tapicerka drzwiowa

Tapicerka drzwiowa – modna klasyka

Drzwi to niezmiernie ważny element wystroju wnętrza. W końcu to pierwsze, co widzimy wchodząc do domu. Ale funkcja estetyczna to nie jedyna rola, jaką pełnią drzwi. Zabezpieczają nas one przed hałasami z zewnątrz i utratą ciepła. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się tapicerka drzwiowa, która znacząco wpływa na design drzwi oraz podkreśla jej cechy. Dla wielu osób tapicerka na drzwi może wydawać już reliktem przeszłości, ale nic bardziej mylnego. Obicie drzwi wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem i na pewno nie wyszło z mody.

Czym jest tapicerka drzwiowa?

Tapicerka drzwiowa widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Składa się z warstwy materiału, który w środku dodatkowo posiada warstwę izolacyjną – najczęściej piankę tapicerską. Jako materiał do tapicerki na drzwi najlepiej sprawdza się ekoskóra. W zależności od własnych preferencji możemy wybrać do tego gładki skaj tapicerski lub skaj pikowany. Niektórzy decydują się na skórę naturalną do tapicerki, ale jest to już zdecydowanie droższy materiał.

Wybór materiału do tapicerowania drzwi to kwestia indywidualna, w końcu tapicerka drzwiowa ma pełnić wiele funkcji. Jedną z ważniejszych ról zaś jest dopełnienie wystroju wnętrza. Choć może się wydawać, że nikt nie zwraca uwagi na drzwi, ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Tak naprawdę nie sposób nie zwrócić uwagi na drzwi.

Warto także podkreślić, że obić można zarówno główne drzwi wejściowe, jak i drzwi do poszczególnych pokoi. Tapicerka na drzwiach zewnętrznych jest zdecydowanie najczęstsza, ale coraz chętniej ludzie obijają także drzwi do gabinetu. I nic dziwnego, ponieważ poza eleganckim i wyjątkowym wyglądem, tapicerka drzwiowa niesie również wiele korzyści.Kiedy tapicerka drzwiowa się sprawdza?

Powodów, dla których ludzie decydują się na tapicerowanie drzwi, jest wiele. Jedną z przyczyn jest chęć odnowy starych i zniszczonych drzwi, które wiele już widziały. Zadrapania od pazurów psa czy kota, obicia od wnoszenia mebli, wgniecenia po zabawach dzieci i ich niezmywalne rysunki na drzwiach, a do tego zwyczajny upływ czasu – to wszystko ma wpływ na wygląd drzwi. A warto pamiętać, że drzwi widzimy każdego dnia przynajmniej kilka razy, przy drzwiach witamy i żegnamy też gości. Zatem z pewnością nie chcemy codziennie patrzeć na obdrapane i zniszczone drzwi. Nie chcemy także wstydzić się przy znajomych drzwiami, które nie tylko pierwszą, ale i drugą i trzecią młodość mają już za sobą. I wtedy zamiast nowych drzwi doskonale sprawdza się tapicerka drzwiowa.

Odnowienie starych drzwi i obicie ich odpowiednim skórzanym materiałem nadaje im zupełnie nowego charakteru. Takie obite drzwi wyglądają jak nowe, a koszty tapicerki drzwiowej są znacznie niższe niż te, które trzeba byłoby ponieść przy zakupie nowych drzwi. Nie wspominając już o tym, że wymiana i montaż drzwi to paskudnie brudna i głośna robota. Zamiast więc regularnie wymienić drzwi przy byle zadrapaniu, lepiej odświeżać ich wygląd tapicerką.

Tapicerka drzwiowa pełni jeszcze jedną niezwykle ważną rolę. Odpowiednio dobrana pianka tapicerska jako wypełnienie oraz wysokiej jakości ekoskóra potrafią zdziałać cuda w kwestii wygłuszania. Wiele osób pyta, czy tapicerka drzwiowa wygłusza i odpowiedź na to jest twierdząca. Właśnie dlatego tapiceruje się drzwi wejściowe – zwłaszcza w blokach. Dzięki temu można wyciszyć mieszkanie i nie wpuszczać do wnętrza hałasów z klatki schodowej. Z funkcji wygłuszającej korzysta się także przy drzwiach do gabinetu i innych pomieszczeń, w których cisza i spokój są bardzo potrzebne do pracy. Jednocześnie pracując z gabinetu, którego drzwi są tapicerowane, nie przeszkadza się innym domownikom. Pamiętajmy bowiem, że wygłuszanie działa w obie strony.

Tapicerowane drzwi działają również jako bariera termiczna. Obite skajem drzwi nie pozwalają na uciekanie ciepła z wnętrza mieszkania, a do tego nie wpuszczają chłodu z zewnątrz. Tapicerka drzwiowa chroni także przed nieprzyjemnymi zapachami, jak dym papierosowy czy przypalony obiad sąsiadów.

Jaki materiał na tapicerkę drzwiową najlepszy?

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej, najczęściej na tapicerkę drzwiową wybierane są skóry ekologiczne. Wynika to z ich wysokiej odporności, wytrzymałości, a do tego elastyczności. Niekwestionowanym atutem ekoskóry jest również elegancki wygląd. Gładki skaj tapicerski do złudzenia przypomina skórę naturalną, a jest znacznie prostszy w pielęgnacji. Bardzo lubianą opcją jest także pikowana ekoskóra, która rewelacyjnie prezentuje się na drzwiach. Przez lata to właśnie pikowane materiały były przeważnie spotykane na drzwiach. Kluczem ich popularności jest atrakcyjne i starannie wykonane pikowanie, które dodaje uroku. Ekoskóry są także proste w pielęgnacji i czyszczeniu. W przeciwieństwie do skóry naturalnej nie potrzebują specjalnej konserwacji.

Nie można zapomnieć, jak ważna jest najwyższej jakości gąbka tapicerka. Jest ona wprawdzie niewidoczna i skryta pod docelowym materiałem, ale bez niej tapicerka drzwiowa długo nie przetrwa. Nie będzie również odpowiednio wygłuszać pomieszczenia. Dlatego jeśli decydujemy się na obicie drzwi, starannie dobierzmy nie tylko materiał do tapicerowania, ale też odpowiednie wypełnienie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *