panele ścienne

Panele ścienne tapicerowane DIY – prosta instrukcja

Często podkreślamy, że urządzanie wnętrza stawia przed nami wiele wyzwań i wyborów. Jednym z nich jest wygląd ścian. Możemy postawić na oryginalny kolor ścian lub też bardziej stonowany odcień. Ale wybór koloru nie koniec – możemy przecież zdecydować się na tapetę czy boazerię. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tapicerowane panele ścienne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – od praktycznych po wizualne. A dodatkowo co ważne – panele tapicerowane można zrobić samodzielnie. Pokażemy Wam, jak to zrobić.


Czym są panele ścienne?

Na początku kilka słów wstępu o tym, czym w ogóle są panele ścienne. Przez długie lata bowiem panele kojarzyły się głównie z panelami podłogowymi. Ściany zaś były zdominowane przez tapety, boazerie czy kolorowe farby. Od kilku lat towarzyszy nam stale rosnący trend paneli na ścianach. Panele ścienne to nic innego jak płyty ze sklejki wypełnione pianką i obite specjalną tkaniną. Można więc śmiało mówić, że są to panele tapicerowane i taka nazwa również obowiązuje.
Tapicerowane panele ścienne na ogół stanowią element dekoracyjny we wnętrzu. Rzadko kiedy panele obejmują całe ściany, panele tapicerowane raczej umiejscawia się na jednej ze ścian. Z ich pomocą można tworzyć różne kompozycje, wcale nie muszą być układane równo co do centymetra. W tym też właśnie tkwi siła tych paneli.

panele ze sklejki

Panele tapicerowane na ścianę – zalety

Po panele ścienne najczęściej sięgamy w celach czysto dekoracyjnych. Mając do wyboru ogrom przeróżnych tkanin, które nadają się do takich paneli, można tworzyć wyjątkowe kompozycje. W zależności od koloru, wzoru i struktury tkaniny na panelach, można dopasować je do każdego pomieszczenia. Wielkim hitem są ostatnio panele tapicerowane plaster miodu, czyli panele ułożone w charakterystyczne heksagony. Jeśli jeszcze dobierzemy do tego materiał welurowy – np. przypominający plaster miodu – to zyskujemy przepiękną dekorację ścienną. A to wszystko dzięki kilku deskom i kawałkom tkanin.

Wybierając panele tapicerowane w mocniejszym kolorze możemy ożywić wnętrze i nadać mu przyjemnego klimatu. Rewelacyjnie w jasnych pomieszczeniach sprawdzą się np. panele ścienne w kolorze butelkowej zieleni lub w odcieniu musztardowym. Wprowadzenie takich paneli do domu otwiera zupełnie nowe możliwości aranżacyjne, dzięki czemu można tworzyć oryginalne, a jednocześnie przytulne wnętrza.

Jednak warto podkreślić, że tapicerowane panele ścienne pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne. Świetnie sprawdzają się w ukrywaniu wszelkich nierówności na ścianie. Takie zamontowane panele tapicerowane to znacznie prostszy sposób niż szpachlowanie i ponowne malowanie bądź tapetowanie całego pokoju. Panele ścienne pozwalają także ukryć zabrudzenia ściany, które powstają w wyniku codziennego użytkowania. Szczególnie często panele wybiera się do sypialni jak zagłówek. Miękkie panele tapicerowane to dobra opcja do pokoju dziecka. Takie panele mogą uchronić dziecko przed urazami. Co ciekawe, panele ścienne mogą również pełnić rolę wyciszającą i wygłuszającą pomieszczenie. Przyda się to zwłaszcza w dużych blokach o cienkich ścianach, gdzie słychać dokładnie, co sąsiad mówi za ścianą.

Tapicerowane panele ścienne DIY

Jak widać zatem panele ścienne są bardzo wszechstronne i ich montaż daje wiele udogodnień. Panele tapicerowane łączą w sobie praktyczność i funkcjonalność z elementem dekoracyjnym. Co ważne, wystarczy zaledwie kilka paneli na ścianę, by odnowić i odmienić wystrój całego wnętrza. Zaoszczędzamy zatem mnóstwo czasu na długie i uporczywe remonty. Oszczędności dotyczą także naszego portfela, bowiem panele ścienne możemy przygotować sami po niskich kosztach. I możemy wtedy regularnie zmieniać tkaniny obiciowe na panelach, tak by motyw dekoracyjny nam się nie znudził. Przygotowaliśmy bardzo prostą instrukcję jak samodzielnie zrobić panele tapicerowane na ścianę. Dobór tkanin zależy od indywidualnych preferencji oraz od oczekiwanego efektu we wnętrzu. My zdecydowaliśmy się na panele z welurowej tkaniny plaster miodu w delikatnym odcieniu pudrowego różu.

Instrukcja jak zrobić panele ścienne

 1. Przygotuj potrzebne materiały

  – wycięte kawałki sklejki o grubości ok. 5-7 mm (rozmiar dopasuj do swoich potrzeb)
  – wybraną tkaninę obiciową o rozmiarze dostosowanym do sklejki
  – piankę tapicerską np. o grubości 5 cm
  – ostry nożyk do tapet
  – taker
  – nożyczki
  panele tapicerowane

 2. Wytnij nożykiem piankę o wielkości dopasowanej do rozmiarów przygotowanych sklejek

  Kawałek materiału wytnij ze sporym naddatkiem.
  panele na ścianę

 3. Przypnij takerem tkaninę do sklejki

  W trakcie przypinania naciągaj materiał, by ładnie się układał.
  panele dekoracyjne

 4. Zadbaj o rogi i złóż delikatnie materiał

  panele ścienne diy

 5. Gotowy baner możesz przykleić do ściany za pomocą kleju, specjalnych taśm lub po prostu powiesić

  tapicerowane panele ścienne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *