jak zrobić szew francuski

Jak zrobić szew francuski – instrukcja krok po kroku

Jednym z bardziej znanych rodzajów szwu jest szew francuski. To bardzo prosta i jednocześnie elegancka metoda wykańczania odzieży, pościeli, a także akcesoriów. Przy pomocy szwu francuskiego można stworzyć samodzielne dekoracje do wnętrza czy małe poduszki. Warto, by ten rodzaj szycia znał każdy, kto rozpoczyna przygodę z szyciem w domowym zaciszu. Aby ułatwić początki nowej pasji szycia, przedstawiamy naszą instrukcję na to, jak zrobić szew francuski.

Co to jest szew francuski?

Szew francuski to rodzaj szwu, z pomocą którego można ukryć strzępiące się brzegi tkaniny. Za sprawą szwu francuskiego brzegi te zostają ukryte w estetyczny sposób. Ten szew świetnie sprawdza się zwłaszcza przy cienki i delikatnych tkaninach, zwłaszcza przy materiałach z bawełny. Korzystając ze szwu francuskiego można przeszyć na domowej maszynie ubrania, pościel oraz dekoracyjne akcesoria. Ten rodzaj wykończenie gwarantuje ładny wygląd z obu stron. Dodatkowo prawidłowe wykonanie szwu francuskiego wcale nie jest trudne, wystarczy tylko podążać za prostą instrukcją. Kolejną i jednocześnie szalenie ważna zaletą szwu francuskiego jest jego trwałość. Odpowiednie wykonany bowiem łączy tkaniny na dobre. To bardzo istotne zwłaszcza przy pościeli lub ubraniach – wtedy jakość i wytrzymałość szwu jest wręcz obowiązkowa. Jak widać więc szew francuski to jedna z bardziej uniwersalnych, trwałych i ładnych wizualnie metod zszywania materiałów. Z naszą instrukcją krok po kroku każdy podoła zadaniu i będzie w stanie samodzielnie wykonać szew francuski.

Szew francuski – instrukcja krok po kroku

 1. Dwa kawałki materiału przykładamy do siebie lewą stroną do lewej strony.

  szew francuski krok 1

 2. Lewe strony materiału łączymy na brzegu szpilką.

  szew francuski krok 2

 3. Zszywamy oba materiały.

  szew francuski krok 3

 4. Zapas na szew docinamy ostrymi nożyczkami do około 3 mm.

  szew francuski krok 4

 5. Wywijamy materiał na lewą stronę i zaprasowujemy zrobiony szew.

  szew francuski krok 5

 6. Po raz kolejny spinamy szpilkami materiał.

  szew francuski krok 6

 7. Ponownie przeszywamy materiał wzdłuż brzegu. Musimy zszyć głębiej niż pierwszy wykonany szew, czyli około 4-5 mm.

  szew francuski krok 7

 8. Po przeszyciu wywijamy materiał na prawą stronę, gdzie nie widać wcześniejszego przeszycia i surowych brzegów materiału.

  szew francuski krok 8

Zobacz film instruktarzowy jak zrobić szew francuski.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *