poduszki ogrodowe

Poduszki ogrodowe DIY – instrukcja krok po kroku

Wiosna i lato to okres, kiedy najwięcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Gdy na dworze świeci słońce i jest rozkosznie ciepło, a wokół unoszą się cudowne aromaty kwitnących bzów i akacji, to ostatnią rzeczą, jaką chcemy robić, jest siedzenie w czterech ścianach. Kawa lepiej smakuje na ogrodzie, a i książkę czyta się przyjemniej w otoczeniu przyrody. Aby jednak taki czas pod chmurką był faktycznie miły i relaksujący, musimy zadbać o odpowiednie miejsce do siedzenia i leżenia. Wygodne i nieprzemakalne poduszki ogrodowe to element obowiązkowy każdego ogrodu, balkonu czy też tarasu. Z naszą prostą instrukcją samodzielnie będziesz w stanie uszyć poduszki na krzesła ogrodowe i inne meble.

Jakie powinny być poduszki ogrodowe?

Postawione pytanie może w pierwszej chwili wydawać się dziwne, ale jest ona bardzo ważne i ma kluczowe znaczenie w późniejszym korzystaniu z poduszek. Poduchy ogrodowe mają bowiem ważne role do spełnienia. Z punktu widzenia osoby, która pragnie wypoczywać w ogrodzie lub na balkonie, najważniejszy zdaje się być komfort podczas siedzenia i leżenia. I rzeczywiście trudno wyobrazić sobie meble, krzesła czy też leżaki bez poduszek. Aby nic nie gniotło nas w plecy i kark dobrze dopasowane poduszki na krzesła ogrodowe i na meble to podstawa. To, jak grube te poduchy ogrodowe powinny być, zależy już od indywidualnych preferencji. Jeśli lubimy bardzo miękkie poduszki na meble ogrodowe, to możemy włożyć do nich więcej kulki silikonowej lub owaty. Z doświadczenia jednak możemy powiedzieć, że poduszki na meble ogrodowe najlepiej i najdłużej służą, gdy wypełnione są pianką tapicerską T30.Odpowiedni materiał na poduchy ogrodowe

Poduszki ogrodowe muszą również być mocne i odporne na trudne i szybko zmieniające się warunki atmosferyczne. Takie poduchy ogrodowe muszą przetrwać nagłą ulewę czy ostre piekące słońce. Zatem materiał na poduszki ogrodowe powinien być wodoszczelny i odporny na promienie UV. To gwarantuje nam, że poduchy ogrodowe przetrwają przynajmniej kilka lat, a nie kilka dni jakby to miało miejsce w przypadku zwykłej tkaniny obiciowej wewnętrznej. Poduszki na krzesła ogrodowe – jeśli są wykonane z właściwej tkaniny zewnętrznej – nie chłoną wody i wilgoci, a krople deszczu spływają z powierzchni materiału. Piekące słońce zaś nie wywołuje blaknięcie koloru ani nie osłabia struktury tkaniny.

Od ładnych kilku lat bardzo modne są meble z palet. Ich prostota i łatwość wykonania pozwoliły szybko podbić serca Polaków. Aby jednak takie meble były wygodne, praktyczne i miłe dla oka, muszą znaleźć się na nich poduchy. Takie poduszki na meble z palet nie dość, że podniosą komfort korzystania z mebli, to jeszcze nadadzą pięknego wyglądu. Bo choć oczywiście poduszki ogrodowe mają do spełniania przede wszystkim zadania praktyczne, to jednak nie można zapomnieć o ich wielkim potencjale dekoracyjnym.

A wybór kolorów i wzorów tkanin idealnych na poduszki ogrodowe jest ogromny. Można postawić na jasną klasykę, ale można też pójść w bardziej kolorowe i energetyczne odcienie. Hitem lata są intensywne i soczyste odcienie pomarańczy, turkusu i zieleni. Fani roślinny wzorów również będą zadowoleni, ponieważ tkanina Garden oferuje wiele wzorów w kwiaty, liście, a nawet flamingi. Ciekawie prezentować się będzie także materiał we wzory geometryczne. Znajdzie się tam bowiem chociażby ponadczasowa pepitka. My tym razem postawiliśmy na przepiękny turkus tkaniny Oxford.

Instrukcja jak uszyć poduszki ogrodowe

Na początek przygotuj potrzebne materiały:

 • tkanina ogrodowa Oxford 1mb
 • pianka meblowa o grubości 10 mm lub inna ( na 2 poduszki wystarczy 0,8 mb)
 • nożyczki
 • maszyna do szycia
 • szpilki
 • igła i nitka
 • mazak
przygotowane tkaniny

 1. Z gotowych materiałów wytnij kwadrat 42 cm x 42 cm, pasek o grubości 1,5 cm i długości dostosowanej do ilości poduszek oraz z pianki kwadrat o wielkości 40 cm x 40 cm.

 2. Przypnij podłużny pasek do jednego z wyciętych kwadratów.

 3. Przyszyj pasek na maszynie.

  Przyłóż drugą część poduszki na górę, przypnij szpilkami zostawiając duży ok. 30 cm otwór niezszyty. Przeszyj na maszynie.

 4. Wywiń gotowy pokrowiec i włóż do środka piankę.

  Otwór zaszyj ściegiem krytym ręcznym.

 5. Poduszek możesz użyć na balkonie w ogrodzie czy zabrać ze sobą w teren.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *