pielęgnacja tapicerki meblowej

Pielęgnacja tapicerki meblowej

Niemal w każdym domu swoje miejsce znajdują meble tapicerowane. Kiedy trafimy na dobre meble wypoczynkowe, szybko się do nich przyzwyczajamy. Dlaczego? Ponieważ są wygodne, wykonane z przyjemnej tkaniny oraz mają kształt i formę, jakiej szukaliśmy. Aby móc jak najdłużej cieszyć się swoimi ulubionymi meblami, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja tapicerki. O tym, jak dbać o tapicerowane kanapy czy fotele, dowiecie się z naszego artykułu.

Dlaczego pielęgnacja tapicerki jest tak ważna?

Znasz to uczucie, kiedy wracasz do domu z pracy i jedyne, o czym marzysz, to położyć się na ukochanej sofie i dać odpocząć mięśniom? Kanapa jest wtedy tak przyjemna, że nie masz ochoty już nigdy jej opuszczać. Oczywiście spędzenie całego życia na sofie nie jest możliwe, ale prawdą jest, że spędzamy dużo czasu na meblach wypoczynkowych. Niestety, zazwyczaj nie przykładamy większej wagi do dbania o tapicerkę. A to błąd, bo tak jak robimy regularne przeglądy w samochodzie, wymieniamy olej, filtry itp., tak samo powinniśmy dbać o meble tapicerowane. Tym bardziej, że na kanapach czy fotelach spędzamy statystycznie więcej czasu.
Meble tapicerowane wymagają specjalnego traktowania. Pielęgnacja tapicerki nie jest trudna, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Odpowiednie dbanie o meble tapicerowane pozwoli cieszyć się ich doskonałym stanem przez długie lata.

Pielęgnacja tapicerki – najważniejsze informacje

Jak dbać o tkaniny pluszowe, szenilowe czy plecione? Przede wszystkim przynajmniej dwa razy w tygodniu należy odkurzyć tkaninę meblową stosując niskie ssanie. Ponadto warto kilka razy w roku użyć środków do czyszczenia tapicerki meblowej. Trzeba pamiętać, aby brud ścierać, a nie wcierać w tkaninę obiciową. Meble z tkaniny powinniśmy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, dlatego narożnik czy fotel ustawmy tak, by słońce nie świeciło na nie przez cały dzień. Warto o tym pamiętać, ponieważ nadmierne nasłonecznienie osłabia strukturę tkanin obiciowych. Przez to meble są bardziej podatne na zabrudzenia, a włókna tkaniny są osłabione. Nie polecamy również przyzwyczajania się do jednego miejsca na kanapie. Dzięki temu unikniemy nierównomiernego wytarcia tkaniny. Przynajmniej raz w roku powinniśmy także zlecić czyszczenie tapicerki meblowej profesjonalnej firmie. Po takim czyszczeniu tapicerka będzie wyglądała jak nowa.

Jak radzić sobie z pillingiem tkaniny

Pilling to nic innego jak drobne kuleczki pojawiające się na tkaninie meblowej. Jest to naturalne zjawisko i nie wypływa w żaden sposób na wytrzymałość tkaniny. Jedynym minusem są walory estetyczne – tapicerka pokryta drobnymi kuleczkami wygląda mniej atrakcyjnie. Drobnych kulek możemy pozbyć się przy pomocy specjalnych narzędzi do pillingu dostępnych w każdej pasmanterii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *