renowacja mebli

Renowacja mebli – jak odświeżyć kanapę krok po kroku

Meble tapicerowane to praktycznie obowiązkowy element w każdym domu. Niemal każdy z nas posiada kanapę, fotel czy pufy obite tkaniną tapicerską. I nic dziwnego, bowiem takie meble tapicerskie są efektowne i bardzo wygodne. Co jednak w przypadku, gdy materiał tapicerski ulegnie zniszczeniu lub najzwyczajniej w świecie znudzi się nam obecny kolor? Czy musimy od razu kupować nowe meble wypoczynkowe? Oczywiście nie – wystarczy renowacja mebli, którą każdy może wykonać samodzielnie przy pomocy naszej prostej instrukcji.


Renowacja mebli sposobem na nowy wystrój wnętrza

O renowacji mebli myślimy najczęściej w momencie, gdy zauważymy ślady zniszczenia na materiale. Czasem są to przetarcia wynikające z codziennego użytkowania, czasem mamy do czynienia z rozszarpaniem materiału. Każda tkanina po latach także nieco blaknie i staje się nieco słabsza, a przez to bardziej podatna na zniszczenia. Możemy oczywiście taką nadkruszoną zębem czasu kanapę przykryć ładną narzutą czy kocem, ale nie do końca rozwiąże to problem. Już nadszarpnięte obicie będzie bowiem niszczeć coraz mocniej i po czasie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia znajdującego się wewnątrz mebla wypełnienia.

Bywa też oczywiście tak, że meble tapicerowane pozostają w dobrej kondycji, ale znudził nam się już kolor obicia lub przestał pasować nam do wystroju całego pomieszczenia. Nie trzeba jednak decydować się od razu na zakup nowych mebli. Tym bardziej, że są to spore koszty, a kto wie – może za kilka miesięcy przestanie nam odpowiadać także i ten kolor czy wzór. Renowacja mebli więc to ciekawa opcja, która pozwala zaoszczędzić pieniądze, a nam dać sporo satysfakcji z samodzielnego odświeżenia ulubionej kanapy. Wcześniej pokazywaliśmy już, jak odnowić stare krzesło i wymienić w nim tapicerkę – warto również zerknąć do tej instrukcji. Osobną rzeczą są stare meble i antyki – warto wiedzieć jak dobrać tkaniny obiciowe do starych mebli.



Czy renowacja starych mebli się opłaca?

Pytanie postawione dość przewrotnie, ponieważ już wyżej napisaliśmy, że renowacja mebli na ogół pozwala zaoszczędzić pieniądze. Warto jednak czasem zastanowić się, czy trzydziestoletnia kanapa wciąż będzie nadawała się do użytku. Może się bowiem okazać, że szkody wywołane codziennym obciążeniem są już tak duże, że ucierpiała cała konstrukcja mebla. Wtedy lepiej zdecydować się na nowe meble tapicerowane. Renowacja mebli zaś będzie doskonałym pomysłem zawsze wtedy, gdy chcemy wymienić tapicerkę i obić mebel nowym materiałem lub gdy potrzebujemy zmienić piankę tapicerską znajdującą się w środku.

Renowacja mebli będzie również strzałem w dziesiątkę, gdy doszło do dużego zanieczyszczenia materiału. Kiedy plamy są trudne do pozbycia się, nie ma co główkować jak wyczyścić kanapę. Wtedy lepiej już wymienić tapicerkę niż szorować godzinami tkaninę. Decydując się na samodzielne odnowienie kanapy mamy ogromny wybór tkaniny obiciowej – możemy sięgnąć po ulubiony materiał i kolor.

My tym razem wybraliśmy tkaninę w heksagony przypominające plaster miodu. Ten miękki welur idealnie sprawdzi się zwłaszcza w jesienno-zimowym okresie. Nadaje bowiem wnętrzu przytulnego ciepła, a do tego jest odporny na uszkodzenia i codzienne użytkowanie. Chcieliśmy jednocześnie zachować wspomnienie letniego błękitnego nieba, dlatego sięgnęliśmy po materiał w kolorze pastelowego błękitu.

Renowacja mebli – prosta instrukcja krok po kroku

Naszą renowację zaczynamy oczywiście od przygotowania materiałów. Ilość potrzebnej tkaniny zależy od wielkości kanapy, więc każdy musi wyliczyć tę ilość indywidualnie. Do odświeżenia naszej kanapy zużyliśmy 3 mb tkaniny w plaster miodu – tapicerowaliśmy boczki i dół sofy. Z ciekawostek możemy zdradzić, że cała renowacja kosztowała nas 80 zł… czyli znaczniej mniej niż nowa kanapa z salonu.

Potrzebne materiały:

  • tkanina plaster miodu 3 mb
  • taker
  • zszywki
  • igła (dobrze, by była zakrzywiona na końcu – będzie się łatwiej szyło na meblu)
  • nitka
  • szpilki
  • maszyna do szycia
  • miarka
  • mazak
  • śrubokręt

  1. Policz, ile materiału potrzebujesz na swoją sofę. U nas renowacja kanapy obejmowała zniszczone boczki i dół.

    zniszczone boki sofy

  2. Przygotuj wykrój na boki sofy.

    Zmierz każdą część boku sofy i dodaj z każdej strony po 1 cm na szew. Zrób wszystko razy dwa (na dwa boki).boki sofy wyciete z tkaniny

  3. Zepnij wycięte kawałki i dopasuj do boków sofy.

    dopasuj wycięte elementy na boczkach sofy

  4. Zszyj spasowane kawałki na maszynie.

    Jeśli wszystko się zgadza, a boki ładnie leżą, możesz zszyć je na maszynie. Powstaną jakby pokrowce, które później naciągniesz na stare boki sofy.naciągnij pokrowce na boki kanapy

  5. Wymierz i wytnij dół sofy.

    Pamiętaj, aby dolna część tkaniny była z dużym naddatkiem, ponieważ na końcu podwiniesz ją od spodu sofy i przybijesz takerem.wytnij i spasuj dolną część sofy

  6. Przyszyj ręcznie tkaninę do sofy ściegiem na okrętkę. Jest to miejsce niewidoczne, dlatego możesz użyć takiego ściegu.

    przyszywanie tkaniny do sofy

  7. Dopasuj dobrze wszystkie kawałki na sofie. Podczas szycia musisz być czujnym, aby materiał nigdzie się nie pomarszczył i nie krzywił.

    spasowanie wszystkich kawałów na sofie podczas szycia

  8. Zszyj boki z dołem sofy ściegiem krytym ręcznym.

    zastosuj ścieg kryty przy zszywaniu widocznych części sofy

  9. Przyszyj tył boków do sofy.

    Użyliśmy w tym miejscu ściegu widocznego, ponieważ sofa zawsze stoi przy ścianie i nie będzie widać jej tyłu. przyszyj tylna część boczków do kanapy

  10. W miejscach, gdzie jest nadmiar tkaniny, wytnij ją, podwiń i przyszyj ręcznie.

    odetnij nadmiar tkaniny

  11. Przybij doły tkaniny takerem.

    Tam, gdzie są nogi sofy, trzeba je odkręcić, aby dobrze naciągnąć tkaninę.przybicie tkaniny takerem od spody sofy

  12. Przykręć nóżki i ciesz się „nową” kanapą za grosze.

    gotowe boczki kanapy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *