub doszyć dekoracyjne guziki, a nawet namalować coś np. przy użyciu akrylu. I już – piękne i własnoręcznie wykonane papcie z filcu gotowe! Pozostaje tylko założyć na stopy i cieszyć się ich przyjemną miękkością.

kapcie filcowe diy 5

Urocze papcie filcowe wykonała dla nas Rozetta Filipek – dziękujemy 🙂

4 komentarze do “Jak zrobić kapcie z filcu – instrukcja”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *