poduszki dekoracyjne

Poduszki dekoracyjne z tkaniny Glamour – jak uszyć

Małe, duże, w odcieniu klasycznym bądź bardziej energetycznym, gładkie lub we wzór, z ekoskóry czy też z miękkiego weluru – poduszki dekoracyjne mogą różnić się od siebie diametralnie. Bez względu jednak na różnice między nimi, nie zmienia się jedno. Zawsze stanowią rewelacyjne uzupełnienie wystroju wnętrza i niepowtarzalną ozdobę. W jednej chwili można odmienić nastrój w pomieszczeniu tylko przy pomocy odpowiednio skrojonej poduszki. A najlepsze w tym wszystkim, że nie trzeba do tego wysokich nakładów finansowych czy wyczerpujących prac. Piękne poduszki dekoracyjne możemy uszyć samodzielnie bez większego wysiłku. Prezentujemy prostą instrukcję jak uszyć poduszkę z tkaniny Glamour.

Jak wybierać poduszki dekoracyjne do domu?

Aranżacja wnętrza to tak naprawdę temat rzeka. Do przemyślenia i zaplanowania przy urządzaniu pomieszczenia jest wiele kwestii – przede wszystkim kolory ścian i mebli oraz rodzaje dekoracji. Jako ozdoby możemy traktować wiele rzeczy. Dla niektórych rolę dekoracyjną pełni puchaty dywan, dla innych ozdobna narzuta na kanapę, eleganckie zasłony czy też obrazy na ścianach lub kwiaty w wazonie. Jednak to właśnie poduszki dekoracyjne wiodą prym przy nadawaniu wnętrzom charakteru.

Jednym z głównych atutów poduszek jest niesamowita łatwość we wprowadzeniu ich do wnętrza. W przeciwieństwie do zmiany koloru ścian czy obicia kanapy, przy poduszkach nie ma wiele zachodu. To daje jednocześnie wiele możliwości aranżacyjnych, bowiem przy pomocy zaledwie jednej poduszki można diametralnie zmienić wystrój w oka mgnieniu. Poduszki dekoracyjne możemy też zmieniać praktycznie codziennie – w zależności od własnego nastroju i od efektu, jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu.

Wybierając poduszki dekoracyjne do salonu nie musimy przestrzegać tak wielu zasad. Nie musimy długo głowić się, czy wybrany przez nas wzór i kolor będzie pasował do całości. Jeśli bowiem nie spodoba nam się efekt, błyskawicznie możemy przenieść poduchę do innego pokoju lub zmienić poszewkę. Samodzielne szycie poszewki na poduszkę jest tak samo proste, jak uszycie poduszki.

Zatem aby dobrać poduszki dekoracyjne do pomieszczenia wystarczy kierować się własnymi upodobaniami. Oczywiście może założyć, że różowe poduszki nie do końca odnajdą się na czerwonej kanapie, ale zawsze można spróbować. Może efekt pozytywnie zaskoczy 🙂 Natomiast jeśli szukamy bezpiecznych rozwiązań, zawsze możemy pójść w klasykę, czyli stonowane kolory i delikatne wzory. Idealna do tego będzie tkanina Glamour, znana też jako tkanina Mila.Poduszki glamour

Styl glamour może nie jest tak popularny jak skandynawski czy boho, to jednak wiele osób właśnie w tym stylu urządza swoje cztery kąty. Trudno jednoznacznie wytłumaczyć, co znaczy glamour. Przyjmuje się ogólnie, że styl glamour cechuje się blaskiem, bogactwem, dbałością o szczegóły oraz wyszukaną elegancją. Ta lekka elegancja – określana też jako nieco staroświecka – to główny wyznacznik stonowanego stylu glamour. Właśnie w takim subtelnym stylu jest nasza tkanina Glamour, którą wybraliśmy na poduszki dekoracyjne do salonu. Bardzo delikatny kwiatowy wzór na materiale zachwyca, a przy tym nie wprowadza przesadnego przepychu. Jasne i pastelowe kolory tkaniny zaś gwarantują, że dopasują się do każdego wnętrza. Dają też większe pole do popisu z innymi dodatkami, nie będą się z nimi gryźć, mówiąc potocznie. Całości dopełniają ozdobne guziki powlekane tą samą tkaniną.

Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się uszyć poduszki dekoracyjne z tkaniny Glamour. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by według tej samej instrukcji uszyć poduszki ozdobne z zupełnie innego materiału. Możemy uszyć poduszki z weluru w heksagony czy w modny wzór monstery lub zwierzęcej panterki. Zmieniać możemy również rozmiary poduszki oraz jej kształty. Życzymy zatem udanych eksperymentów krawieckich.

Poduszki dekoracyjne glamour krok po kroku

 1. Przygotowanie materiałów

  – tkanina Glamour
  – 4 guziki powleczone tkaniną Glamour
  – nożyczki
  – ołówek lub mydełko krawieckie
  – linijka
  – centymetr
  – szpilki
  – kulka silikonowa na wypełnienie poduszek
  – maszyna do szycia
  poduszka glamour

 2. Odmierzamy materiał na poduszki

  W zależności od tego, jak duże poduszki chcemy uszyć, dopasowujemy rozmiar tkaniny. Odmierzamy potrzebną nam wielkość i rysujemy cztery takie same kwadraty na lewej stronie tkaniny. My wymierzyliśmy sobie kwadraty o wymiarach 50 cm x 50 cm, co w efekcie dało kwadratowe poduszki o boku długości 48 cm. Pamiętajcie, że warto zostawić ze 2-3 cm zapasu przy odmierzaniu materiału.
  materiał na poduszki

 3. Jeżeli szyjemy dwie poduszki, to najłatwiej odmierzyć kształty na złożonej równo tkaninie pospinanej szpilkami.

  Możemy mieć wtedy pewność, że kwadraty będą równe i nic nie przesunie się podczas wycinania.
  wymiary poduszki

 4. Wycinamy tkaninę.

  poduszka diy

 5. Dwie wycięte części materiału spinamy szpilkami ze sobą, tak aby zewnętrzna część tkaniny znalazła się w środku.

  poduszka diy

 6. Szyjemy ściegiem prostym wzdłuż boków około 1 cm od brzegu

  Zostawiamy kilka centymetrów przerwy na wywinięcie poszewki na prawą stronę. Przerwę najlepiej zrobić na środku jednego z boków (a nie na rogu), bo wygląda to dużo ładniej.
  szycie poduszki

 7. Przez pozostawiony otwór wywijamy poduszkę na prawą stronę

  Do wypchnięcia rogów warto użyć np. kredki lub ołówka.
  poduszka dekoracyjna

 8. Przez otwór wkładamy wypełnienie poduszki

  Może to być specjalnie zamówiona kulka silikonowa lub po prostu wypełnienie poduszek, których już nie używamy.
  wypełnienie poduszki

 9. Otwór poduszki zszywamy ściegiem krytym ręcznie lub ściegiem prostym szyjąc po samym brzegu złożonego materiału

  W przypadku tkaniny Glamour można z powodzeniem zrobić to na maszynie, ponieważ pozwala na to jej faktura. Szycie jest praktycznie niewidoczne i całość wygląda estetycznie. Następnie brzegi poduszki przypinamy szpilkami i szyjemy ściegiem prostym dookoła wzdłuż zszytych brzegów.
  poduszki do salonu

 10. Doszywamy guzik ozdobny

  Wymierzamy środek poduszki przy pomocy przekątnych i zaznaczamy go ołówkiem lub szpilką. Następnie ręcznie przeszywamy poduszkę na środku i doszywamy guziki po jednej i po drugiej stronie poduszki.
  guziki ozdobne na poduszkę

 11. Elegancka poduszka dekoracyjna z ozdobnym guzikiem gotowa

  poduszki dekoracyjne glamour

0 komentarz do “Poduszki dekoracyjne z tkaniny Glamour – jak uszyć”

 1. Niedawno odkryłem tę stronę i cieszę się, że to zrobiłem. Wpisy są zawsze dobrze napisane, pouczające i wciągające. Mają interesujący punkt widzenia, z którym nie spotkałem się wcześniej, co naprawdę wyróżnia artykuły – szczególnie w dzisiejszych czasach. Jeśli szukasz ciekawego materiału do czytania, to zdecydowanie polecam tutaj zajrzeć!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *