styl rustykalny

Styl rustykalny – jakie tkaniny do wnętrza

Urządzając mieszkanie czy dom mamy do przemyślenia naprawdę wiele. Jakie kolory, meble, jakie materiały do wnętrza? Łatwiej wszystko zaplanować, gdy ustalimy, w jakim stylu chcielibyśmy udekorować dom. Jednym ze stylów zdecydowanie wartym uwagi jest zdobywający coraz większą popularność styl rustykalny. Jego głównym założeniem jest swojskość i bliskość natury. Jeśli zatem są to wartości bliskie twemu sercu, koniecznie poznaj bliżej cechy stylu rustykalnego.

Jak narodził się styl rustykalny?

Za ojca stylu rustykalnego uznaje się Thomasa Lee, który w 1903 roku w Stanach Zjednoczonych zaprojektował ogrodowe krzesło drewniane o nazwie Adirondack. Nazwa krzesła nawiązuje do gór, które były inspiracją dla Lee. Krzesło powstało tylko po to, by służyć jego właścicielowi i być ozdobą tarasu, szybko jednak zdobyło popularność na całym świecie. Wyróżniało się bowiem na tle modnych wówczas modeli w stylu wiktoriańskim. Krzesło Adirondack zaś przywoływało na myśl wiejski klimat, a do tego było znacznie tańsze. Z czasem takie meble i dodatki znajdywały coraz więcej miłośników i tak rozpowszechniał się styl rustykalny. Sama nazwa stylu zaś wzięła się od angielskiego słowa rustic, czyli właśnie wiejski lub swojski.

styl rustykalny charakterystyka

Naturalne tkaniny, jasne kolory i ręcznie wykonane ozdoby cechują styl rustykalny. 

Styl rustykalny charakterystyka

Wyobraź sobie wakacyjny, ciepły i pełen słońca dzień. Jako dziecko spędzasz ten czas u dziadków na wsi. Biegasz boso po trawie, łapiesz promyki słońca, a wokół słychać śpiew ptaków. Zajadasz się na werandzie babcinym ciastem z truskawkami i obserwujesz, jak dziadek naprawia drewniany płotek. Gdzieś w pobliżu kręcą się koty, a u twych stóp leży ukochany pies. Czujesz tę przyjemną beztroskę i pewność, że życie jest piękne? Któż nie chciałby przywołać tego cudownego uczucia sielanki i rodzinnego ciepła.

A teraz wyobraź sobie, że możesz takim klimat stworzyć we własnym domu. W domu, gdzie wychowują się już twoje dzieci, a może i niedługo wnuki. Styl rustykalny będzie idealny na przywołanie fantastycznych wspomnień i wykreowanie jeszcze piękniejszych obecnych doznań. Nie bez powodu bowiem styl ten nazywa się również stylem wiejskim, sielankowym.

Wnętrze w stylu rustykalnym – cechy

Główne cechy stylu rustykalnego to przede wszystkim prostota i bliskość natury. Wyróżnia się umiłowaniem tego, co naturalne. We wnętrzu rustykalnym zatem spotkamy naturalne tkaniny, jak len, wełna czy bawełna oraz kolory nawiązuje do przyrody – odcienie brązów, beżu i zieleni. Styl rustykalny lubi też drewniane dodatki, gliniane lub ceramiczne ozdoby oraz ludowe wzornictwo. Obok folklorystycznych elementów w takim stylu doskonale sprawdzą się również materiały w kwiaty lub zwierzęta. Strzałem w dziesiątkę będą zdjęcia w drewnianych ramkach, a także ręcznie wykonane dekoracyjne serwetki.

dom rustykalny

Ciepły i przytulny klimat rustykalny można wprowadzić do każdego pomieszczenia, nawet do pokoju dziecka. 

Kolory w stylu rustykalnym

Ulubione kolory stylu rustykalnego to te najbardziej zbliżone do kolorów natury. W stylu tym dominują zatem wszystkie odcienie brązu i beżu. Przypominają one barwy ziemi, a także pnie drzew. Styl rustykalny lubi także drewniane elementy i wszystkie kolory, które do drewna nawiązują. To jednak nie wszystko. Dom rustykalny to dom jasny i ciepły, dlatego warto wprowadzić także jaśniejsze kolory, jak np. ecru, szarość lub radosna pastelowa brzoskwinia. Całość cudownie uzupełnią odcienie zieleni – od jasnej zieleni po uwielbianą ostatnio głęboką butelkową zieleń.

