Materiały na zasłony
Piękne zasłony mogą być ogromną ozdobą pomieszczenia w którym się znajdują. Są nie tylko elementem wystroju, ale pełnią także przynajmniej kilka funkcji. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które łączy w sobie estetykę i komfort użytkowania. Odpowiednio dobrane zasłony upiększają okiennice, pozwalają zapewnić sobie sporą dawkę prywatności, a do tego chronią wnętrza i użytkowników przed nadmiernym nasłonecznieniem. Aby tak jednak było, trzeba dobrze dobrać zasłony do wnętrza, a przede wszystkim dopasować je rozmiarem. Z pomocą przychodzą tutaj materiały na zasłony, z których można uszyć (lub zlecić uszycie jeśli nie czujesz się na siłach) zasłony idealnie dopasowane do Twojego wnętrza.
W ofercie naszego sklepu znajdziesz mnóstwo tkanin zasłonowych, w wielu wzorach i kolorach. Są to różne tkaniny, o różnej grubości, splocie, estetyce – dzięki temu każdy może znaleźć u nas coś dla siebie.
Materiały na zasłony na metry
Materiały na zasłony na metry – lepiej szyć czy kupić gotowe? Dylemat przed którym stoi wiele osób to odpowiedź na pytanie o to czy lepiej postawić na gotowe dostępne w sklepach zasłony, czy jednak zamówić materiały na zasłony i uszyć samodzielnie lub zlecić to krawcowej.
Skupmy się na tkaninach zasłonowych dostępnych na metry. Samo kupowanie materiałów na zasłony i ich uszycie ma bardzo dużo atutów w porównaniu do tzw. gotowców. Przede wszystkim, decydując się na zakup materiału na metry, masz pełną kontrolę nad wyborem tkaniny, jej kolorem, wzorem, a także jakością. Możesz idealnie dopasować zasłony do swojego wnętrza, biorąc pod uwagę jego specyfikę, styl i kolorystykę. Pomijając już kwestię dopasowania do wymiarów okna, pomieszczenia czy typu karnisza – nic Cię tutaj nie ogranicza.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że szycie zasłon okiennych pozwala na bardzo precyzyjne dopasowanie rozmiaru do okna. Jest to szczególnie ważne w przypadku nietypowych rozmiarów okien czy wnęk. Gotowe zasłony dostępne w sklepach bardzo często szyte są w ograniczonej „palecie” rozmiarów i wzorów. Są to standardowe wymiary najpowszechniej występujące w mieszkaniach i domach. Co to oznacza dla bardziej wymagających użytkowników? Konieczność kompromisu w kwestii długości i szerokości takich zasłon. Z kolei zasłony szyte na miarę zawsze będą idealnie dopasowane, dzięki czemu osiągniesz spójny i profesjonalny wygląd.
Kupując materiał na metry, masz również możliwość wyboru specjalnych tkanin, które lepiej spełnią Twoje wymagania, na przykład takich, które oferują lepszą ochronę przed słońcem, większą prywatność, czy też lepszą izolację termiczną i akustyczną. Samodzielnie decydujesz o wzorze i wykończeniu zasłony. Szyjąc zasłony na wymiar, możesz wprowadzić unikalne, spersonalizowane rozwiązania, takie jak nietypowe wykończenia, ozdoby, czy specjalne taśmy marszczące, co sprawia, że Twoje wnętrze staje się wyjątkowe i niepowtarzalne. Dodatkowo – jeśli szyjesz zasłony samodzielnie, zyskujesz ogromną satysfakcję, której nie da się wycenić.
Wpuść kolor do swoich wnętrz i otul je zasłonami
Każdy dekorator wnętrz powie, że zasłony to doskonały sposób na wprowadzenie koloru do wnętrza i natychmiastową odmianę jego charakteru. Wszystko zależy od tego jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć. Wybierając zasłony w żywych barwach, interesujących wzorach, nieszablonowych połączeniach kolorystycznych, szybko ożywisz przestrzeń i nadasz jej nowego świeżego wyglądu. Kolorowe zasłony mają niezwykłą moc transformacyjną – od intensywnych odcieni, które dodają energii i dynamiki, po subtelne pastelowe tonacje, które wprowadzają spokój i harmonię. Dzięki zasłonom możesz łatwo dostosować atmosferę pomieszczenia do swoich aktualnych potrzeb i nastroju, zmieniając wygląd wnętrza bez konieczności kosztownego remontu. To elastyczne rozwiązanie pozwala na szybkie eksperymentowanie z kolorami, tworząc przestrzeń, która odzwierciedla Twój styl i osobowość. Wpuść kolor do swoich wnętrz i pozwól, aby zasłony stały się kluczowym elementem, który nadaje Twojemu domowi indywidualny charakter. Jaki kolor będzie najlepszy do Twojego wnętrza? To zależy od tego co w tej chwili się z nim znajduje! Eksperymentuj, nie bój się kolorów!
Zasłony sezonowe? Materiał na zasłony na każdą okazję!
Coraz modniejsza jest sezonowość zasłon. Co to dokładnie oznacza? Zmianę wystroju w zależności od okresu w roku czy okazji. Mocnych i ciemnych zasłon używamy głównie jesienią i zimą, by na okres wiosny i lata zrobić miejsce na jasne, pastelowe i żywe kolory. Taka koncepcja pozwala na dynamiczną zmianę nastroju, wprowadzając świeżość, nowość i element zaskoczenia za każdym razem, gdy coś zmieniamy.
Zasłony na jesień i zimę
Gdy dni są pochmurne, krótkie, a za oknem szaro warto postawić na zasłony w mocnych, ciemnych kolorach. Wprowadzą one do wnętrz przytulność i ciepło. Ponadto warto sięgać po grube tkaniny, które dodatkowo ocieplą wnętrza. Barwy takie jak burgund, czekoladowy brąz, fiolety czy granaty dodadzą elegancji Twoim przestrzeniom.
Okazjami w tym sezonie, które często są wykorzystywane do zmiany wystroju są Halloween oraz Święta Bożego Narodzenia. Ze świętami kojarzą nam się barwy głębokiej czerwieni, złota, butelkowej zieleni i rzeczywiście nadal królują w tym okresie we wnętrzach. Z kolei święto Halloween to dla wielu osób okazja, by w wyjątkowy sposób udekorować dom. Pojawiają się pomarańczowe, czerwone, białe i fioletowe barwy, które szczególnie korespondują z symbolami tego święta.
Zasłony na wiosnę i lato
Gdy przyroda budzi się do życia, zmieniamy również nasze wnętrza. Dodajemy w nich więcej żywych barw lub wręcz przeciwnie, otulamy pastelami. Zamieniamy ciężkie i ciemne zasłony na lekkie, raczej jasne tkaniny. Pojawia się sporo kwiatów, motywów geometrycznych, liście. Wnętrza zyskują lekkość i optymizm, odzwierciedlając tym samym radość i świeżość nadchodzącego sezonu. Takie zmiany nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale również na nasze samopoczucie, tworząc przyjemną atmosferę w czasie długich, słonecznych dni.
Materiały na zasłony do salonu, jadalni, sypialni
Zasłony, zwłaszcza ciężkie i masywne, kojarzą nam się głównie z salonem czy też pokojem dziennym. Ich zastosowanie jest znacznie szersze, ponieważ chętnie stosujemy je w innych pomieszczeniach, takich jak jadalnia, sypialnia czy nawet jako kotara w garderobie. W sypialni odpowiednie zasłony nie tylko urozmaicą estetycznie pokój, ale też zaciemnią wnętrze, zapewniając lepszy i bardziej komfortowy sen. Są też odpowiedzialne za zapewnienie intymności, która jak wiadomo w sypialni bardzo się przydaje.
Zasłony w kuchni? Czemu nie!
Z kolei zasłony kuchenne to dla wielu osób spore zaskoczenie. Odpowiedni dobór materiałów na zasłony sprawi, że zasłonki w kuchennym oknie ożywią pomieszczenie, wprowadzą bardziej przytulną atmosferę, a także w razie potrzeby ochronią wnętrze przed nadmiarem słońca. Zasłony powieszone w jadalni dodadzą jej szyku i klasy. Można tam poszaleć z wzorami, wprowadzając zupełnie nieoczekiwany klimat.
W tym momencie należy podkreślić, że w przypadku zasłon do kuchni warto poszukać materiału na zasłony dobrej jakości. Dobrze, aby tkanina była jak najbardziej odporna na zanieczyszczenie. Oczywiście nie zawsze można uniknąć wszystkich plam czy nieprzyjemnego zapachu, jednak odpowiednie tkaniny sprawią, że takie zasłony łatwo będzie oczyścić. Cenną wskazówką może być także to, że drobne plamki trudniej dostrzec na wzorzystych tkaninach – jest to więc bezpieczniejsza opcja.
Jak ocieplić pokój dziecka? Przytulnymi zasłonami.
Kolorowe zasłony pojawiają się także w wielu pokoikach dziecięcych. Są urozmaiceniem, przełamaniem stonowanych kolorów. Pełnią bardzo ważną funkcję – chronią dzieci przed nadmiernym słońcem wpadającym do pokoju, umożliwiając również komfortowy relaks i sen. Nowoczesne welurowe tkaniny pomagają także stworzyć przyjazne warunki do zabawy i nauki – są mięciutkie, milutkie, bardzo przyjemne w dotyku.
Nietypowe miejsca na zasłony
Warto także pamiętać, że zasłony mogą doskonale sprawdzić się w przestrzeniach takich jak domowe biuro czy gabinet. Mogą pomóc w regulacji ilości światła wpadającego do pomieszczenia, co jest szczególnie istotne podczas pracy przy komputerze, a jednocześnie dodają wnętrzu elegancji i profesjonalnego wyglądu.
Zaskakujące dla niektórych może być wykorzystanie zasłon w łazience. Warto to jednak zrobić, zwłaszcza jeśli masz w niej duże okno. Zasłony w łazience to stylowy element dekoracyjny. Muszą to być jednak odpowiednie zasłony, najlepiej z tkaniny wodoodpornej.
Kotara z materiałów zasłonowych
To rozwiązanie doskonałe dla osób z niewielkimi przestrzeniami, dla których liczy się każdy centymetr wykończenia lokum. Chętnie skorzystają z niego również osoby szukające oszczędności, ponieważ to opcja efektywna, efektowna i bardzo korzystna ekonomicznie. Takie rozwiązanie zapewnia jednocześnie funkcjonalność, jak i estetykę. Zasłony zamontowane jako kotara są bardzo atrakcyjne wizualnie, o ile dobierzemy odpowiednią tkaninę i dopasujemy ją rozmiarem.
Kotara zapewnia szybki i łatwy dostęp do zawartości garderoby. Dużo łatwiej dopasować rozmiarem kotarę, niż np. drzwi. Co ważne – kotara jest także łatwa w czyszczeniu – wystarczy wyprać (i w niektórych przypadkach wyprasować) i gotowe. Jeśli szukasz oszczędności, takie rozwiązanie z pewnością jest warte rozważenia.
Materiały na zasłony tarasowe
Tkaniny zasłonowe na taras to nieco odmienny temat. Po co w ogóle tkaniny na tarasie? Okazuje się, że warto je zamontować. Pełnią one kluczową rolę w stworzeniu przytulnej, komfortowej i estetycznej przestrzeni na zewnątrz. Taka przestrzeń to często przedłużenie domu czy mieszkania. Wybór odpowiedniego materiału jest istotny, aby zapewnić zarówno funkcjonalność, jak i trwałość.
Warto zadbać o to, by tkanina na zasłony ogrodowe była odporna na warunki atmosferyczne. Wybieraj tkaniny wodoodporne, odporne na działanie promieni UV – dzięki temu materiały pozostaną na długo kolorowe. Materiały używane na zasłony tarasowe powinny być wytrzymałe i odporne na rozciąganie, przetarcia i zniszczenia mechaniczne. Tkaniny o dużej gramaturze i specjalne powłoki ochronne zwiększają trwałość i zapewniają dłuższą żywotność zasłon, nawet przy intensywnym użytkowaniu.
Oprócz estetyki i odporności, zasłony tarasowe powinny również zapewniać odpowiednią ochronę prywatności oraz regulację ilości światła wpadającego do przestrzeni.
Jeśli chodzi o kwestie estetyczne – tutaj wszystko zależy od Ciebie i Twojej wizji na to o jakim tarasie marzysz. Czy ma to być lekki, śródziemnomorski klimat? Czy może przestrzeń pełna kwiatów?
Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając materiał na zasłony?
Wybór najlepszego materiału na zasłony to wyzwanie. Z jednej strony dlatego, że musi on spełniać szereg wymagań. Z drugiej strony dlatego… że tak ciężko się zdecydować, kiedy tak wiele pięknych tkanin kusi. Aby jednak postawić na najlepszą tkaninę na zasłony, musimy skupiać się na jej funkcjonalności i estetyce. Przede wszystkim, tkanina zasłonowa nie powinna być zbyt cienka ani prześwitująca. Jej podstawową rolą jest kontrolowanie ilości światła wpadającego do wnętrza oraz zapewnianie odpowiedniego poziomu prywatności. W związku z tym, ważne jest, aby materiał miał odpowiednią gramaturę, która pozwoli na osiągnięcie pożądanego efektu zaciemnienia, nie prześwitując jednocześnie.
Wybierając materiał na zasłony warto poświęcić uwagę także jego grubości i ciężkości. Tkaniny o większej gramaturze oferują dużo lepszą ochronę przed światłem. Są też bardziej odporne na codzienne zużycie. Naturalnie poza funkcjonalnością niezwykle ważna jest też estetyka. Zasłony powinny być eleganckie i schludne, by harmonijnie wpisywały się w wystrój wnętrza.
Materiał na zasłony z metra – ile tkaniny potrzebuję na zasłony?
Pamiętaj, że zamawiając tkaniny w naszym sklepie, kupując 1 sztukę zamawiasz 0,5 metra bieżącego z danej rolki (która może mieć różne szerokości, zwykle pomiędzy 135 a 160 cm). Jest to standard w sklepach z tekstyliami, który umożliwia optymalne wykorzystanie tkanin. Aby obliczyć, ile tkaniny potrzebujesz na zasłony, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak szerokość i wysokość okna, rodzaj tkaniny oraz sposób zawieszenia zasłon.
Jeśli planujesz samodzielnie uszyć zasłony, konieczne będzie wykonanie kilku pomiarów. Przygotuj coś do notowania i mierzenia, np. miarkę budowlaną. W pierwszej kolejności zmierz całkowitą szerokość karnisza lub miejsca w którym ma wisieć zasłona. Szerokość potrzebnej tkaniny będzie uzależniona od tego jak obfite planujesz marszczenie. Zwykle współczynnik marszczenia wynosi od 1,5 do 3 razy szerokości karnisza. Przy standardowym marszczeniu jest to szerokość karnisza x 2.
W kolejnym kroku zmierz wysokość zasłon. Zmierz wysokość od karnisza do miejsca gdzie chcesz by sięgały (parapet, podłoga, inny dowolny punkt). Dodaj zapas na około 10-20 cm na dolny brzeg i zakładkę na górze. Następnie podziel szerokość (uwzględniając marszczenie) przez szerokość tkaniny aby dowiedzieć się ile będziesz jej potrzebować. W ostatnim kroku pomnóż wysokość zasłon przez ilość szerokości materiału którą obliczyłaś w poprzednim kroku. Wynik daje ci całkowitą powierzchnię tkaniny którą potrzebujesz na 1 komplet zasłon (2 sztuki).
Przykład:
Załóżmy, że masz karnisz o szerokości 2 metrów, chcesz zasłony z marszczeniem x2, a wysokość zasłon wynosi 2,5 metra.
- Szerokość tkaniny: 2 m × 2 = 4 m
- Wysokość zasłon (wraz z marginesem): 2,5 m + 0,2 m = 2,7 m
- Jeśli tkanina ma standardową szerokość 1,4 m, potrzebujesz 4 m / 1,4 m = 2,85 (zaokrąglamy do 3 szerokości tkaniny).
- 3 szerokości tkaniny × 2,7 m = 8,1 m tkaniny
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i potrzebujesz pomocy przy wyliczeniu ilości tkaniny potrzebnej do zakupu, skontaktuj się z nami – z przyjemnością pomożemy Ci wyliczyć odpowiednią ilość materiału.