W tym artykule dowiesz się jak uszyć plecak dla dzieci. Jeśli chcesz stworzyć unikalny, praktyczny i personalizowany plecak dla swojego małego odkrywcy, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym przewodniku pokażemy jak w prosty sposób stworzyć plecak dla dziecka, do którego użyjemy głównie tkanin tapicerskich. Dzięki czemu plecak będzie mocny i trwały. Stworzymy nie tylko prosty projekt, ale także bardzo oryginalny i wyjątkowy w swojej formie. Oprócz szczegółowego opisu krok po kroku, udostępniamy darmowy wykrój, który ułatwi Ci pracę. Dodatkowo, dajemy dwa wzory klapy plecaka – dwa różne zwierzątka! Wybierz wzór, który najlepiej odpowiada preferencjom Twojego małego podróżnika. Plecak idealnie sprawdzi się jako pomysł na prezent na dzień dziecka. Gotowy? To zaczynamy przygodę ze szyciem!
Plecak dla dzieci. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Wybierając plecak dla maluszka, istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim plecak powinien być odpowiedniej wielkości i wagi. Dostosuj te parametry biorą pod uwagę wiek i masę dziecka. Aby maluch mógł go łatwo nosić na plecach bez niepotrzebnego obciążenia powinien być przede wszystkim lekki. Dzieci maja delikatną sylwetkę dlatego warto przyjrzeć się bliżej plecakom, które bierzesz pod uwagę.
Wybieraj plecaki wykonane z trwałych materiałów, które wytrzymają codzienne użytkowanie oraz ewentualne zabrudzenia i przemoknięcia. Materiały, które polecamy do uszycia plecaka, które spełniają powyższe wymagani są między innymi: kodura, która jest niezwykle wytrzymała i łatwa w utrzymaniu czystości, wodoodporna imitacja lnu, swoim designem sprawdzi się w projektach dla trochę starszych dzieci, jak i dorosłych. Skaj pikowany będzie odpowiedzią na chęć stworzenia projektu, który będzie wyglądał elegancko, np. torebki, portfele czy kosmetyczki.
Plecak powinien być zaprojektowany z myślą o komforcie dziecka. Dlatego warto zwrócić uwagę aby plecak miał regulowane szersze paski. Paski nie powinny wychodzić za linie barków. Dobrze aby plecak miał elementy odblaskowe co zapewni lepsza widoczność po zmroku. Jeśli plecak nie ma elementów odblaskowych, nic straconego, można doczepić element odblaskowy, który będzie widoczny dla samochodów.
Ostatecznie, nie zapominaj o osobistych preferencjach swojego dziecka. Wybierz plecak w kolorach i motywach, które przypadną mu do gustu. Wszak już małe dzieci patrzą na swoich rówieśników i chcą mieć wyjątkowe plecaczki ze swoimi bohaterami lub ulubionymi zwierzątkami.
Plecak dla dzieci. Instrukcja krok po kroku
Przygotuj materiały:
- 0,5 mb sztruks tapicerski kolor granatowy
- 0,5 mb tkanina obiciowa bianka kolor 19
- 0,5 mb tkanina plaster miodu kolor 06
- 0,5 mb na podszewkę tkanina wodoodporna imitacja lnu kolor 01
- na dodatki w klapie kawałki z dermy tapicerskiej DOLARO kolory 01 i 02 oraz kawałek na ogonek materiał na obrus kolor biały
- mały kawałek bawełny w paski lub inny wzór wg upodobania
- 0,5 mb flizelina uniwersalna 80 g/m2
- 1 szt zatrzask magnetyczny
- 2 szt ramki metalowe
- 1 mb taśma nośna w kolorze czarnym lub granatowym (potnij ja na: 2 kawałki po 28 cm i 2 kawałki po 10 cm)
- wydrukuj DARMOWY szablon plecaka liska lub szablon plecaka misia (wzory mogą zostać wykorzystane tylko do użytku własnego, nie komercyjnego)
- nożyczki
- szpilki
- mazak lub mydełko krawieckie
- maszyna do szycia
- nici w kolorze tkanin (ciemna granatowa i biała)
- Przygotuj wszystkie potrzebne materiały do stworzenia plecaka.
- Odrysuj szablon plecaka liska na materiałach. Sztruks na kieszeń główną i 2 ramiączka, rudy na ogon, klapę, uszy i uchwyt. Plaster miodu na spodnia część klapy, kodura na środek do plecaka.
KLAPA PLECAKA. Plecaki dla przedszkolaka
3. Wytnij z białej ekoskóry policzki liska. Przypnij i przyszyj na maszynie biała nitką.
4. Wytnij z czarnej ekoskóry nos i przyszyj.
5. Zepnij tkaninę plaster miodu z wierzchnia częścią klapy. Przeszyj na maszynie i ponacinaj delikatnie brzegi aby klapa się ładnie układała po wywinięciu.
6. Uszy liska zepnij z tkaniną bawełnianą, która będzie pasować do całości projektu.
7. Zszyj na maszynie, wywiń. Następnie złóż dwa boki każdego uszka do środka i przeszyj u podstawy.
8. Przyszyj uszy do klapy. Odmierz aby odległość od brzegów była taka sama z obu stron. Cały bok klapy przeszyj zygzakiem.
OGON LISA. Mały plecak dla chłopca
9. Wycięty kawałek z jasnej tkaniny przypnij podwinięty do rudej części ogona. Przyszyj na maszynie.
10. Złóż ogon z drugą częścią rudej tkaniny. Przeszyj całość zostawiając kawałek na wywinięcie ogonka.
RAMIĄCZKA DO PLECAKA. Małe plecaki dla dziewczynek
11. Wycięte ramiączka ze sztruksu podłuż kawałkami flizeliny tych samych rozmiarów. Podwiń i przeszyj jeden krótszy bok na maszynie. Zrób tak w obu ramiączkach.
12. Złóż kawałek do środku wzdłuż dłuższego boku. Następnie złóż go na pół, do środka wsuń taśmę na głębokość ok 2 cm.
WAŻNE: Wcześniej opal brzeg aby taśma się nie pruła w użytkowaniu!
13. Zszyj oba ramiączka na maszynie. Przeszyj je dokoła ok 0,5 cm od krawędzi. Górną część ramiączek zostaw nie podwinięte. Te części będą wszywane do plecaka i nie będzie ich widać.
14. Złóż uchwyt z pomarańczowej tkaniny Bianka. Złóż boki do środka podobnie jak ramiączka. Uchwyt ma mieć ok 2 cm szerokości. Przeszyj na maszynie i przypnij do tylnej części plecaka między dwoma ramiączkami. Flizelina ma być również pod główna częścią głównej komory plecaka (duży kawałek ze sztruksu).
WAŻNE: Używaj miarki przy przypinaniu ramiączek i uchwytów, aby były w tej samej odległości od linii brzegu tkaniny.
Odległość ramiączka od brzegu plecaka jest w moim przypadku równa szerokości samego ramiączka.
ZSZYWANIE PLECAKA DLA DZIECI
15. Utnij dwa kawałki taśmy nośnej długości ok 10 cm. Przełóż przez ramkę metalową w taki sposób jak na zdjęciu. Przypnij po obu stronach ok 4 cm od dołu.
16. Następnym krokiem jest przypięcie ogona liska po środku. Zwróć uwagę aby ogon po zszyciu plecaka był białą końcówką skierowany do przodu plecaka.
17. Do górnej części plecaka przypnij klapę. Pamiętaj zawsze prawa strona materiału do prawej strony! Zepnij dokładnie szpilkami aby nic się nie przesunęło.
18. Po zszyciu tyłu plecaka z klapą powinno to tak wyglądać jak poniżej.
18. Pozostała nam przednia część głównej komory plecaka, która także ma flizeline pod spodem.
19. Oba kawałki kładziemy na (flizelinę ze sztruksem) kładziemy na uszytej części tylnej z ramiączkami i klapą. Wszystkie części plecaka (ramiączka, paski, ogon, klapa) powinny być dobrze złożone do środku aby nic w trakcie szycia nam się nie przeszyło przypadkowo. Szyjemy na maszynie w odległości ok 1cm od brzegu tkaniny. Po zszyciu plecak wywijamy na prawą stronę!
SZYCIE PODSZEWKI
20. Dwa kawałki kodury zszywamy ze sobą pozostawiając górną część nie zszytą, a w dolnej części zostawiamy ok 13 cm otwór na późniejsze wywinięcie. Następnie nakładamy uszytą podszewkę na wywinięty plecak. Spasuj dobrze obie części plecaka, tak by szwy boczne ze sobą współgrały.
ZASADA: Prawa część uszyta do prawej uszytej części!
Zszyj całość na maszynie i wywróć na prawą stronę przez pozostawiony otwór.
21. Włóż podszewkę do środku plecaka i przeszyj krawędź na maszynie, aby ładnie się układała i nie wychodziła z plecaka.
DODATKI
22. Zamontuj zapięcie magnetyczne. Przymierz w którym miejscu będzie pasować i odmierz równe odległości miarką, aby wycelować w środek plecaka. Jedna część zapięcia musi zgadzać się z ta częścią, która będzie na klapie.
23. Przełóż ramiączka przez metalowe ramki, tak aby nie wychodziły podczas użytkowania. Sugeruj się zdjęciem poniżej.
Możesz użyć innych zapięć, które masz dostępne lub które lubisz. W ofercie są różne zapięcia do plecaków i warto poszukać lub zapytać w pasmanterii.
Już prawie koniec! DOBRZE CI IDZIE 🙂
WYSZYWANIE OCZU LISKA
24. Narysuj znikającym mazakiem lub kredą (choć to nie będzie dokładne) oczy lisa. Odmierz linijka, aby były tej samej szerokości, wysokości i równo od brzegu. Możesz też wydrukowany szablon klapy lisa podziurkować w miejscu oczu, przyłożyć do klapy i lekko długopisem zaznaczyć przez dziurki gdzie mają być oczka. Następnie wyszywaj czarną muliną oczy.
25. U mnie początek wyszywania zaczęłam pod spodem klapy aby nie było widać pędzełka muliny na wierzchu klapy. Możesz tez wyszyć oczka na samym początku, kiedy klapa jeszcze nie jest zszyta.
CIESZ SIĘ GOTOWYM PLECAKIEM!
Rewelacyjny pomysł, pięknie pokazane👌czy można skorzystać z pomysłu i uszyć podobny plecak.
Pani Izo, plecak jest stworzony z myślą by inni też mogli szyć takie plecaczki w zaciszu swojego domu. Darmowe wykroje są do pobrania za darmo. Można używać tego wzoru na swój własny użytek 🙂
Super! Bardzo dziękuję za inspirację! Tylko nie wiem czy zdążę uszyć dla wszystkich chętnych 🙂
Jeden plecaczek szyje się ok 2h (jeśli mamy wprawę w szyciu). Jeśli wykroi Pani kilka plecaczków na raz to szybciej i sprawniej to pójdzie.
Genialne! Zaraz siadam do maszyny 🙂 Dziękuję za instrukcję!