Jak zrobić mobilną strefę ciszy?

Mobilne strefy ciszy – własny azyl z filcu

Filc to tkanina, która daje niemal nieskończone możliwości. Można wykorzystywać ją na tysiące sposobów, a inspiracji na filcowe cuda wciąż przybywa. Na niezwykle interesujący pomysł wpadła polska nauczycielka, edukatorka i tutorka, pani Wioletta Matusiak z Cieszyna, która w szybki i stosunkowo łatwy sposób, stworzyła z tego materiału filcowe kokony ciszy. Te niepozorne „budki” stały się magiczną oazą dla uczniów, a cały projekt odbił się szerokim echem. Mobilne budki ciszy (bo tak roboczo nazwała je pani Wioletta) to element programu „BALANCE PLACE, czyli strefy ciszy w każdej szkole„. Projekt ten z kolei powstał w ramach programu grantowego „Polska dostępna – dostępność do zaprojektowania„. Pomysł jest niezwykle ciekawy i potrzebny – jak przekonują źródła, poziom hałasu w polskiej szkole to średnio 86 dB!!!

Mobilne strefy ciszy – sposób na ciszę w szkole

Pani Wioletta, która przez lata pracowała jako nauczyciel w polskiej szkole zauważyła, że część dzieci kiepsko funkcjonuje w warunkach hałasu. Trudno się temu dziwić – nawet dorośli nie lubią funkcjonować w takich warunkach. Hałas i zakłócenia foniczne są sporym utrudnieniem – problemy z koncentracją, skupieniem się, a co dopiero przyswajanie wiedzy. Dochodzą do tego poczucie niepewności, a nawet niepokój i strach. W jeszcze gorszej sytuacji są dzieci tzw. wysoko wrażliwe czy osoby nieneuronormatywne.

Filcowe kokony

Kokony z filcu to odpowiedź pani Wioletty na stale rosnący poziom stresu wśród uczniów, który wywoływany jest między innymi przez nadmierny hałas. Edukatorka zaprojektowała proste rozwiązanie, który może wykonać praktycznie każdy z nas. Na chwilę obecną, takie mobilne strefy ciszy pojawiły się w szkole wspieranej przez panią Matusiak w Bolechowie, jednak z sieci społecznościowych płyną sygnały, że takie kokony szyją również inne nauczycielki, a także rodzice WWD (wysoko wrażliwych dzieci). Coraz więcej osób zgłasza chęć uszycia kokonu lub zamówienia takiej mobilnej strefy ciszy w pracowni pomysłodawczyni.

Może się wydawać, że takie filcowe kokony ciszy to rozwiązanie głównie dla dzieci ze spektrum autyzmu czy uczniów nadwrażliwych sensorycznie. W rzeczywistości okazuje się jednak, że z takich stref ciszy, które dodatkowo są mobilne, więc można skorzystać z nich dosłownie wszędzie, ucieszą się również zapracowani i zestresowani dorośli. Kto z nas czasem nie marzy o tym, by zaszyć się w bardzo cichym kącie i odetchnąć od otaczających nas dźwięków choć na chwilę? Nadmiar dźwięków, w tym również tych generowanych przez wszechobecny sprzęt i elektronikę, sprawia, że momentami nie czujemy się komfortowo.

Kokony w szkołach to idealne rozwiązanie dla młodych uczniów, którzy potrzebują wyciszyć się lub zregenerować się przed lub po egzaminie. Warto wspomnieć również o tym, że widok dziecka w takim kokonie ciszy to sygnał dla jego kolegów i koleżanek – wiedzą wówczas, że uczeń ma gorszy moment, potrzebuje ciszy, zrozumienia, spokoju, ale również i wsparcia ze strony bliskich mu osób.

Strefy ciszy z filcu – uszyj to sam!

Twórczyni filcowych stref ciszy postanowiła ze swoją inicjatywą pójść o krok dalej. Na jednym z portali społecznościowych, w swojej grupie udostępniła wzory na strefy ciszy w 3 wariantach: dynia, fasola, kaptur.

Do ich przygotowania potrzebny jest filc, nici, wykrój, maszyna do szycia lub sprawne ręce i odrobina chęci. Przygotowanie może wydawać się skomplikowane, jednak z wykrojami przygotowanymi przez panią Wiolettę wszystko staje się dużo prostsze.

Filc w kilku kolorach znajdziesz w naszym sklepie. Pamiętaj aby sprawdzić jaką ilość filcu potrzebujesz, by zamówić odpowiednio długi kawałek tkaniny. Filc w naszym sklepie dostępny jest między innymi w kolorze czerwonym, zielonym, czarnym oraz filc techniczny – szary.

DYNIA – Strefa ciszy z filcu w kształcie dyni – jak uszyć?

 1. Potrzebujesz rolki filcu o szerokości 100 cm i długości co najmniej 0,5 metra.
 2. Filc podziel liniami pionowymi co 40 cm oraz linią poziomą w połowie.
 3. Przygotuj wykrój jednego elementu – najlepiej zrobić to na papierze lub tekturze. Arkusz jakiego potrzebujesz musi mieć wymiar minimum 40cmx100 cm. W ramach tego wykroju, odmierz dwie osie – dłuższą oraz krótszą. Oś pionową o długości 100 cm podziel na dwie części – górną 50 cm i dolną. Górną część osi należy podzielić prostopadłymi liniami co 10 cm na pięć odcinków. Na każdej linii odmierzyć odpowiednią długość w milimetrach, według podanego wzoru.
 4. Taka siatka będzie wyznacznikiem krzywej, która ma być kształtem górnej części łuku. Ten łuk należy odbić na drugą stronę według pionowej osi symetrii.
 5. Prawidłowe odbicie łuku da kształt łuku. Dolna część poniżej osi poziomej pozostaje prostokątna.
 6. Przygotowany wykrój wycinamy.
 7. Na rozwiniętej rolce filcu rozkładamy wykrój i dokładnie obrysowujemy na filcu, jeden obok drugiego. W zależności od tego ile długości filcu mamy, będzie to kilka segmentów – od 5 do 10.
 8. Wycinamy elementy ostrymi nożycami.
 9. Na wykroju, wycinamy na dolnym krótszym boku kwadraty o wielkości 33 cm. Następnie zaginamy krótszy bok i zszywamy. Ma to być swego rodzaju usztywnienie.
 10. Tak przygotowane elementy wykroju należy pozszywać w dynię według wzoru. Z jednej strony dynia pozostaje otwarta, tworząc rodzaj wejścia.
 11. Na górze wykroju leżącego naprzeciw wejścia, warto doszyć uchwyt z pasa taśmy nośnej, który umożliwi przenoszenie mobilnej strefy ciszy.

FASOLA – Strefa ciszy z filcu w kształcie kokonu/fasoli – jak uszyć?

 1. Przygotuj rolkę filcu o długości co najmniej 2 metrów i szerokości 1 metra.
 2. Podziel filc liniami pionowymi w poprzek rolki co 100 cm oraz poziomymi wzdłuż rolki, 16 cm od brzegów i w połowie rolki. Te linie będą wyznaczały osie wyciętych fragmentów filcu w kształcie wrzecion. Dzięki nim ułożysz poprawnie szablon na filcu.
 3. Przygotuj wykrój jednego elementu – najlepsze do tego będą tektura lub grubszy papier. Potrzebujesz arkusza o wymiarach przynajmniej 200 x 32 cm. Odmierz dwie osie wrzeciona – dłuższą oraz krótszą. Oś dłuższa ma długość 200 cm – podziel ją liniami prostopadłymi co 10 cm. Na każdej linii odmierz odpowiednia długość w milimetrach, zgodnie z podanym wzorem.
 4. Taka siatka posłuży do wyznaczenia krzywej będącej kształtem ćwiartki wrzeciona.
 5. Odbij tą krzywą według dwóch osi symetrii. W taki sposób otrzymasz kształt wrzeciona. Następnie wytnij go.
 6. Uczycie fasoli rozpocznij od ułożenia wykroju na filcu – potrzebujesz przynajmniej 5 takich wrzecion. Następnie wrzeciona będą zszywane wzdłuż dłuższych boków.
 7. W pierwszej kolejności należy zszyć po dwa wrzeciona – sugerujemy użycie szwu zewnętrznego około 1 cm od krawędzi. Na początku i na końcu należy przeszyć co najmniej dwukrotnie, w celu wzmocnienia szwu.
 8. Do ostatniego wrzeciona można doszyć uszka z taśmy tapicerskiej. Warto wybrać taśmę o szerokości około 25-30 mm. Dobre będą dwa pasy po 30 cm.
 9. Kokon w kształcie fasoli gotowy!

KAPTUR – Strefa ciszy z filcu przypominająca kaptur – jak uszyć?

 1. Rozwiń rolkę filcu na długość co najmniej 1 metra.
 2. Podziel filc liniami pionowymi i poziomymi co 25 cm, tak aby uzyskać prostokąt podzielony na cztery kwadraty na szerokości rolki i trzy kwadraty na długości.
 3. Na szablonie odrysuj odpowiednio łuki. Do narysowania łuku (czyli ćwiartki okręgu) posłuż się przekątnymi kwadratów. Łuk przecina przekątną kwadratu, w kory jest wpisany między 1/3 a 1/4 długości przekątnej.
 4. Zaznacz łuki w kwadratach według wzoru na rysunku. Powinny być dwa łuki o promieniu 25 cm i trzy o promieniu 12,5 cm.
 5. Ostrymi nożycami wytnij formę według wzoru (z filcu).
 6. Rozwiń rolkę filcu na kolejny metr – przyłóż w odbiciu lustrzanym wykrój, obrysuj go i wytnij ponownie.
 7. Na przygotowanych dwóch wykrojach wytnij na dolnym krótszym boku kwadraty o wielkości 3×3 cm, w sumie cztery. Następnie zagnij krótszy bok i zszyj. Będzie to usztywnienie.
 8. Jeżeli chcesz, by kaptur miał uszka z taśmy, należy doszyć je na tym etapie. Idealne będą taśmy o długości około 30 cm.
 9. Przygotowane wykroje należy złożyć prawymi stronami i zszyć według wzoru. Szycie powinno odbywać się około 1-1.5 cm od krawędzi. Na początku i na końcu szycia, należy przeszyć dwukrotnie, aby szew był mocny.
 10. Kaptur gotowy!

Nie tylko mobilne strefy ciszy – meble z filcu

Moda na hushe, czyli tzw. miękkie meble przybyła do nas oczywiście z zachodu. Hush w języku angielskim oznacza ciszę, spokój, komfort. Hushe to z kolei meble wykonane z filcu. Często przypominają kokon w którym możemy się ukryć, a rozłożone funkcjonują jako fotel czy leżanka. Można wykorzystywać je zarówno w mieszkaniach, jak i biurach. Są bardzo wygodne, ponieważ nieużywane można złożyć i schować – nie zajmują dużo miejsca. Jedną z projektantek, która podchwyciła taki model tworzenia jest Freya Sewell, która stworzyła pierwszą kolekcję mebli do mikro-przestrzeni. Na razie kokony z filcu są w fazie testowej i są dostępne na stronie projektantki, jednak pomysł wydaje się być bardzo ciekawy. Poniekąd spójny z mobilnymi strefami ciszy, jednak dający więcej możliwości designerskich.

Wyciszające właściwości filcu – jak działają mobilne strefy ciszy

Jedną z ogromnych zalet filcu jako takiego, jest jego funkcja wyciszająca. Filc od dawien dawna stosowany jest jako izolacja wyciszająca, która poprawia akustykę. Pozwala to znacząco „wyciszyć” obszar, na którym zastosowano filc. Z podobnego założenia wyszła pomysłodawczyni projektu. Kokon z filcu siłą rzeczy będzie bezpieczną bazą, w której będzie ciszej i spokojniej, niż poza nią.

Doskonałym przykładem tego, że takie rozwiązanie działa są chociażby filcowe domki dla zwierząt domowych, które znajdują w nich schronienie, traktując je jak azyl. Największymi beneficjentami są koty, jeże, domowe gryzonie i małe rasy psów.