jak zrobić pufę

Jak zrobić pufę – renowacja pufy krok po kroku

Pufy – choć niepozorne – stanowią ważny i częsty elementy wystroju wnętrza. Odpowiednio dopasowana pufa może diametralnie zmienić nastrój w pomieszczeniu i nadać mu oczekiwanego charakteru. Stanowi także dodatkowe miejsce do siedzenia, które przydaje się zwłaszcza przy odwiedzinach bliskich. A do tego może spełniać rolę podnóżka podczas wieczornych seansów filmowych. Warto zatem mieć taki mebel pod ręką. Przygotowaliśmy prostą instrukcję jak zrobić pufę wykorzystując stary puf lub stolik i ulubiony materiał obiciowy.


Renowacja pufy czy renowacja pufa?

Na początek musimy stanąć na straży poprawności językowej i wyjaśnić, że w polskim słowniku nie ma czegoś takiego jak pufa. Jedyna prawidłowa wersja określająca ten niewielki mebel to puf. Dziś będziemy zatem przeprowadzać krok po kroku renowację pufa, a nie pufy. Ale! Z racji tego, że od lat przyjęło się używanie wyrazu pufa, to nie będziemy już wprowadzać zamieszania i również pójdziemy w tym kierunku. Chcielibyśmy tylko, aby było jasne, że prawidłowo powinniśmy pokazać, jak zrobić puf. Dlaczego o tym piszemy? Ponieważ staranność i czujne oko towarzyszą nam każdego dnia przy wnikliwym przeglądzie tkanin. Tylko takie tkaniny, które przejdą nasz test, mogą potem trafić do sprzedaży. Stąd też tak dużą wagę przywiązujemy do szczegółów. Teraz – gdy wyjaśniliśmy już niuanse i wiemy, czy jest puf czy pufa– możemy przejść do konkretów.

Pufy dekoracyjne we wnętrzu

Choć pufy mogą przybierać różne kształty i wielkości, to na ogół jednak w naszych domach spotkać można pufy raczej małe lub średnie. Z racji więc tego, że pufy są niewielkie, to często traktujemy je trochę po macoszemu i nie doceniamy ważnej roli, jaką mogą pełnić w pomieszczeniu. Zdarza się, że trzymamy z przyzwyczajenia stare i podrapane pufy gdzieś w rogu pokoju. A gdy tylko odnowimy puf i wyeksponujemy go bardziej we wnętrzu, możemy zyskać fantastyczny element dekoracyjny, a na dodatek bardzo praktyczny.

Pufy świetnie sprawdzają się przy zmianie wystroju wnętrza. Dużo łatwiej bowiem przeprowadzić renowację pufy niż całej kanapy. Nie musimy też od razu malować ścian w pokoju, jeśli chcemy wprowadzić więcej koloru – wystarczy zadbać o pufy. Zwłaszcza że przy pufach możemy naprawdę poszaleć i postawić na odważne i energetyczne odcienie czy też rzucające się w oczy wzory.

Jednak poza funkcją dekoracyjną pufy spełniają też praktyczną rolę. To dodatkowe miejsce dla gości, a jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele powierzchni na co dzień. Puf może być też idealnym siedziskiem dla dzieci – pod warunkiem, że nie jest wysoki. No i jeszcze jedna, jakże przyjemna, funkcja pufy, czyli podnóżek. Podczas wieczorów na kanapie przy ulubionym serialu czy książce taka pufa zapewni wygodę zmęczonym po całym dniu nogom.



Jak zrobić pufę samodzielnie

W sklepach mamy ogromny wybór puf, ale taką pufę możemy zrobić także sami. Taka umiejętność przydaje się zwłaszcza, gdy w domu mamy małe dzieci, które potrafią dosłownie w kilka sekund doprowadzić mebel do ruiny. Wystarczy, że wpadną na pomysł kolorowania pisakami po materiale. Pufie zaszkodzić mogą też psie lub kocie pazury. Nie ma jednak sensu co rusz wyrzucać pufy i kupować nowej – wystarczy przeprowadzić renowację pufy w domowym zaciszu. Tym bardziej, że mamy tu większe pole do popisu przy wyborze tkaniny obiciowej. Możemy sięgnąć dosłownie po każdą tkaninę, która wpadnie nam w oko.

Polecamy też zacząć od łatwiejszych prac i na początek wybrać do renowacji puf o prostym kształcie. Można też przerobić dowolny mebel na pufę. My mieliśmy pod ręką akurat stolik o nieskomplikowanej konstrukcji – z okrągłym drewnianym siedziskiem i na długich nogach. Do tapicerowania mieliśmy zatem tylko siedzisko, a nie całość mebla jak w przypadku niektórych puf. Nasza pufa pilnie potrzebowała renowacji, ponieważ dobrały się do niej dzieci ze swoją wizją artystyczną. Przy okazji stwierdziliśmy też, że dużo wygodniejsza będzie pufa z miękkim siedziskiem. Postawiliśmy więc na niezastąpione wypełnienie w postaci pianki tapicerskiej oraz przyjemny w dotyku i jednocześnie wytrzymały welur. W tym przypadku wykorzystaliśmy piankę T18, która jest dość miękka – jeśli chcecie często siadać na pufie, lepiej wybrać twardszą piankę.

Jednak aby zrobić pufę samodzielnie można wybrać dowolną tkaninę – świetnie sprawdzi się również ekoskóra czy tkanina Animals w zwierzęcy wzór. A jeśli zależy nam na bardzo trwałym materiale, to polecamy sięgnąć po którąś z tkanin zewnętrznych, np. Kodurę, Sycylię lub tkaninę Oxford. Pole do popisu mamy ogromne.

Instrukcja krok po kroku jak zrobić pufę

  1. Przygotowanie materiałów

    – stara pufa lub stolik do renowacji
    – pianka tapicerska – grubość dobieramy pod indywidualne preferencje (u nas pianka T18 o grubości 1 cm)
    – ulubiona tkanina tapicerska – u nas welur Werona w kolorze turkusowym
    – klej tapicerski – my postawiliśmy na mocny MGlue
    – nożyczki
    – taker
    – pisak
    – ozdobne gwoździe tapicerskie na taśmie – kolor stare złoto
    materiały na pufę

  2. Odrysowujemy kształt wieka pufy na gąbce tapicerskiej i wycinamy go

    Ostre nożyczki bez problemu powinny poradzić sobie nawet z grubszą pianką.
    pianka tapicerska do renowacji

  3. Przyklej gąbkę do drewnianej części pufy

    Użyj dobrej jakości kleju, by mieć pewność, że pianka tapicerska nie odklei się po czasie. My polecamy klej do tkanin MGlue.
    klej do pianki

  4. Połóż wieku pufy na wybrany do renowacji materiał i wytnij tkaninę, tak aby po zawinięciu wystawał około 2 cm poza krawędź.

    Taki zapas materiału wystarczy do naciągnięcia go równomiernie na całej powierzchni.
    renowacja pufy

  5. Z pomocą takera mocuj materiał na rancie wieczka pufy

    Najlepiej robić to po przeciwstawnych stronach, tak aby materiał naciągnął się na gąbce. Następnie przymocuj materiał gęsto umieszczając zszywki – jedna za drugą w rzędzie.
    renowacja stolika

  6. Staraj się przymocować tkaninę zszywkami w równej linii, tak aby zamontowana taśma tapicerska całkowicie je zasłoniła

    pufa diy

  7. Nadmiar tkaniny przytnij przy samym brzegu płyty

    pufa krok po kroku

  8. Przygotuj taśmę i ozdobne gwoździe tapicerskie w tym samym kolorze

    Upewnij się, czy starczy taśmy na cały obwód obijanego elementu pufy.
    pufy welurowe

  9. Przymocuj początek taśmy ozdobnym gwoździem, a następnie kolejnymi (taśma co kilka elementów ma miejsce na gwóźdź)

    taśma tapicerska na pufie

  10. I na tym kończy się cała filozofia jak zrobić pufę – piękny puf ze starego stolika gotowy

    Udało się uratować jeszcze jeden mebel przed wyrzuceniem go na śmietnik. Jeśli pufa ma pełnić funkcję stolika, a nie siedziska, radzimy w renowacji zrezygnować z pianki tapicerskiej. Wystarczy wtedy wieko obić np. ekoskórą, która razem z odpowiednio dobraną kolorystycznie taśmą tapicerską stworzą bardzo elegancki duet. Z kolei jeśli pufa będzie często służyła jak siedzisko, polecamy wybrać grubszą piankę.
    jak odnowić pufę

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *