Skóry naturalne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

Wśród materiałów tapicerskich dużą popularnością cieszą się skóry naturalne. Ich głównym atutem, który zjednał im tak wielu zwolenników, jest przede wszystkim wygląd. Prawdziwa skóra to bowiem synonim elegancji, klasyki, a dla niektórych także szlachetnego luksusu. Rzeczywiście skóry naturalne są ponadczasowe i doskonale sprawdzają się jako tapicerka meblowa i samochodowa. Ze skóry powstają również wysokiej jakości ubrania, dodatki i dekoracje. Co sprawia, że skóra naturalna wciąż jest niezastąpiona w wielu przypadkach? Stoją za tym jej wyjątkowe właściwości.

Czym wyróżniają się skóry naturalne – najważniejsze cechy skór

Prawdziwa skóra podbiła rynek tapicerski i odzieżowy już bardzo dawno temu. I nie ma się co dziwić, bo obok charakterystycznego wyglądu skóry nie sposób przejść obojętnie. Skóry naturalne stanowią uosobienie elegancji, szyku i luksusu. Mogą także być postrzegane jako synonim dojrzałości i dobrego smaku. Duża w tym zasługa nie tylko wyglądu, ale i typowych dla skóry właściwości.

Już na pierwszy rzut oka widoczna jest oryginalna struktura skóry. Posiada ona zauważalne pory typowe dla skóry. Nie przytłaczają one jednak w żaden sposób i nie dominują na materiale. Najlepiej dostrzegalne są dopiero z bliska. Skóry naturalne mogą posiadać także drobne plamki czy nierówności. Nie są to absolutnie wady produktu, tylko podkreślają naturalny charakter skóry. W skrupulatnym procesie produkcyjnym skóry naturalne się dokładnie czyści i obrabia, ale nie usuwa indywidualnych cech. Podkreśla to tylko fakt, że prawdziwa skóra jest jedyna w swoim rodzaju.

Ogromnym atutem skór jest również ich niespotykana wręcz miękkość i gładkość. Skóry naturalne są bardzo przyjemne w dotyku i świetnie zachowują się w kontakcie z ludzką skórą. Dzięki temu tak dobrze sprawdzają się jako ubrania skórzane czy skórzana tapicerka na meblach. Dobrej jakości skóra oddycha i nie chłonie wilgoci, przez co jest bardzo komfortowa dla naszej skóry i nie wywołuje dyskomfortu.

Mimo że skóry naturalne są elastyczne i wydają się bardzo delikatne, to jednak pozostają mocnymi i wytrzymałymi materiałami. Skóry są odporne na wiele czynników, w tym zadrapania, zaciągnięcia czy też działanie promieni słonecznych. Oczywiście każda skóra z czasem może się zniszczyć, jeśli nie będziemy o nią odpowiednio dbać, jednak sama w sobie skóra jest silnym materiałem, który przetrwa naprawdę wiele.

Patyna na skórze – dobry czy zły znak?

Cechą osobniczą dla skór naturalnych jest zjawisko tworzenia się patyny. Polega ono na pojawianiu się na powierzchni skóry widocznych oznak starzenia. Może to być np. pogłębiony kolor skóry, bardziej wyrazista struktura czy też delikatny połysk na skórze. Patyna na skórze pojawia się wraz z naturalnym procesem starzenia się skóry i świadczy o jej wysokiej jakości. Wynika ona z kontaktu skóry z czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, kurz i pyły. Dla wielu osób to właśnie taka stara skóra ma najwięcej charakteru i pożądanej szlachetności.

Jak dbać o skóry naturalne – czyszczenie i pielęgnacja

Prawdziwa skóra, aby przetrwała w doskonałej kondycji przez wiele lat, wymaga od nas troskliwej opieki. Dbanie o skóry naturalne nie jest specjalnie wymagające, ale należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Przede wszystkim każde zabrudzenie na skórze należy jak najszybciej usuwać, aby zanieczyszczenia nie wniknęły w głąb skóry. Do przetarcia i odświeżenia wyglądu skóry wystarczy lekko zwilżona miękka ściereczka z odrobiną octu. Plamy z długopisu zaś można usunąć ze skóry przy pomocy gumki do ołówka. Wprawdzie skóra naturalna dobrze oddycha i odprowadza wilgoć po kontakcie z naszym ciałem, to jednak sama nie przepada za nadmierną ilością wody. Zatem jeśli dojdzie do rozlania nawet zwykłej wody na powierzchni skóry, trzeba błyskawicznie ją wysuszyć.

Do czyszczenia skóry naturalnej można wybrać profesjonalne środki przeznaczone właśnie do skóry. Zanim jednak zdecydujemy się na nałożenie środka na sam środek skórzanej tapicerki, wypróbujmy jego działanie na mniej widocznym miejscu (np. z tyłu kanapy).

Skórę warto także regularnie konserwować, aby uchronić ją przed nadmiernym przesuszeniem. Do tego wystarczy systematycznie ją natłuszczać. Można użyć do tego specjalnych środków do pielęgnacji naturalnej skóry, a można także wykorzystać domowe sposoby i natłuścić skórę olejkiem rycynowym, gliceryną lub woskiem pszczelim. Nigdy jednak nie nakładajmy dużej ilości substancji – odrobina w zupełności wystarczy. Pamiętajmy także, że domowe sposoby nie zawsze będą bezpieczne dla konkretnej skóry, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia, lepiej poprosić o pomoc fachowca. Nie chcemy przecież zniszczyć skóry nieumiejętną pielęgnacją.

Skóry naturalne – zastosowanie

Wysokiej jakości skóry mają bardzo szerokie zastosowanie. Wspaniale prezentują się na meblach i tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzu. Skórzana tapicerka meblowa to przede wszystkim elegancja, szyk i ponadczasowa klasyka. Wystarczy jeden mały podnóżek czy puf ze skóry w pokoju, aby odmienić jego wystrój.

Równie często skóry naturalne wybierane są jako tapicerka samochodowa. Auto ze skórą w środku wciąż cieszy się dużą popularnością. Skóry samochodowe bowiem nie tylko świetnie wyglądają, ale także są bardzo praktyczne i zapewniają kierowcy i pasażerom komfort podczas jazdy. Ze skóry w samochodzie można zrobić chociażby boczki, siedzenia i kierownicę. Warto tu wspomnieć o skórach perforowanych. Są to skóry, których powierzchnia została przekłuta specjalną matrycą. Na skutek perforacji na skórze powstają równomiernie rozmieszczone dziurki. Perforacja skóry może być lekka, kiedy to otwory te nie są przebite na wylot oraz perforacja pełna z przebitymi całkowicie dziurkami. Celem perforowania skóry jest podniesienie jej właściwości oddychających i odprowadzających wilgoć.

Skóry naturalne z powodzeniem służą także do szycia ubrań i wszelkich dodatków. Ze skóry można zatem stworzyć eleganckie torebki, plecaki, portfele, paski, breloki i wiele innych drobiazgów. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, skóra nadaje się również tworzenia dekoracji.