Styl rustykalny – jakie są meble rustykalne

Rustykalny styl swój początek wziął od wspomnianego już wcześniej drewnianego krzesła. I do dziś takie proste, nieskomplikowane i drewniane meble są najbardziej mile widziane w domu urządzonym w stylu rustykalnym. Im starsze meble, tym lepiej. Poleca się antyki lub meble od dziadków. Oczywiście nowe meble również nadają się do domu rustykalnego, zawsze można je nieco ustylizować. Świetnie sprawdzą się także meble drewniane z elementami tapicerowanymi i to najlepiej materiałami w kwiatowe bądź folkowe wzory.

Jakie tkaniny do stylu rustykalnego

Naturalność to główne zamierzenie stylu rustykalnego. Stąd też w takim domu dominować powinny tkaniny naturalne, takie jak len, wełna i bawełna. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem tkanina bawełniana w odcieniach beżu lub szarości. To tkanina w pełni naturalna, oddychająca i bardzo lekka, doskonale więc oddaje ducha stylu rustykalnego. Ciekawy design mocno nawiązujący do naturalnych wzorów prezentuje również materiał meblowy Aruba. Do kolorystyki typowej dla stylu rustykalnego fantastycznie odnosi się tkanina Kronos. Mamy zatem do wyboru odcienie beżu i brązu – jasny beż, cappuccino i jasny brunatny, ale też piękną szarość i niesamowicie intensywną butelkową zieleń. Kronos w kolorze zieleni świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie jasnej przestrzeni. Często zatem butelkową zieleń wybiera się jako tkaninę obiciową na kanapę lub materiał na zasłony.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, dla stylu rustykalnego charakterystyczne są nawiązania do natury i swojskości. Tak naprawdę wszystko, co kojarzy się nam się z sielankową wsią czy spędzaniem czasu u dziadków, można podczepić pod rustykalny styl. Wszelkie koronki i plecionki będą mile widziane we wnętrzu rustykalnym. My gorąco polecamy tkaniny o wzorze w plecionkę, które zachwycają wyglądem, a są bardziej odporne na zniszczenia i ich włókna nie zaciągają się. Delikatny i drobny splot posiada tkanina tapicerska Inari, nieco większe oczka zaś ma tkanina Berlin. Piękną tkaniną plecionką jest również nasza Kalamaki, której kolory ziemi będą idealne do stylu rustykalnego.

Styl rustykalny – tkaniny w kwiaty

Styl rustykalny wprost kocha wszelkie motywy związane z przyrodą. We wnętrzach rustykalnych zatem mile widziane są tkaniny w kwiaty. Wspaniale prezentować się będzie nasza Tokyo w kwiaty. Jej pastelowe i ciepłe kolory stworzą przytulny klimat w domu i przywołają wspomnienia z dzieciństwa. Co jednak warte podkreślenia, kwiatowy wzór i jasna kolorystka nadadzą się również do nowoczesnego wnętrza, w którym chcemy wprowadzić nieco roślinnych motywów.

W stylu rustykalnym możemy urządzić również taras i wtedy z pomocą przychodzi nam impregnowana Kodura. Do wyboru mamy kilka wzorów w kwiaty – ich odmienna kolorystyka sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pastelowe kwiaty, piwonie na jasnym tle lub – dla kontrastu – soczyste róże na ciemnym tle – wszystko będzie przepięknie prezentować się w ogrodzie, na tarasie, ale także we wnętrzu. Kodura bowiem z powodzeniem może posłużyć jako materiał obiciowy lub tkanina dekoracyjna.

Zasłony w stylu rustykalnym

Niesamowicie ważnym elementem wystroju wnętrza są zasłony. Pełnią one funkcje praktyczne – jak zaciemnianie pokoju i stworzenie intymności oraz dekoracyjne. Same zasłony są w stanie całkowicie odmienić pomieszczenie i nadać pożądanego stylu. W domu rustykalnym często wybiera się zasłony w subtelny wzór roślinny. Furorę od kilku lat robią tkaniny zasłonowe ze wzorem w liście monstery. Zazwyczaj zasłony są w jasnych odcieniach ze zdobiącymi je elementami przyrodniczymi. Jednak coraz częściej przełamujemy schemat i na oknach zawieszamy wyrazistą butelkową zieleń. Na rustykalne zasłony świetna będzie chociażby Marsylia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *