poszewka na poduszkę

Poszewka na poduszkę DIY – instrukcja jak uszyć

Jednym z najprostszych sposobów na zmianę wystroju wnętrza jest odświeżenie dekoracji. I wcale nie trzeba wyrzucać wszystkich dodatków z mieszkania – wystarczy dobrać odpowiednie poduszki dekoracyjne. Daje nam to wręcz nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza, bowiem poszewka na poduszkę może mieć przeróżne wzory i kolory. A taką poszewkę możemy zmieniać dowolnie. Tym bardziej zatem polecamy samodzielnie uszyć poszewkę na poduchę. Z naszą instrukcją krok po kroku zadanie to jest banalnie proste.

Jak poszewka na poduszkę odmienia wnętrze?

Moda na wszystko zmienia się regularnie, zmieniają się również trendy we wnętrzu. Wpływa na to mają np. modne kolory na dany rok czy też fascynacja danym regionem świata. To z kolei prowadzi do wzrostu popularności konkretnego stylu. I tak okres zachłyśnięcia się kulturą i wystrojem Skandynawii obrodził wciąż uwielbianym stylem skandynawskim. Na przeciwległym biegunie mamy swojski styl prowansalski czy rustykalny. Każdy z tych stylów stawia na nieco inne kolory, dodatki i tkaniny do wnętrza. Zatem jeśli ktoś chciałby być na czasie, musiałby praktycznie co roku robić gruntowny remont w mieszkaniu wraz z wymianą tapicerki.

Na szczęście jest sposób na to, by podążać za ciekawymi trendami i jednocześnie nie zwariować od wiecznych remontów. Wystarczy podmienić kilka elementów wyposażenia – a zdecydowanie najłatwiej sięgnąć po dekoracyjne poduszki. Tak zwany jasiek może wydawać się niepozorny, ale drzemie w nim wielka moc ozdobna. Zwłaszcza, że poszewka na poduszkę może być zmieniana tak naprawdę w zależności od naszego nastroju. W kilka sekund można przenieść się z chłodnej i stonowanej Skandynawii do ciepłej i radosnej Prowansji lub pełnej błękitu i słońca Grecji. Odpowiednio dobrana poszewka na poduszkę pomoże również stworzyć w pokoju klimat kojącej dżungli.

Wystarczy zatem jedna poduszka i kilka różnych poszewek, by w oka mgnieniu zmieniać nastrój panujący w pomieszczeniu. To bardzo prosta, szybka i tania metoda na metamorfozę. Dobór tkaniny na poszewkę jest dowolny – nam zamarzyła się poszewka na poduszkę boho. Dlatego też zdecydowaliśmy się na materiał w kwiaty w połączeniu z malinowym Kronosem. Wielkość poszewki uzależniamy oczywiście od wymiarów poduszki, my posiadamy jaśka 50 cm x 50 cm.

Instrukcja jak uszyć poszewkę na poduszkę

 1. Przygotuj potrzebne materiały

  – tkanina w kwiaty ok. 0,6 mb
  – tkanina gładka Kronos ok. 0,8 mb
  – lamówka bawełniana (lub inna) na troczki w kolorze pasującym do tkanin 0,5 mb
  – maszyna do szycia
  – nożyce
  – miarka
  – szpilki
  tkaniny na poduszkę

 2. Z tkanin odmierz odpowiednie kawałki

  – z tkaniny w kwiaty wytnij kwadrat o wymiarze 52 cm x 52 cm
  – lamówkę potnij na 4 równe kawałki o długości ok. 15 cm każdy
  – z materiału Kronos wytnij kwadrat o wymiarze 52 cm x 52 cm oraz prostokąt o wymiarze 52 cm x 22 cm

  materiał na poszewkę

 3. Przygotuj troczki

  Każdą lamówkę złóż na pół i zagnij jeden z brzegów do środka. Zszyj troczki na maszynie ściegiem prostym.
  lamówka na poduszkę

 4. Odmierz dwa miejsca na kwadracie z tkaniny w kwiaty, w których będą wiązania z troczków – ok. 15 cm od brzegu tkaniny po obu stronach

 5. Następnie przyłóż na górę wycięty prostokąt z tkaniny Kronos

  Zepnij całość szpilkami i zszyj na maszynie.
  kronos na poduszkę

 6. Jeden brzeg kwadratu wyciętego z tkaniny Kronos podwiń

  W podwinięty brzeg włóż pozostałe dwa troczki również 15 cm od brzegu materiału.

 7. Całość przeszyj na maszynie

 8. Dłuższy brzeg prostokąta z tkaniny Kronos podwiń i przeszyj na maszynie

  jak uszyć poduszkę

 9. Następnie kwadrat połóż prawą stroną do kwadratu z tkaniny w kwiaty, tak by część z przyszytym prostokątem była na samym wierzchu.

  Podwinięty brzeg powinien się znajdować w miejscu, gdzie są przyszyte troczki – to będzie wejście do poszewki.

 10. Dopasuj wszystko razem i zepnij szpilkami

  poduszka diy

 11. Przeszyj trzy boki na maszynie

  Pozostaw niezszyty bok tam, gdzie będzie wejście na poduszkę. Zetnij brzegi materiału, aby poszewka na poduszkę lepiej się układała.

 12. Wywiń poszewkę na prawą stronę

  Włóż poduszkę, zawiąż troczki i gotowe!

 13. Efekt końcowy – poszewka na poduszkę w kwiaty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *