Jak w prosty sposób odnowić wygląd wnętrza i nadać mu oryginalnego i przytulnego charakteru? Dobrać odpowiednie dodatki! Już zaledwie kilka elementów może znacząco odmienić styl pomieszczenia i zbudować odpowiedni nastrój. Wybór dodatków jest ogromny, my gorąco polecamy panele tapicerowane heksagony, które z powodzeniem można przygotować samodzielnie. Satysfakcja z wykonanej pracy gwarantowana. Podobnie jak zachwycający efekt końcowy.
Panele tapicerowane na ścianę
Sposobów na udekorowanie wnętrza jest mnóstwo. Można zatem wybrać dekoracyjne poduszki, ozdobne narzuty, makramy na ściany, przyciągające wzrok ramki ze zdjęciami i wiele wiele innych. Od kilku lat bardzo popularne stały się też panele ścienne. I nie chodzi tu o tradycyjne panele, które kładło się na podłogę. Panele tapicerowane to cienkie deski (sklejki) obite tkaniną i zawieszone na ścianie. Często z takich paneli tworzy się całe kompozycje ścienne. Najmodniejsze obecnie są panele tapicerowane w kształcie heksagonów. Odpowiednio ułożone przypominają modny wzór plastra miodu.
Jakie tkaniny na panele ścienne?
Jeśli samodzielnie zamierzamy wykonać panele tapicerowane, wybór tkanin do tego zadania mamy wręcz nieograniczony. Praktycznie każdy materiał nada się do obicia paneli, jednak zdecydowanie najlepiej będą prezentować się tkaniny o miękkiej strukturze. Doskonale na panelach leży np. Magic Velvet. Jej lekko połyskliwa powierzchnia w połączeniu z delikatnymi i miękkimi włoskami tworzą piękne połączenie.
Dodatkowo Magic Velvet zachwyca swoimi kolorami, wśród których każdy znajdzie coś do swojego mieszkania. Od jasnych odcieni po żywe i intensywne barwy – z taką różnorodnością kolorów można poszaleć. My tym razem wybraliśmy pastelowe odcienie materiału, które przełamaliśmy stonowanym niebieskim. Takie zestawienie wygląda rewelacyjnie we wnętrzu, przyciąga uwagę, ale jednocześnie nie dominuje i nie przytłacza pokoju.
Jak samemu zrobić panele tapicerowane heksagony – plan działania
Z naszych paneli docelowo chcemy zrobić zagłówek łóżka. Chcieliśmy więc, żeby wszystko było dokładnie rozplanowane. Dlatego na początek najlepiej rozrysować sobie plan kompozycji i efekt końcowy na ścianie. Dzięki temu łatwiej będzie wyliczyć, jaką powierzchnię musi mieć pojedynczy panel, ile ich będzie oraz w jakich kolorach (w przypadku kompozycji wielokolorowej – jak u nas). Na podstawie takiego planu można oszacować też, ile potrzeba tkaniny danego koloru, ile sklejki, pianki i owaty.

Nasze panele tapicerowane w kształcie heksagonów mają bok o długości 12 cm. Wykorzystaliśmy także cztery różne kolory tkaniny Magic Velvet. Zaplanowana przez nas kompozycja ścienna wymaga zrobienia 25 paneli.
A teraz kilka kwestii technicznych. Sześciokąt foremny składa się z połączonych ze sobą 6 trójkątów równobocznych. Pole heksagonu liczymy wg wzoru:
S=3⋅a2⋅√32/ 2
Bok naszego sześciokąta ma mieć 12 cm, zatem pole jednego panelu będzie wynosiło w zaokrągleniu 374 cm. Więcej matematycznych informacji znaleźć można na stronie z kalkulatorem. Warto też pamiętać, że pianka tapicerska powinna być przycięta do kształtu podstawy panelu, za to owaty i materiału obiciowego powinno być nieco więcej. Umożliwi to łatwe ich naciągnięcie i zamocowanie takerem z tyłu panelu.
Instrukcja jak zrobić panele tapicerowane na ścianę krok po kroku
- Przygotowanie materiałów:
– tkanina Magic Velvet – 4 kolory
– profile ze sklejki docięte do kształtu heksagonu
– pianka tapicerska T18 – grubość 1 cm
– owata
– nożyczki
– pisak
– taker z krótkimi zszywkami
– klej tapicerski (u nas MGlue) - Wytnij ze sklejki kształt heksagonu o zaplanowanych wymiarach w liczbie zgodnej z projektem – u nas jest to 25 sześciokątów o boku 12 cm.
Warto wiedzieć, że takie sklejki można już kupić gotowe w sklepie. Nasze sklejki zostały wycięte z płyty pochodzącej z demontowanych szafek kuchennych. Dzięki temu nadaliśmy płycie nowe życie. Następnie kształt panelu należy odrysować na piance.
- Wytnij kształt po linii odrysowania.
Grubość pianki tapicerskiej warto dopasować do wielkości panelu. Jeżeli jest on niewielki – tak jak w naszym przypadku – lepiej wybrać cieńszą piankę (1 cm).
- Następnie wytnij tkaninę i owatę.
Powinny być one około 3 cm szersze z każdej strony niż gotowy panel.
- Przyklej gąbkę tapicerską do sklejki przy pomocy dobrego kleju i mocno dociśnij, aby powierzchnie się skleiły.
Do klejenia pianki zdecydowanie najlepiej sięgnąć po kleje tapicerskie w sprayu. Pozwalają one bowiem równomiernie i szybko pokryć całą powierzchnię i skutecznie łączą ze sobą klejone materiały.
- Klej wysycha bardzo szybko, tak więc prawie od razu można kontynuować pracę i przejść do kolejnego kroku.
Wyciętą sklejkę z przyklejoną do niej gąbką ułóż na wyciętej tkaninie i owacie.
- Naciągnij obydwa materiały po przeciwległych bokach, tak aby tkanina na panelu nie była luźna ani pofałdowana.
Przymocuj brzegi tkaniny do sklejki przy pomocy takera. Owata złagodzi ostre brzegi heksagonów wyciętych ze sklejki. Warto zwrócić uwagę, aby długość zszywek dostosować do grubości płyty. W przeciwnym wypadku ich ostre końce mogą być wyczuwalne w gotowym panelu.
- Przy przymocowaniu materiału do płyty jego nadmiar warto odciąć.
Dzięki temu gotowy panel będzie równomiernie przylegał do ściany lub innej powierzchni.
- Gotowe panele można przymocować do ściany na różne sposoby.
Można wykorzystać klej montażowy, specjalne rzepy montażowe lub uchwyty (to rozwiązanie wymaga wiercenia w ścianie i dokładnego wymierzenia miejsc na wkręty). Zatem przy bardziej skomplikowanych kształtach paneli nie polecamy tej metody.