W dzisiejszym świecie mody i tekstyliów sporym wyzwaniem jest znalezienie odpowiedniego materiału. Do jednych z najpopularniejszych tkanin bez wątpienia należą poliester i wiskoza. Te dwa rodzaje włókien syntetycznych mają swoje wady i zalety, dlatego wybór właściwej tkaniny jest utrudniony. Przedstawimy więc właściwości obu tkanin i przyjrzymy się dokładnie, który materiał jest lepszy – poliester czy wiskoza.
Poliester czy wiskoza – pochodzenie materiałów
Obie tkaniny uznawane są za materiały syntetyczne, choć ich pochodzenie jest inne. Poliester jest poliamidem wytwarzanym z pochodnych ropy naftowej i uchodzi za całkowicie sztuczny materiał. Natomiast wiskoza powstaje z naturalnej pulpy drzewnej, ale aby stworzyć z niej materiał potrzebne są skomplikowane procesy chemiczne. Dlatego też wiskoza uznawana jest za materiał syntetyczny, lecz wyprodukowany z naturalnych surowców.
Poliester a wiskoza – podobieństwa tkanin
Oba materiały cechuje doskonała trwałość i wytrzymałość, przez co są popularne w produkcji odzieży. Sprawdzają się przede wszystkim w odzieży zewnętrznej, outdoorowej i sportowej, czyli takiej, która musi radzić sobie z trudnymi warunkami i przetrwać wiele. Choć z tej dwójki to poliester jest materiałem bardziej odpornym na uszkodzenia i wilgoć. Natomiast wiskoza znacznie lepiej przepuszcza powietrze, oddycha i nie przykleja się do ciała. To sprawia, że wiskoza lepiej sprawdza się w odzieży sportowej blisko ciała, a poliester w nakryciach wierzchnich.
Zarówno poliester, jak i wiskoza nie odkształcają się i nie gniotą się przesadnie. Owszem, ubrania z poliestru bądź wiskozy także trzeba prasować, ale nie potrzeba poświęcać na to tak dużo czasu jak przy ubraniach z tkanin naturalnych. Ponadto oba włókna charakteryzują się dobrym przyjmowaniem barwnika i świetną trwałością koloru. Dzięki temu ubrania z wiskozy lub poliestru nie blakną i nie płowieją. Nie są im straszne nawet częste prania.
Warto też wiedzieć, że poliester i wiskoza dobrze dogadują się z innymi tkaninami. Ubrania z poliestru i wiskozy można swobodnie łączyć z materiałami naturalnymi. Często także w procesie produkcyjnym do włókien naturalnych dodaje się nieco poliestru czy wiskozy, aby wzmocnić tkaninę.
Poliester a wiskoza – różnice między materiałami syntetycznymi
Mimo że na pierwszy rzut oka poliester i wiskoza są do siebie podobne i rzeczywiście mają kilka cech wspólnych, to także sporo je różni. Przede wszystkim struktura chemiczna tych dwóch włókien jest zupełnie inna. Pamiętajmy też, że wiskoza ma naturalne korzenie w przeciwieństwie do poliestru. Fakt, że wiskoza powstaje z naturalnej celulozy, a poliester ze sztucznego poliamidu, generuje większość różnic między tymi tkaninami.
Jedną z kluczowych cech różniących materiały jest zdolność do chłonięcia wody. Wiskoza jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że bardzo dobrze absorbuje wilgoć, a tym samym jest przyjazna skórze. Materiał wiskozowy lepiej oddycha i pochłania nadmiar wilgoci i potu ze skóry. Dlatego też tak świetnie radzi sobie jako odzież sportowa. Poliester z kolei jest hydrofobowy, czyli ma ograniczoną zdolność do pochłaniania wilgoci. Zatem lepiej sprawdza się odzieży outdoorowej i jako wierzchnia warstwa ubrań sportowych, gdzie wymagana jest izolacja od wilgoci. Ubrania z wiskozy dużo lepiej radzą sobie podczas upałów i tu ich właściwości są zbliżone do tkanin naturalnych.
Wprawdzie obie tkaniny syntetyczne są dość mocne i wytrzymałe, to jednak wiskoza jest delikatniejsza i bardziej podatna na zmechacenia i uszkodzenia niż poliester. Tym bardziej, że tkanina wiskozowa traci na wytrzymałości w momencie, gdy jest mokra. Wiskoza jest również wrażliwa na promienie słoneczne i pod wpływem długiej ekspozycji na słońce może ulec zniszczeniu. Trzeba także wziąć pod uwagę, że wiskoza jest podatna na pleśń. Poliester nie ma takich problemów i jest jednym z trwalszych materiałów.
Wiskoza i poliester różnią się także zachowaniem podczas prania. Obie tkaniny można prać, ale przy wiskozie należy zachować szczególną ostrożność. Jest ona bowiem mało odporna na środki chemiczne zawarte w preparatach do prania, a do tego może się nieco skurczyć w praniu. Materiał poliestrowy jest mniej wymagający w czyszczeniu i pielęgnacji i nie grozi mu kurczenie lub rozciąganie.
Poliester czy wiskoza – który materiał bardziej ekologiczny?
Kwestia tego, która tkanina jest bardziej eko, jest dość złożona. Sama produkcja i pochodzenie poliamidu niezbędnego do wytworzenia poliestru, jest mniej ekologiczna niż produkcja wiskozy. Jednak procesy chemiczne służące do powstania wiskozy również nie są przyjazne środowisku. Poliester może być bardziej ekologiczny, gdy do jego produkcji użyje się surowców pochodzących z recyklingu.
Jaki materiał syntetyczny lepszy w tapicerstwie?
Branża tapicerska zdecydowanie częściej i chętniej sięga po materiały poliestrowe. Wszystko dlatego, że poliester jest trwalszy i mocniejszy, a do tego lepiej znosi wilgoć i zabrudzenia. Meble tapicerowane materiałem poliestrowym łatwiej utrzymać w dobrej kondycji i wyczyścić je w razie potrzeby. Do tego nie są tak podatne na pleśń czy szkodliwe działanie słońca, które może wdzierać się przez okna. Wyższość poliestru w tapicerstwie bierze się także ze skuteczniejszego zachowywania koloru, dzięki czemu tapicerowane meble nie płowieją i nie blakną. Wiskoza w tapicerstwie znajduje zastosowanie głównie w dodatkach i elementach dekoracyjnych, jak poduszki i narzuty.
Poliester czy wiskoza – który materiał wybrać?
Jednoznaczne określenie, co jest lepsze – poliester czy wiskoza – jest bardzo trudne. Wszystko bowiem zależy od tego, do czego chcemy przeznaczyć dany materiał i jakich cech potrzebujemy. Jeśli na pierwszym miejscu stawiamy trwałość i wytrzymałość, to poliester będzie trafniejszym wyborem. Natomiast jeśli poszukujemy materiału, który będzie lepiej działał na naszą skórę, odprowadzał wilgoć i pozwalał jej oddychać, zdecydowanie trzeba postawić na wiskozę.
Przy wyborze materiału trzeba także przemyśleć, jak często planujemy prać daną tkaninę i na jakie warunki będzie wystawiona. Do ubrań letnich i oddychającej odzieży sportowej wiskoza będzie strzałem w dziesiątkę. Ale już do sportowych ubrań mających izolować skórę od wilgoci, trzeba postawić na poliester.
Weźmy również pod uwagę proces produkcyjny obu tkanin syntetycznych. Jeśli wolimy materiały bliższe naturze, to wybór może być tylko jeden – wiskoza. Ale nie dyskredytujmy już na wstępie poliestru jako tego bardziej sztucznego, ponieważ poliester z recyklingu jest bardziej eko niż wiskoza. A przez lepszą wytrzymałość i na ogół dłuższy czas życia poliester pozwala na oszczędności. Nie trzeba bowiem co chwilę kupować nowych ubrań czy wymieniać tapicerki w mieszkaniu. A to daje też oddech planecie poprzez mniejszą produkcję.
Podsumowując zatem rozważania o tym, co jest lepsze – poliester czy wiskoza – możemy jedynie powiedzieć, że wszystko zależy od tego, do czego chcemy użyć dany materiał. Obie tkaniny bowiem mają swoje plusy i minusy i sprawdzą się świetnie w różnych sytuacjach. Najważniejsze, by przed zakupem poznać właściwości tych tkanin, a także postawić na sklep z tkaninami z najlepszego źródła.