Skóry samochodowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Skóry mają przeróżne zastosowania i od bardzo dawna uchodzą za jeden z bardziej uniwersalnych materiałów. Liczne właściwości skóry sprawiają, że jest tak popularna i wszechstronna. W zależności od pochodzenia skóry i jej obrobienia, różnią się one nieco między sobą. Bardzo dużą część stanowią skóry samochodowe, które rewelacyjnie odnajdują się jako tapicerka w autach. Skóry w samochodzie pełnią rolę nie tylko dekoracyjną, ale także niezwykle praktyczną. Wpływają na komfort podróży i bezpieczeństwo.

Do czego służą skóry samochodowe?

Skóry w samochodzie uchodzą za element luksusu. Znacząco poprawiają estetykę wnętrza pojazdu i dodają niepowtarzalnego uroku. Samochody ze skórzaną tapicerką postrzegane są jako bardziej eleganckie, a jednocześnie posiadające duszę. Wsiadając do samochodu, w którym zastosowano skórę, od razu można poczuć się jak trochę w innym świecie. Charakterystyczny wygląd w połączeniu z subtelnym zapachem typowym dla skóry budują wyjątkowy klimat. Nawet zwykłe i nie najmłodsze już auto może ogromnie zyskać, jeśli w środku zastosujemy skóry premium. W zależności od naszych preferencji możemy uzyskać efekt ekskluzywnego wnętrza lub nieco starodawnego i nawiązującego do klasyki.

Oczywiście ładny wygląd skórzanej tapicerki w aucie to pierwsze, co rzuca się w oczy. Ale skóry samochodowe oferują znacznie więcej niż sam atrakcyjny design. Zadbana tapicerka w samochodzie przekłada się na komfort jazdy kierowcy. Nie ma nic gorszego niż rozpraszające uszkodzenia w starej tapicerce czy odpadające kawałki materiału. Kierowca automatycznie może zwracać oczy ku takim detalom lub próbować je poprawić, przez co odwraca uwagę od drogi. Może się to więc skończyć tragicznie. Zadbana tapicerka ze skóry zatem może ratować życie podczas jazdy.

Skóry samochodowe znacząco podnoszą również wygodę jazdy. Skóra na siedzeniach sprawia, że zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogą komfortowo spędzić podróż. Na fotele samochodowe najczęściej wybiera się bowiem skóry perforowane, które świetnie odprowadzają wilgoć i pozwalają naszej skórze oddychać. Dzięki temu człowiek nie ma poczucia przyklejania się do fotela ani nie ślizga się po mokrym siedzeniu. Tym samym wielogodzinna jazda nie skończy się nieprzyjemnymi odparzeniami na skórze (zwłaszcza latem). Warto też wiedzieć, że dzięki starannie przemyślanej perforacji na skórze, pozwala ona na skuteczniejsze działanie systemów podgrzewania i chłodzenia siedzeń.

Równie ważne z punktu widzenia kierowcy są skóry samochodowe na kierownicy. Choć wydaje się to błahe, to jednak odpowiednio obita kierownica może stanowić ogromną różnicę. Na zwykłej kierownicy bowiem dłonie mogą się ślizgać i przyklejać, co może nawet doprowadzić do utraty panowania nad kierownicą i w konsekwencji groźnego wypadku. Natomiast skóry na kierownicę posiadają lekką perforację, przez co odprowadzają wilgoć z rąk. Jednocześnie zwiększają przyczepność dłoni do kierownicy, co w oczywisty sposób przekłada się na większe bezpieczeństwo.

Skóry samochodowe – jakie cechy powinny mieć?

Cechy skór będą nieco różnić się w zależności od konkretnej skóry, ale z całą pewnością można określić, co powinno wyróżniać dobre skóry samochodowe. Przede wszystkim muszą być miękkie i przyjemne w dotyku. Nikt przecież nie chce siedzieć na sztywnym i twardym fotelu czy trzymać przez całą podróż szorstką kierownicę.

Skóry do samochodu muszą być również odpowiednio elastyczne, aby łatwo można było je ciąć i naciągać (np. na kierownicę). Jest to szczególnie istotne, ponieważ tapicerka samochodowa wymusza dużo cięcia i sprytnego rozplanowania. Sporo małych elementów tapicerki może utrudniać zadanie, ale z elastyczną skórą wszystko da się zrobić.

Choć na ogół tapicerka w aucie nie jest tak bardzo narażona na intensywne użytkowanie jak np. tapicerka meblowa w salonie, to jednak musi być wytrzymała. Wysokiej jakości skóry samochodowe są naprawdę mocne i trwałe, dobrze radzą sobie ze stawianymi przed nimi trudnościami. Są odporne na pękanie, rozciąganie i zadrapania, a do tego nic sobie nie robią ze światła słonecznego. Możemy być więc spokojni, że skórzana tapicerka nie wyblaknie od słońca po kilku tygodniach.

Mile widziana, a w niektórych sytuacjach wręcz obowiązkowa, jest skóra perforowana. Perforacja skóry polega na przebiciu wierzchniej warstwy skóry specjalną matrycą. Powstają dzięki temu malutkie dziurki, które mają za zadanie przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć. Dlatego też najczęściej skóry perforowane trafiają na kierownicę i siedzenia w aucie.

Jak czyścić i pielęgnować skóry w samochodzie?

Ważnym aspektem tapicerki samochodowej jest utrzymanie jej w czystości i odpowiedniej kondycji. Tylko właściwe dbanie o skóry pozwoli zachować tapicerkę w doskonałej kondycji przez długi czas. Skóry mają to do siebie, że raczej nie przyciągają brudu i kurzu. Zanieczyszczenia nie wnikają zazwyczaj w głąb skóry, co sprawia, że łatwo się ich pozbyć. Zalecamy szczególnie uważać na tłuste plamy, ponieważ bardzo brzydko wyglądają potem na skórze. Jeśli dojdzie do zabrudzenia skóry tłustą plamą, należy użyć miękkiej ściereczki lekko zmoczonej w ciepłej wodzie zmieszanej z płynem do naczyń. Można również sięgnąć po specjalne środki do czyszczenia skóry.

Na ogół wystarczy skóry samochodowe regularnie przecierać wilgotnymi ściereczkami oraz systematycznie konserwować. Odpowiednie zabezpieczenie skóry ma szczególne znaczenie przy skórze naturalnej.

Jakie skóry samochodowe – naturalne czy ekoskóry?

Skór do tapicerki samochodowej jest wiele, a najważniejszym podziałem jest ten wyróżniający skóry naturalne i skóry ekologiczne. Obie grupy mają swoich zwolenników i przeciwników i trudno wskazać, które skóry będą lepsze.

Na pewno skóry naturalne odznaczają się bardziej szlachetnym i eleganckim wyglądem niż ekoskóry. I choć współcześnie skóry ekologiczne do złudzenia przypominają już prawdziwą skórę, to jednak wprawne oko dostrzeże różnice. Na naturalnej skórze widoczne będą bowiem charakterystyczne pory. Nie da się także podrobić unikalnego i jednocześnie subtelnego zapachu skóry. Dla niektórych jednak ta cecha może nie być mile widziana. Prawdziwe skóry samochodowe także lepiej odprowadzają wilgoć i skuteczniej pozwalają naszej skórze oddychać.

O naturalne skóry trzeba też nieco bardziej dbać. Są one wytrzymałe, ale nie niezniszczalne i jeśli nie zapewnimy im dopasowanej pielęgnacji, to mogą dość szybko zacząć się niszczyć i stracić na wyglądzie. Ekoskóry są prostsze w obsłudze i na ogół nie wymają konserwacji.

Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia, a mianowicie proces wytwarzania. Skóry naturalne pochodzą od zwierząt, co jest nie do zaakceptowania dla wielu osób. Natomiast skóry ekologiczne nie przyczyniają się do krzywdy zwierząt, choć proces ich produkcji również nie jest obojętny dla środowiska.

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na naturalne skóry samochodowe czy ekoskóry, najważniejsze jest sięgnąć po produkty wysokiej jakości. Wówczas mamy pewność, że tapicerka samochodowa posłuży nam przez długi czas, będzie cieszyć nasze oczy i spełniać swoje funkcje.