prezent na dzień babci i dziadka

Prezent na Dzień Babci i Dziadka – wyszywany portret DIY

Wybór prezentu dla bliskiej osoby może przysporzyć nie lada trudności. Nie od dziś jednak wiadomo, że często to własnoręcznie wykonane upominki sprawiają najwięcej radości i są pamiątką na lata. Prezent DIY (ang. do it yourself, czyli zrób to sam) gwarantuje, że niespodzianka będzie jedyna w swoim rodzaju. My dziś prezentujemy, jak zrobić portret ze zdjęcia jako prezent na Dzień Babci i Dziadka. Taki wyszywany portret z tkanin to zdecydowanie prezent, którego się nie zapomina.

Oryginalny prezent na Dzień Babci i Dziadka

Dziadkowie to z pewnością wyjątkowe osoby w życiu dziecka. Często to właśnie babcia i dziadek odgrywają wielką rolę zwłaszcza w pierwszych latach malucha. Pomagają w opiece, odprowadzają do przedszkola, serwują pyszne domowe obiady i rozpieszczają ukochane wnuki. Dzień Babci i Dzień Dziadka zatem to bardzo ważne święta. I nie jest łatwo znaleźć pomysł na idealny prezent na Dzień Babci i Dziadka. Z doświadczenia wiemy, że dziadkowie najbardziej cieszą się z prezentów własnoręcznie wykonanych przez wnuki. Doceniają włożony trud dziecka i jego pomysłowość. Jesteśmy przekonani, że portret ze zdjęcia mocno wzruszy dziadków i zajmie zaszczytne miejsce w domu. To zdecydowanie lepszy – i dużo tańszy – sposób na przepiękny upominek niż portret na zamówienie u specjalisty. Bowiem ten materiałowy portret ma w sobie duszę.

Jak zrobić prezent DIY – portret ze zdjęcia?

Wbrew pozorom nasza propozycja na prezent na Dzień Babci i Dziadka wcale nie wymaga wielkich zdolności artystycznych. Potrzebne jest tylko zdjęcie babci lub dziadka, trochę skrawków materiałów i podstawowe zdolności manualne. Wybór tkanin całkowicie pozostawiamy Wam – możecie wykorzystać dowolne skrawki materiałów według uznania. Taki prezent DIY można stworzyć na dowolną okazję, nie tylko dla babci i dziadka. Warto jednak wybrać wyraźne zdjęcie, na którym uwieczniona osoba jest dobrze widoczna.

Wyszywany portret krok po kroku

 1. Przygotowanie materiałów

  – dowolne kawałki materiałów w preferowanej kolorystyce (my wybraliśmy m.in. miodowy Monolith, tkaninę bawełnianą w kratkę oraz kwiatowe tkaniny żakardowe)
  – ramka lub antyrama na oprawę portretu
  – jeden kawałek tkaniny w kolorze beżowym, jasnoszarym lub białym o wymiarach ramki oraz drugi kawałek flizeliny o tych samych wymiarach (na usztywnienie portretu)
  – zdjęcie babci lub dziadka
  – nożyczki
  – maszyna do szycia
  – czarne nici
  – znikający pisak lub ewentualnie ołówek
  – żelazko
  – szpilki
  tkaniny na prezent na dzień babci i dziadka

 2. Wytnij dwa kawałki materiałów

  Przygotuj kawałek jasnego materiału oraz drugi kawałek flizeliny. Wytnij je tak, by pasowały do ramki. Nie podajemy konkretnych wymiarów, ponieważ każdy może mieć inną ramkę. Jeśli masz passe-partout (kartonową ramkę umieszczaną w ramie obrazu, by zasłonić jego brzegi), to obrazek musi być z każdej strony większy o 1 cm. Jeśli trzeba, to przeprasuj materiały żelazkiem.
  prezent diy

 3. Na materiale rozplanuj portret babci (lub dziadka) i narysuj główne kontury znikającym pisakiem.

  wyszywany portret

 4. Zacznij wycinać największe części portretu z pasujących tkanin.

  Pamiętaj, że tkaniny nie muszą pasować idealnie, mogą wychodzić poza kontur portretu.
  portret babci

 5. Zepnij każdą część szpilkami, aby tkaniny nie przesuwały się podczas szycia.

  portret ze zdjęcia

 6. Przeszywaj wszystko na maszynie ściegiem prostym.

  Nie ma tu ograniczeń, szyj jakbyś rysował.
  portret szyty na maszynie

 7. Na koniec możesz zaprasować całość.

  portret na dzień babci

 8. Opraw portret w ramę i masz już gotowy prezent na Dzień Babci i Dziadka.

  Taki prezent DIY możesz wykonać z dowolnego zdjęcia.
  prezent na dzień babci i dziadka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *