Chcesz szybko i niewielkim nakładem pracy wprowadzić małą zmianę we wnętrzu lub na balkonie? To świetnie trafiłeś, bo pokażemy, jak samodzielnie uszyć praktyczną ozdobę na taras, ogród czy do kuchni. Na ciepłe dni idealna będzie poduszka na krzesło z kodury, które możemy postawić zarówno w ogrodzie, jak i w pomieszczeniu. Ten wpis będzie więc świetnym ćwiczeniem dla osób zaczynających przygodę z maszyną do szycia oraz dla tych już bardziej zaawansowanych. Zapraszamy do naszej prostej instrukcji krok po kroku jak uszyć ozdobną poduszkę na krzesło. Przygotowaliśmy także darmowy szablon dla każdego
Praktyczna i efektowna poduszka na krzesło z kodury
Dobór materiału do uszycia siedziska na krzesło jest niezwykle istotny. Zależy nam, żeby taka poduszka posłużyła jak najdłużej i dała sobie radę nie tylko w zamkniętym pomieszczeniu, ale także w ogrodzie lub na tarasie. Dlatego właśnie postawiliśmy na kodurę – jedną z najbardziej niezawodnych tkanin zewnętrznych. Materiał ten jest odporny na warunki atmosferyczne, jest wodoszczelny, nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych i jest bardzo mocny. Te cechy kodury są przydatne także w kuchni, gdzie ryzyko poplamienia siedziska jest wyjątkowo duże. A nasza kodura świetnie poradzi sobie z wszelkimi plamami. Mimo tego, że kodura jest mocna i wyjątkowo wytrzymała, to pozostaje materiałem, który łatwo przeszyć na domowej maszynie. Niekwestionowaną zaletą jest również bogaty wybór wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Jeśli więc chcesz rozpocząć swoją przygodę z szyciem lub po prostu potrzebujesz nowego siedziska na krzesło, poduszka z kodury będzie strzałem w dziesiątkę. A mając naszą instrukcję i gotowy szablon każdy da radę uszyć własną i niepotwarzalną poduszkę na krzesło.
Poduszka na krzesło z kodury – instrukcja jak uszyć krok po kroku
- Jak uszyć ozdobną poduszkę na krzesło – potrzebne materiały
– pobierz darmowy wykrój poduszki na krzesło
– przygotuj około 1 mb wybranej tkaniny typu kodura
– około 1,4 m x 0,5 m watoliny
– około 90 cm lamówki w kolorze nawiązującym do wzoru materiału
– nożyce
– szpilki
– mazak lub mydełko do odrysowania wzoru na tkaninie
– maszyna do szycia - Odrysowanie wzoru DIY na materiale
– Wydrukuj darmowy szablon poduszki i sklej w jedną całość.
– Odrysuj wykrój na złożonym na pół materiale. Jeśli masz więcej poduszek, odrysuj tyle, ile potrzebujesz. W naszym wypadku szyjemy dwie poduszki. - Wycięcie wzoru na materiale
– Wytnij odrysowany wzór z materiału. Pamiętaj, aby wzór wyciąć z 1 cm naddatkiem materiału.
– Wycięte szablony przełóż na watolinę, zepnij szpilkami i wytnij. - Przygotowanie troczków do poduszki na krzesło
– Złóż lamówkę na pół i przeszyj prostym ściegiem na maszynie.
- Wycięcie troczków na siedzisko
– Gotową, przeszytą lamówkę potnij na 8 równych części (4 sztuki na jedno siedzisko). Każda powinna mieć około 10-12 cm.
- Zszycie materiałów i nacięcie brzegów tkaniny
– Pomiędzy dwoma kawałkami kodury – w miejscu zaznaczonym na wykroju – wkładamy po dwa troczki i spinamy szpilkami.
– Zszywamy całość na maszynie, zostawiając około 10 cm na wywinięcie całości na prawą stronę. - Nacięcie brzegów materiału
Czynność tę wykonujemy po to, aby poduszka po wywinięciu lepiej się układała.
- Spinanie i zszywanine poduszki na krzesło
– Po wywinięciu poduszki na prawą stronę i dokładnym wyrównaniu krawędzi poduszki patyczkiem, spinamy miejsce, które musimy zaszyć.
– Szyjemy na maszynie ściegiem prostym. - Ozdobne stebnowanie poduszki
– Kontynuujemy zszywanie ściegiem prostym dookoła poduszki. Dzięki temu poduszka z kodury zyska ozdobne przeszycie, a jednocześnie zszyjemy dziurę, przez którą wywijaliśmy troczki.
- Ozdobna poduszka na krzesło z kodury – efekt końcowy
Gotową poduszkę przywiązujemy do krzesła i cieszymy się podczas jej użytkowania.
Słowniczek pojęć
- Troczek – pasek, sznurek służący do przywiązania czegoś. W krawiectwie troczków używamy zamiennie z guzikami, napami i zamkiem. Stosuje się je np. w celu zamknięcia poszewki lub w branży odzieżowej (przy bluzach, spódnicach i czapkach).
- Stebnowanie – przeszycie materiału ściegiem prostym. Jest to ścieg, który wzmacnia brzegi materiału. Gdy zastosujemy kontrastowe nici, to ścieg będzie także pełnił funkcję ozdobną.
Szczegółowo i przystępnie opisany jest tu cały proces tworzenia poduszki na krzesło z kodury. Jest to świetny poradnik dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Kodura wydaje się być naprawdę praktycznym materiałem, który jest nie tylko wytrzymały, ale też estetycznie prezentuje się w wielu wnętrzach. Odporność kodury na warunki atmosferyczne czy łatwość w utrzymaniu czystości, to dla mnie bardzo istotne informacje. Dlatego też chętnie skorzystam z tej instrukcji przy tworzeniu własnej poduszki. Darmowy szablon zdecydowanie ułatwia proces i sprawia, że projekt staje się dostępny nawet dla osób, które nigdy wcześniej nie szyły.