Moda w aranżacji wnętrz zmienia się regularnie i cyklicznie. Hit jednego sezonu może być zapomniany już w następnym, a z kolei po latach do łask może powrócić dawno już zapomniany trend. Dotyczy to zarówno rodzajów tkanin, jak i ich kolorów. Jedno i drugie zmienia się systematycznie, jednak najpopularniejsze kolory tkanin utrzymują się w czołówce od dawna. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie na liście modnych kolorów miało dojść do przetasowań. Poznajcie więc razem z nami top 10 kolorów tkanin.
Znaczenie kolorów
Na początek, zanim zajrzymy do listy bestsellerowych kolorów tkanin, zastanówmy się, dlaczego dobór odpowiedniego koloru ma tak duże znaczenie. Warto zatem wiedzieć, że istnieje coś takiego jak chromoterapia, czyli leczenie przy pomocy kolorów. I tak na przykład przy zaburzeniach nastroju sięga się po energetyczne i radosne odcienie pomarańczy i żółtego. Nie jest też żadną tajemnicą, że kolory wpływają na nasze samopoczucie i organizację pracy. Zielony uspokaja i relaksuje, niebieski pobudza kreatywność, żółty dodaje chęci do działania, a czerwony pobudza i nastraja bojowo, co przydaje się zwłaszcza przed spotkaniami biznesowymi.
Znaczenie kolorów to temat rzeka, tym bardziej, że każda podstawowa barwa ma jeszcze przynajmniej kilka powiązanych z nią odcieni. Można jednak przyjąć te najbardziej znane i najczęściej powtarzane znaczenia kolorów. I tak czerwona barwa oznacza władzę i namiętność, niebieski harmonię i spokój, zieleń naturalność i relaks, a żółty energię i optymizm.
Jak dobierać kolory tkanin?
Łączenie ze sobą kolorów to swego rodzaju sztuka. Istnieją utarte od dawna pary kolorów, które świetnie się ze sobą dogadują, ale warto także próbować nowych rozwiązań. Wszystko zależy od naszych preferencji i naszej kreatywności. Jeśli lubimy róż i jego odmiany, to nic nie stoi na przeszkodzie, by kolor magenta zestawić z pudrowym różem. Ogólne zasady mówią natomiast, że dobrze jest stawiać na kolory kontrastujące, czyli do jasnych ścian dobieramy żywe kolory tkanin, jak np. butelkowa zieleń czy musztarda. Możne też pójść drugą drogą, a więc komponować ze sobą podobne odcienie, jak właśnie wspomnianą magentę z pastelowym różem, beż z brązem czy butelkową zieleń z jasną oliwką.
Kolory tkanin – lista najmodniejszych odcieni
KOLOR BEŻOWY
Przegląd popularnych kolorów zaczynamy od nieśmiertelnej klasyki, czyli beżu. Kolor beżowy, znany też jako kawa z mlekiem, od wielu lat gości w większości domów. Kiedyś był kolorem dominującym praktycznie w każdym salonie, dziś jego pozycja wciąż jest mocna. Niekwestionowanym atutem beżu jest jego uniwersalność. To kolor, który z dużą łatwością komponuje się z innymi odcieniami i nie gryzie się z większością barw. Kolor beżowy we wnętrzu świetnie sprawdza się niemal w każdym pomieszczeniu – od salonu, przez kuchnię i przedpokój, a na sypialni kończąc.
Kolor beżowy dobrze prezentuje się na ścianach, a także na meblach. Może stanowić kolor wiodący, a może stanowić ciekawy dodatek. Stonowany i subtelny beż będzie doskonale równoważył bardziej intensywne kolory i przypilnuje, by pomieszczenie nie przytłaczało. Fantastycznie sprawdzają się też meble w kolorze beżowym. Kanapa czy fotel obite beżową tkaniną są bardzo przytulne i ciepłe. Pamiętajmy też, że jasne kolory – a do takich należy oczywiście kolor beżowy – optycznie powiększają pomieszczenie i je rozjaśniają. Zatem beżowy to trafiony wybór w małych mieszkaniach.
Wszechstronność koloru beżowego sprawia, że można wprowadzić go do każdego wnętrza i do każdego stylu aranżacyjnego. Beż stanowi fundament klasycznego stylu, ale także stylu skandynawskiego i hygge. Kolor beżowy – jako kolor zbliżony do barwy ziemi i bliski naturze – nadaje się również do stylu boho oraz do stylu urban jungle. Klimat miejskiej dżungli najłatwiej osiągnąć bowiem łącząc modną butelkową zieleń z naturalnym beżem.
Beżowe tkaniny z powodzeniem nadają się na meble tapicerowane, ale też na wszelkie dodatki, takie jak dekoracyjne poduszki, koce, narzuty czy zasłony.
W psychologii kolor beżowy oznacza sprawność i efektywność. To także kolor uspokajający i wprowadzający równowagę.
KOLOR SZARY
Jeśli jesteśmy już przy ponadczasowej klasyce, to nie może w tym zestawieniu zabraknąć koloru szarego. Barwa ma tak wiele synonimów i różnych odcieni, że nie sposób wymienić ich wszystkich. Dość tylko powiedzieć, że szary spotkamy też pod takimi określeniami, jak: popielaty, mysi, gołębi, grafitowy, marengo, stalowy i siwy.
Sekretem sukcesu koloru szarego w aranżacji wnętrz jest bez wątpienia jego uniwersalność. Kolor szary pasuje wszędzie, a do tego dobrze odnajduje się w połączeniach z innymi kolorami. Szary może być podstawowym kolorem w mieszkaniu, a może być też dodatkiem do bardziej intensywnych aranżacji. Od lat niesłychanie modne są szare tkaniny obiciowe, a tym samym szare kanapy, narożniki, fotele i pufy. Do szarych mebli aż się prosi o kolorowe dodatki, takie jak zielone czy musztardowe poduszki bądź narzuty. Jednak do szarych mebli pasuje każdy kolor, zatem decydując się na takie meble, mamy duże pole do popisu przy dobieraniu kolorów pozostałych elementów pomieszczenia.
Bardzo popularne stały się również szare zasłony w salonie czy sypialni. Optycznie powiększają przestrzeń w pokoju, a do tego chronią przed nadmiernym światłem zza okna. Na szarych odcieniach nie widać kurzu czy innych zanieczyszczeń, co z pewnością jest kolejnym atutem tego koloru.
Kolor szary najbardziej upodobał sobie styl klasyczny oraz styl skandynawski. Jednak jak już wspomnieliśmy wcześniej, szare tkaniny lub szare ściany pasują niemal wszędzie. Po szary odcień chętnie sięga jeszcze chociażby styl nowoczesny, rustykalny, glamour oraz Hampton.
Omawiając kolor szary musimy jeszcze wspomnieć o innym kolorze, który ponownie staje się coraz popularniejszy we wnętrzach, czyli kolor srebrny. Srebrne tkaniny najlepiej pasują do wnętrza w stylu glamour, lubiącego błyskotki, wyszukany styl i przepych w dobrym guście. Kolor srebrny świetnie prezentuje się głównie na dodatkach i niewielkich poduszkach.
Szarości w psychologii koloru przypisuje się przede wszystkim dążenie do równowagi wewnętrznej, a także wyciszenie, harmonię i odprężenie.
KOLOR BUTELKOWA ZIELEŃ
Najpopularniejsze kolory tkanin i ścian to nie tylko jasne odcienie, ale także bardziej żywe i intensywne barwy. Na tej liście nie może zatem zabraknąć butelkowej zieleni, która od lat jest jednym z najczęściej wybieranych kolorów do wystroju wnętrz. Na pewno ma to związek z chęcią powrotu do natury i otaczaniem się kolorami przyrody. Ponadto zieleń uspokaja i relaksuje, pozwala się wyciszyć i nabrać sił do dalszego działania. Wystarczy przypomnieć sobie, jak kojąco działa na nasz umysł i duszę spacer po lesie i wsłuchiwanie się w śpiew ptaków.
To dobroczynne działanie zieleni wykorzystują właśnie tkaniny w kolorze butelkowej zieleni. Ta soczysta i głęboka zieleń doskonale wpływa na nasze samopoczucie, a do tego rewelacyjnie wygląda we wnętrzu. Z powodzeniem można ją łączyć z innymi kolorami. Butelkowa zieleń szczególnie lubi się z kolorem szarym, musztardowym, pudrowym różem, beżem, a nawet z bordo czy czernią. Mimo tego bowiem, że butelkowa zieleń jest kolorem mocnym, to jednocześnie nie krzykliwym. Dlatego też tak dobrze dogaduje się nie tylko z jasnymi kolorami, ale także z tymi bardzo intensywnymi.
Tkaniny w kolorze butelkowej zieleni mają wiele zastosowań. Można nimi obijać meble, tym bardziej, że od kilku lat meble w kolorze butelkowej zieleni są niezwykle modne. Szczególnie, jeśli wybierzemy tkaniny welurowe, których specjalny meszek dodatkowo uwypukla efekt głębi w butelkowej zieleni. Ta mocna zieleń świetnie sprawdza się również na poduszkach, kocach i narzutach, a zasłony butelkowa zieleń to bez wątpienia jeden z największych hitów.
Nie będzie zaskoczeniem fakt, że butelkowa zieleń najlepiej odnajduje się w wnętrzu w stylu urban jungle. To styl, który kocha zieleń, roślinne akcenty i wszystko, co nawiązuje do tropikalnej dżungli. Ale nie trzeba od razu decydować się na tak odważny styl. Tkaniny butelkowa zieleń świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz, a także do stylu glamour, boho i eklektycznego. Tak naprawdę do każdego pomieszczenia można wprowadzić elementy w kolorze butelkowej zieleni. To tak jakby do pokoju postawić doniczkę z intensywnie zieloną rośliną. Butelkowa zieleń zdecydowanie kojarzy się z modną monsterą.
Butelkowa zieleń oznacza stabilność emocjonalną, wyciszenie, spokój oraz umiłowanie natury.

KOLOR MAGENTA
A oto niekwestionowany król wśród kolorów w 2023 roku, czyli magenta. Pantone ogłosił, że to właśnie magenta będzie najmodniejszym kolorem w tym roku i trend ten zdaje się potwierdzać. Kolor magenta to głęboki odcień czerwieni. Barwa ta jest intensywna, zadziorna i energetyczna. Nie jest jednak tak ostra jak sama czerwień, dodatkowo dużo w niej przytulnego ciepła. Kolor magenta bywa także nazywany fuksja lub malina. I rzeczywiście – to kolor soczysty, pociągający i pełen radosnego słońca niczym dojrzewające latem na krzaku maliny.
Kolor magenta coraz częściej spotkać można na ścianach mieszkania. Na ogół w mocniejszym kolorze maluje się tylko jedną ścianę, pozostałe zaś w jaśniejszej barwie. Jeśli decydujemy się na ściany w kolorze magenta, to meble i dodatki raczej dobieramy już w barwach szarości, bieli i beżu. Ale – w zależności od wielkości pokoju i całości wystroju – równie ciekawie mogą wyglądać meble i zasłony w kolorze butelkowej zieleni czy pastelowym różu. Tak tak – mocna magenta świetnie łączy się z romantycznym i delikatnym jasnym różem.
Na ogół jednak po odważną magentę sięgamy w przypadku mebli i dodatków. Nic dziwnego, bowiem kolor magenta rewelacyjnie ożywia wnętrze, dodaje mu energii i pozytywnych wibracji. Jednocześnie jest dość mocny, dlatego większość osób woli wprowadzać do mieszkania elementy w tym kolorze. Tkaniny w kolorze magenta fantastycznie prezentują się na meblach – kanapa czy fotel w kolorze malinowym odświeżą każde pomieszczenie. Zwłaszcza, jeśli całość urządzona jest w jasnych i stonowanych odcieniach, to idealnie wkomponuje się tu właśnie magenta. Warto pomyśleć też o zasłonach w kolorze fuksji lub o poduszkach i narzutach.
Kolor magenta oznacza witalność, energię i młodzieńczy zapał, a także odwagę do podejmowania wyzwań.
KOLOR PUDROWY RÓŻ
Intensywny i wyrazisty kolor magenta to hit pośród barw od niedawna. Inaczej wygląda sprawa z pastelowym różem, który już od ładnych paru lat coraz częściej trafia na salony (i nie tylko). Pudrowy róż jest kolorem bardzo delikatnym, stonowanym i ciepłym. To zdecydowanie kolor, w którym kryje się spora doza romantyzmu i marzycielstwa. Niech nikogo to jednak nie zwiedzie – pudrowy róż to nie jest kolor tylko dla rozmarzonych dziewczynek, które pragną zostać księżniczkami. Z tego przygaszonego różu można bowiem tworzyć piękne aranżacje do niemal każdego wnętrza.
Pastelowy róż doskonale odnajduje się w jasnych pomieszczeniach, w których dominują szarości i biel. Ale ten pudrowy róż świetnie dogaduje się z innymi pastelami, jak np. z kolorem błękitnym czy łososiowym. Jednak i to nie wszystko, ponieważ różowe tkaniny pasują również do ciemnych i intensywnych kolorów, jak butelkowa zieleń, granat i czerń. Wówczas fantastycznie ocieplają wystrój wnętrza i nadają bardziej przytulnego charakteru.
Tkaniny pastelowy róż to obowiązkowy punkt programu w pokoju dziewczynki lubiącej takie klimaty oraz w sypialni niepoprawnej romantyczki. Pudrowy róż to także jednak z podstawowych barw w szykownym stylu glamour. Po dodatki w kolorze zgaszonego różu warto sięgnąć zawsze wtedy, gdy chcemy wprowadzić do mieszkania więcej ciepła i delikatności. Zasłony pudrowy róż, obrusy czy dekoracyjne poduszki w tym odcieniu to również ciekawa opcja dla fanów stylu prowansalskiego.
Pudrowy róż to przede wszystkim symbol romantycznej miłości i delikatności. Kolor ten to również barwa marzycieli.

KOLOR FIOLETOWY – VERY PERI
W zestawieniu popularnych kolorów tkanin nie możemy pominąć koloru roku 2022, czyli Very Peri. Kolor ten to połączenie niebieskiego z fioletowo-czerwonymi akcentami. Ogólnie zaś mówimy, że jest to kolor fioletowy. Very Peri przywodzi na myśl lawendowe wzgórza Prowansji skąpane w letnim słońcu. Dlatego więc ten fioletowy kolor jest wręcz obowiązkowy we wnętrzu urządzonym w stylu prowansalskim. Jasny fioletowy odcień pięknie współgra z kolorami ziemi – beżem, jasnym brązem, kremowym. Dobrze komponuje się również z oliwkową zielenią, a nawet jej mocniejszą butelkową odmianą.
Fioletowy Very Peri jest kolorem stonowanym, bardzo przyjemnym i uspokajającym. Jednocześnie fioletowe odcienie pobudzają kreatywnością i dodają energii. Jeśli dodać do tego fakt, że fioletowy kolor świetnie odnajduje się z innymi odcieniami, to przestaje dziwić, że tak szybko rośnie popularność tej barwy.
Poza stylem prowansalskim, gdzie fioletowy kolor Very Peri dominuje, spotkamy go jeszcze w stylu nowoczesnym, glamour i rustykalnym. Tak naprawdę do każdego wnętrza można wprowadzić przynajmniej dodatki w kolorze fioletowym. Rewelacyjnie prezentują fioletowe zasłony, poduszki na kanapę i piękne narzuty na meble obiciowe.
Kolor fioletowy pobudza wyobraźnię i kreatywność, jednocześnie dodaje aury tajemniczości. Ciemniejsze odcienie fioletu dodają energii, natomiast jaśniejsze – jak Very Peri – wyciszają i relaksują.
KOLOR MUSZTARDOWY (MIODOWY)
Bardzo popularnym kolorem od dłuższego już czasu jest kolor musztardowy, zwany przez wielu także miodowym. To barwa łącząca w sobie żółć i brąz. Kolor musztardowy jest bardzo ciepły, przytulny i pełen pozytywnej energii. Nie jest jednak tak intensywny jak sam żółty i ma więcej życia niż zgaszony brązowy. Bez wątpienia kolor musztardowy to doskonały odcień zwłaszcza na jesień i zimę, ponieważ wprowadza otulający ciepłem nastrój nawet w najchłodniejsze dni i noce.
Tkaniny musztardowe mają bardzo szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Doskonale prezentują się meble obite tkaniną w kolorze musztardy i świetnie pasują do większości stylów, w jakich urządza się pomieszczenia. Kolor musztardowy przede wszystkim ożywia wnętrza, w których dominują szarości, biele i beże, czyli w stylu skandynawskim. Ale również świetnie barwa ta odnajduje się w połączeniu z butelkową zielenią i razem tworzą niepowtarzalny klimat nawiązujący do stylu urban jungle.
Tkaniny w kolorze musztardowym polecamy również do pomieszczeń urządzony w stylu boho oraz stylu retro. Ten ostatni uwielbia ostrą żółć, jednak dla wielu żółty kolor jest zbyt intensywny. Dlatego właśnie zgaszony kolor musztardowy będzie idealną alternatywą.
Wprawdzie kolor musztardowy może powędrować także na ściany, ale znacznie częściej sięga się po tkaniny w tym odcieniu. I to nie tylko na meble obiciowe, bowiem fantastycznie wyglądają poduszki i narzuty w miodowym kolorze. Tym bardziej, gdy dobierzemy tkaninę o miękkiej strukturze, która dodatkowo wydobywa ciepło z już i tak przyjemnego koloru. Świetnie sprawdzają się tu więc zwłaszcza welury, które są niezwykle przytulne i wprowadzają wyjątkowy klimat. Welurowe tkaniny w kolorze musztardowym to strzał w dziesiątkę przy wyborze materiału na zasłony. Bez dwóch zdań zasłony musztardowe to hit ostatnich lat.
Tkaniny w odcieniu musztardy bądź miodu robią furorę również w branży odzieżowej. Króluje przede wszystkim jesienią i zimą, stanowiąc barwną i ciepłą alternatywę dla otaczających nas szarości i ciemności.
Kolor musztardowy oznacza przede wszystkim ciepło, optymizm, kreatywność i energię.

KOLOR NIEBIESKI
Zestawienie omawiające popularne kolory tkanin nie byłoby kompletne bez koloru niebieskiego. To zdecydowanie jeden z kolorów najczęściej wskazywanych jako ten ulubiony. I nie ma się co dziwić, bo niebieski kolor niesie mnóstwo pozytywnych skojarzeń. To w końcu kolor nieba, a także kolor oceanu. Niebieskie odcienie zatem przywołują sporo miłych wspomnień. Atutem niebieskiego jest również duża różnorodność odcieni. Mamy zatem pastelowy błękitny, radosny jasno niebieski i turkusowy jak czyste niebo latem oraz intensywny kobaltowy i indygo.
Tkaniny w kolorze niebieskim stanowią ważny element wystroju niemal każdego wnętrza. Najwięcej odcieni niebieskiego znajdziemy w stylu Hampton, który inspirowany jest nadmorskimi klimatami. Podobnie zresztą jak styl śródziemnomorski, który stawia przede wszystkim na niebieski i biały. Połączenie bieli z niebieskim jest najbardziej oczywiste, ale to nie jedyne słuszne pary. Kolor niebieski dogaduje się z różnymi odmianami szarego, z pastelowym różem, musztardowym i oczywiście z klasyczną czernią.
Znaczenie koloru niebieskiego to głównie siła, mądrość, dojrzałość życiowa oraz harmonia.
KOLOR GRANTOWY
Podobny do niebieskiego, jednak dużo ciemniejszy i bardziej elegancki, jest kolor granatowy. To zdecydowanie odcień szlachetny i szykowny, który dodaje wnętrzu królewskiego charakteru. Granatowe tkaniny mają duży atut – praktycznie nie widać na nich drobnych zanieczyszczeń dnia codziennego. Przede wszystkim jednak materiały w kolorze granatu rewelacyjnie współgrają z innymi kolorami i tworzą niepowtarzalne aranżacje.
Aż się prosi, by do koloru granatowego dołączyć srebrne dodatki i stworzyć obraz bliski gwiazdom na niebie. Takie połączenie jest bardzo eleganckie i odnajdzie się w mieszkaniu w stylu klasycznym i nowoczesnym. Kolor granatowy pasuje świetnie także do stylu glamour oraz do stylu industrialnego. Oczywiście granatowy – tak jak i pozostałe odcienie niebieskiego – stanowi podstawę stylu śródziemnomorskiego i Hampton.
Tkaniny w kolorze granatowym idealnie spełniają swoją rolę jako tkaniny obiciowe na meble. Wyglądają bardzo gustownie, a do tego nie brudzą się łatwo i nie łapią kurzu. Jeśli dobierzemy odpowiednio lejącą się i dwustronną tkaninę, to możemy postawić również na eleganckie granatowe zasłony. Sprawdzą się one nie tylko w salonie, by zaciemnić pomieszczenie, ale także w sypialni, gdzie zapewnią zdrowy sen bez przeszkód. Granatowe dodatki, takie jak poduszki i narzuty, rewelacyjnie odnajdą się w jasnych pomieszczeniach. Elementy w ciemniejszym odcieniu granatu będą kontrastować z dominującą bielą, szarością i beżem, dzięki czemu powstanie wnętrze z charakterem.
Kolor granatowy symbolizuje władzę, odwagę i elegancję.

KOLOR CZERWONY I BORDOWY
Modne od dawna są także czerwone kolory tkanin, choć wciąż jeszcze sporo osób obawia się wprowadzać te odcienie do wnętrza. Wynika to z tego, że kolor czerwony jest mocny i intensywny, nieumiejętnie wprowadzony więc może przytłaczać. Tak żywe barwy jak właśnie czerwony dobrze łączyć z jasnymi kolorami lub przeciwnie – z ciemnym granatem. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Czerwony za to raczej nie będzie dobrze żył z innymi krzykliwymi odcieniami, jak żółty, pomarańczowy czy kolor fuksji.
Dla tych wszystkich, którzy lubią kolor czerwony, ale nie chcą tak mocnych odcieni w swoim mieszkaniu, polecamy kolor bordowy. To dużo spokojniejszy odcień, w którym skrywa się sporo ciepła. Tkaniny bordowe bardzo dobrze odnajdują się w większości pomieszczeń. Ożywiają jasne i sterylne salony w stylu skandynawskim i klasycznym oraz wprowadzają dodatkową nutkę szaleństwa w boho i vintage. Kolor bordowy jest także bardzo elegancki.
Zarówno tkaniny w kolorze czerwonym jak i bordowym z powodzeniem mogą posłużyć jako materiały obiciowe na meble. Znacznie częściej jednak barwy te trafiają na dodatki w postaci zasłon, poduszek, paneli tapicerowanych na ścianę i narzut na meble. Oba kolory są na tyle odważne i mocne, że już jeden niewielki element w tym odcieniu sprawia, że wnętrze nabiera zupełnie innego wystroju.
Kolor czerwony uchodzi za symbol namiętności, sił życiowych, miłości i władzy. Natomiast kolor bordowy przywołuje królewskie i luksusowe skojarzenia.