tkanina boucle

Tkanina boucle – co warto wiedzieć o tkaninie bukla

Nie jest niczym odkrywczym stwierdzenie, że moda jest zmienna i bardzo często zatacza koło. Dzieje się tak zarówno w branży odzieżowej, jak i w wystroju wnętrz. Dawno już zapomniane tkaniny powracają na szczyt, a bestsellerowe do niedawna materiały odchodzą do lamusa, by tam czekać na swoją kolejną szansę w przyszłości. Taki los spotkał wiele tkanin, a wśród tych, które właśnie zaczynają święcić triumf po latach w niebycie, jest tkanina boucle. To niesamowicie ciekawa tkanina o szerokim zastosowaniu i zdecydowanie warto się z nią zapoznać.

Co to jest tkanina boucle?

Choć nazwa tkaniny brzmi dość obco, to raczej większość z nas przynajmniej raz w życiu natknęła się na ten materiał. Tkanina boucle – a właściwie bouclé – swoją nazwę zaczerpnęła od francuskiego słowa oznaczającego pętelkę. W Polsce częściej można natknąć się na określenie tkanina bukla lub tkanina bukle. Obie wersje stanowią błędny zapis oryginalnej nazwy, ale ze względu na tak dużą popularność tych nazw, będziemy stosować je zamiennie.

Skoro mamy wyjaśnione już nazewnictwo, to możemy przejść do odpowiedzi na pytanie, czym jest tkanina boucle. Zatem jest to bardzo mięsista dzianina o niepowtarzalnej strukturze. Tak jak sugeruje to nazwa – tkanina powstaje z przędzy pętelkowej, dzięki czemu jej powierzchnię pokrywają zwarte bądź puszyste pętelki i supełki ułożone gęsto i nierównomiernie. Tkaninę boucle można porównać do sierści baranka i stąd też potoczna jej nazwa – tkanina baranek.

Z czego powstaje tkanina bukla?

Tkaninę boucle początkowo produkowano z wełny lub bawełny. Z czasem coraz częściej zaczęto wykorzystywać także materiały syntetyczne, takie jak poliester, nylon lub akryl. Dość powszechne jest także mieszanie naturalnej wełny albo bawełny z domieszką sztucznych włókien. Zastosowanie włókien syntetycznych do powstawania tkaniny boucle znacząco zwiększyło jej elastyczność i wytrzymałość.

Proces produkcji tkaniny boucle jest dość żmudny i pracochłonny. Wszystko zaczyna się od odpowiedniego przygotowania wełny, bawełny bądź syntetyku, a więc umycia włókien, wyczesania ich i naciągnięcia na kłębek. W drugim kroku włókna skręca się ze sobą, by utworzyć jednolitą i mocną nitkę. Następnie nici splata się przy użyciu maszyny tkackiej i powstaje z tego płótno. Potem dochodzimy do jednego z kluczowych momentów tworzenia tkaniny boucle, a mianowicie powstawania charakterystycznych pętelek i supełków. Na koniec pętelki te przycina się, aby je nieco skrócić i tym samym uzyskać efekt barankowej struktury.

Tkanina boucle – najważniejsze cechy

Bez wątpienia tkanina boucle to jedna z bardziej wyrazistych tkanin i trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną. Wszystko przez wygląd baranka i puszystą strukturę. Jednak tkanina bukla ma dużo więcej atutów, które sprawiają, że ponownie rośnie jej popularność.

Tkanina boucle posiada pętelkową fakturę składającą się właśnie z pętelek i supełków, które dają nieregularną i falistą powierzchnię. Ta tkanina baranek jest zatem niezwykle miękka, puszysta i przyjemna w dotyku niczym futerko baranka. Puchatość tkaniny boucle sprawia, że jest to tkanina bardzo ciepła i przytulna. Z pozoru delikatna i krucha tkanina bukla jest tak naprawdę mocna i wytrzymała. Dobrze radzi sobie z codziennym użytkowaniem, a pętelki są trwałe i nie zaciągają się. Dzięki temu tkanina nadaje się nawet do wnętrza z psem i kotem.

Czy tkanina bukle jest trwała?

Po czasie tkanina może się nieco mechacić, jeśli nie zadbamy o odpowiednią pielęgnację. Nie jest ona jednak skomplikowana – wystarczy regularnie pozbywać się z niej kurzu i zanieczyszczeń. Odporność tkaniny zależy w dużej mierze od tego, z jakiego surowca powstała. Najtrwalsza jest bukla z poliestru i akrylu. Materiał syntetyczny łatwiej też utrzymać w czystości. Natomiast tkanina boucle z wełny lub bawełny wymaga nieco więcej zachodu, choć również nie jest to wymagające zadanie.

Wełniana bukla posiada cechy typowe dla samej wełny, a więc jest termoizolacyjna, trzyma ciepło i chroni przed zimnem. Jednocześnie jest bezpieczna dla skóry i nie uczula.

Tkanina bukle jest także elastyczna i bez trudu można ją przeszyć na maszynie. Bardzo ładnie się rozciąga i układa na meblu oraz świetnie leży jako ubranie. Odkształcanie i naciąganie tkaniny boucle odbywa się bez jakiegokolwiek uszczerbku na jej strukturze.

Gdy do tych wszystkich zalet dodamy jeszcze, że tkanina boucle może występować w różnych odmianach kolorystycznych, to rysuje nam się obraz tkaniny bardzo wszechstronnej, wytrzymałej i jednocześnie ozdobnej. To sprawia zaś, że tkanina boucle prezentuje się niezwykle efektownie zarówno jako tkanina obiciowa na meble, jak i materiał odzieżowy.

Podsumujmy zatem, jakie cechy ma tkanina boucle:

  • charakterystyczna pętelkowa struktura przypominająca baranka,
  • miękka i przyjemna w dotyku,
  • bardzo puszysta,
  • mięsista,
  • ciepła,
  • bezpieczna dla skóry i antyalergiczna,
  • trwała i odporna na użytkowanie,
  • dość łatwa w czyszczeniu i pielęgnacji,
  • wszechstronna – nadaje się na obicia mebli i na ubrania,
  • elastyczna i rozciągliwa,
  • odporna na pazury,
  • może się lekko mechacić, jeśli nie zatroszczymy się odpowiednio o materiał,
  • występuje w wielu wariantach kolorystycznych, chociaż najpopularniejsze są z pewnością jasne odcienie,
  • efektowna.
boucle wygląd

Charakterystyczna struktura tkaniny boucle to jedna z najważniejszych cech wyróżniających tkaninę.

Jak rodziła się popularność tkaniny boucle?

Tkanina boucle wywodzi się Francji, a początek jej popularności datuje się na pierwszą połowę XX wieku. Prekursorką mody na barankową tkaninę była sama Coco Chanel, którą uwielbiała w swoich projektach wykorzystywać tkaninę boucle. Najbardziej znane są kostiumy i żakiety boucle jej autorstwa. Fanką tych żakietów była między innymi Jackie Kennedy. Miała go na sobie nawet w dzień zamachu na Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Kostiumy i płaszcze boucle chętnie nosiła również księżna Diana, uchodząca za ikonę mody lat 80 i 90 XX wieku. Ubrania z tkaniny boucle propagowała też Anna Wintour, czyli słynna redaktorka kultowego magazynu o modzie „Vogue”.

Potem na jakiś czas tkanina boucle odeszła nieco w zapomnienie, ale powróciła z przytupem w 2020 roku, kiedy to na okładce „Vogue” pojawiła się Taylor Swift w marynarce boucle. Za sprawą tej znanej amerykańskiej piosenkarki tzw. bukla odnotowała ponad 70% wzrost zainteresowania, które utrzymuje się do dzisiaj.

Jednak tkanina boucle na przestrzeni lat wojowała nie tylko na rynku odzieżowym, ale także meblowym. Najsłynniejszym projektem z wykorzystaniem tkaniny bukle było Womb Chair (krzesło łono) wymyślone przez Eero Saarinena. Miał on stworzyć fotel, który zakręcałby się do środka. I trzeba przyznać, że Eero Saarinen potraktował to bardzo dosłownie. Zaprojektował bowiem fotel nie tylko o zakręconej bryle, ale i o zakręconym obiciu przypominającym baranie loczki. Womb Chair i wszystkie późniejsze stylizowane na nim fotele miały otulać i zapewniać niespotykaną dotąd wygodę. Uznaje się, że to właśnie dzięki krzesłu Saarinena świat meblarski usłyszał i pokochał bukle. Zyskała zresztą miano tkaniny, którą trzeba dotknąć.

Jak czyścić tkaninę boucle?

Czyszczenie i pielęgnacja tkaniny boucle zależą w dużej mierze od tego, z jakiego materiału powstała bukla. Nieco inaczej musimy podejść do tkaniny z wełny i bawełny, a inaczej do materiału z syntetyków. Najłatwiej sprawa wygląda w przypadku ubrań z tkaniny boucle, ponieważ wówczas powinniśmy postępować zgodnie z instrukcją na metce.

Na ogół jednak bukla wełniana i bawełniana wymaga delikatniejszego podejścia. Zazwyczaj zaleca się płukanie ręczne lub w specjalnym programie w pralce przeznaczonym do delikatnych tkanin. Z kolei bukla z poliestru i innych syntetyków może być prana w pralce, chyba że na metce mamy inną informację.
W przypadku tkaniny boucle na meblach sprawa jest nieco trudniejsza. Przede wszystkim powinniśmy regularnie odkurzać tkaninę, by pozbyć się kurzu, piasku, okruszków i innych drobinek brudu. Warto użyć do tego miękkiej końcówki do odkurzacza lub ssawki. Do samego wyprania i odświeżenia tkaniny może posłużyć delikatnie zwilżona ściereczka lub profesjonalny preparat do czyszczenia tapicerki z przeznaczeniem do delikatnych tkanin. Jeśli nie mamy pewności, jak wyczyścić bukle, to zgłośmy się do firmy zawodowo zajmującej się pielęgnacją i konserwacją tkanin.

Z racji swoich barankowych loczków tkanina nie lubi suszenia w suszarce. Powinno się za to suszyć tkaninę na płasko, by uniknąć odkształceń i zniszczenia kędziorków.

Do czego służy bukla, czyli szerokie zastosowanie tkaniny boucle

Tkanina boucle od początku podbijała głównie dwie gałęzie – modę oraz meblarstwo. I to właśnie w tych dziedzinach do dzisiaj znajduje wiele różnych zastosowań. Z czasem wydłuża się lista możliwości i tego, co można uszyć z tkaniny bukle. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu, do czego może przydać się tkanina baranek.

Tkanina boucle w modzie

Kostiumy i żakiety projektowane przez Coco Chanel rozpropagowały tkaninę boucle na całym modowym świecie. Najlepszym świadectwem, świadczącym o jakości tkaniny bukle i szytych z niej ubrań jest fakt, że sięgały po nie ikony mody. Początkowo odzież z tkaniny boucle zarezerwowana była dla wyższych sfer i eleganckich wyjść. Idealnie skrojone garsonki boucle szybko jednak podbiły serca kobiet, które zaczęły ubierać się w nie do pracy i na ważne spotkania. Z czasem tkanina boucle spowszechniała, do czego z całą pewnością przyczyniło się wytwarzanie bukli z tańszych włókien syntetycznych. I kiedy wydawało się, że barankowa tkanina jest już passe i odchodzi do lamusa, ponownie wróciła na szczyt popularności. I choć tkanina boucle nie jest najpowszechniej spotykaną tkaniną na świecie, to z cała pewnością robi się o niej coraz głośniej.

Z tkaniny boucle uszyć można wiele, choć z racji swoich termoizolacyjnych właściwości najlepiej sprawdza się w jesienno-zimowych kreacjach. Płaszcz boucle to absolutny hit, tym bardziej ten szyty z ciepłej wełny idealnie nadaje się na chłodne dni. Z kolei kostiumy, marynarki i garsonki można z powodzeniem nosić o każdej porze roku.

Ubrania z tkaniny boucle wyróżniają się przede wszystkim dobrym smakiem i dobrze wyważoną elegancją. Świetnie układają się i dodają uroku osobie je noszącej. Jednocześnie są także bardzo praktyczne, można je założyć na wiele okazji, a płaszcz boucle może nam posłużyć przez kilka sezonów. Pod warunkiem oczywiście, że będziemy o niego odpowiednio dbać. Tekstylia z tkaniny boucle są miłe w dotyku, nie gryzą, nie podrażniają skóry i pozwalają zachować ciepło bez uczucia przegrzania. Odpowiednia termoizolacja to niewątpliwie klucz do sukcesu.

płaszcz boucle

W chłodniejsze dni doskonale sprawdzi się szykowny płaszcz boucle.

Czy tkanina bukle jest ciepła?

To, czy ubrania z tkaniny boucle będą ciepłe, zależy przede wszystkim od głównego surowca, z jakiego powstała tkanina. Bukla produkowana z wełny będzie posiadała charakterystyczne dla wełny właściwości termoizolacyjne, zatem taki płaszcz boucle będzie ciepły i idealny na jesień i zimę. Natomiast tkanina boucle produkowana z poliestru czy akrylu nie będzie już tak ciepła i lepiej sprawdzi się w lżejszych ubraniach, jak np. marynarki.

Czy tkanina boucle gryzie?

Osoby z wrażliwą skórą mogą mieć wątpliwość, czy tkanina boucle będzie dla nich odpowiednia z obawy przed tym, że materiał gryzie. Spieszymy wyjaśnić, że bukla wykonana z delikatnej przędzy i starannie wykończona nie będzie gryzła i podrażniała skóry. Wręcz przeciwnie – będzie miękka i przyjemna w dotyku. Niektóre odmiany bukli mogą jednak być nieco szorstkie i sprawiać wrażenie gryzienia i drapania.

Pamiętajmy, że odczucia dotykowe tkaniny boucle to sprawa indywidualna i wyjątkowo wrażliwe osoby mogą odczuwać lekki dyskomfort przy noszeniu ubrań z bukli. Dlatego lepszym wyborem dla takich osób jest tkanina boucle z wysokiej jakości wełny. Zdecydowanie lepiej też wybierać wówczas płaszcze i żakiety, które nie będą miały bezpośredniej styczności ze skórą.

Tkanina boucle w tapicerstwie

Choć o tkaninie boucle usłyszeliśmy dzięki znanym postaciom i gwiazdom popkultury z dumą noszącym ubrania boucle, to prężnie rozwija się ona także w tapicerstwie i meblarstwie. Wspomniane już wcześniej Womb Chair zapoczątkowało modę na kędzierzawe, puszyste tkaniny barankowe, w tym właśnie na tkaninę bukle.

Boucle jak tkanina obiciowa sprawdza się doskonale. Jest bowiem wytrzymała, odporna na rozciąganie i uszkodzenia mechaniczne i przetarcia. Odpowiednia faktura i gęstość włókien sprawiają, że tkanina boucle nie gniecie się i nie odkształca, więc meble obite buklą przez cały czas pozostają w dobrym stanie. Tkanina bukle uchodzi także za odporną na plamy i łatwą do czyszczenia.

Bez cienia wątpliwości jednak to, co wpływa na sympatię do tkaniny boucle, to jej miła i przyjemna w dotyku struktura. Meble tapicerowane tkaniną boucle są więc niezwykle miękkie i przytulne. Tworzą one we wnętrzu niepowtarzalny klimat i znacząco ocieplają nastrój pomieszczenia. Jednocześnie meble boucle są bardzo wygodne i doskonale relaksują. Nic więc dziwnego, że coraz częściej w domach pojawiają się kanapy i fotele z tkaniny boucle.

Bardzo dobrze prezentują się również dekoracyjne poduszki z tkaniny boucle oraz wszelkie narzuty i koce. Tkanina boucle z powodzeniem może pełnić rolę zarówno praktyczną, jak i ozdobną.

Podsumujmy zatem, co można tapicerować tkaniną boucle:

  • kanapy i narożniki,
  • fotele, pufy i krzesła,
  • poduszki,
  • koce i narzuty.

Do jakich wnętrz pasuje tkanina boucle?

Duża wszechstronność tkaniny boucle sprawia, że bez problemu wpasuje się niemal w każde wnętrze. Jednak są style aranżacyjne, które szczególnie upodobały sobie tkaninę boucle i coraz śmielej sięgają po meble i dodatki z bukli.

Przede wszystkim tkaninę tę uwielbia styl skandynawski. Dość chłodny i stonowany styl rodem ze Skandynawii chętnie ociepla swój wizerunek mięciutkim barankowym materiałem. Tym bardziej, że tkanina boucle doskonale dogaduje się z drewnem, które z kolei stanowi jeden z charakterystycznych elementów stylu skandynawskiego. Wnętrze w stylu skandynawskim stawia na komfort i minimalizm, a skromna i jednocześnie pełna charakteru tkanina boucle rewelacyjnie dopełnia całość. To tkanina wręcz stworzona do przyjemnych wieczorów spędzanych przy kominku, dobrej książce lub ulubionym serialu i kubku gorącej herbaty.

Na tkaninę boucle stawia także duński styl hygge, będący ucieleśnieniem komfortu, wygody i przytulnego nastroju. We wnętrzu hygge wszystko ma być skropione nutą klimatycznego ciepła i radości życia. Dlatego tak dobrze pasuje tu boucle, która przywołuje przyjemne skojarzenia i otula mięciutkim barankiem.

Tkanina boucle można również wprowadzić do wnętrza urządzonego w stylu glamour. Doda mu wówczas lekkości i wygody. Z tkaniną boucle lubią się także wszystkie style, którym bliska jest natura, czyli boho i rustykalny. Boucle bowiem świetnie współgra z drewnianym dodatkami czy starymi bądź stylizowanymi na stare meblami.

Materiał boucle może stanowić ciekawą odmianę w stylach pozornie surowych, takich jak industrialny czy loftowy.

W jakich kolorach najczęściej występuje tkanina boucle?

Chociaż tkanina boucle nie ma żadnych ograniczeń w kwestii przyjmowania koloru, to zdecydowanie częściej można spotkać ten materiał w jasnych barwach. Biały, szary, kremowy, beżowy – to odcienie, w których bukla prezentuje się najlepiej. W końcu to tkanina baranek, która ma przywodzić skojarzenie z mięciutkim baranim futerkiem. A czy widział ktoś różowego lub niebieskiego baranka? Jasne i delikatne odcienie bukli są zatem najpowszechniejsze, choć nie trudno spotkać tkaninę tę również w innych barwach.

Kolorowe wersje bukli stosuje się przede wszystkim w modzie. Słynny kostium Jackie Kennedy był właśnie w kolorze pastelowego różu.

Tkanina boucle a wełna z alpaki – czym się różnią?

Z racji swojej miękkości i specyficznej struktury tkanina boucle często bywa mylona z wełną z alpaki. Tym bardziej ta boucle, która wykona jest z wełny, wydaje się być bardzo podobna do wełny powstałej z sierści alpaki. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że są to dwie zupełnie inne tkaniny. Różni się ich skład surowcowy, wygląd oraz koszty produkcji. Faktem jest natomiast to, że obie tkaniny są miękkie, wytrzymałe i ciepłe. Przyjrzyjmy się zatem bliżej podobieństwom i różnicom obu tkanin.

Wełna z alpaki i tkanina boucle – podobieństwa:

  • miękkie w dotyku i wygodne,
  • trwałe i odporne na ścieranie,
  • ciepłe, przez co świetnie sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym,
  • posiadają charakterystyczną fakturę, która nadaje im eleganckiego i nieco luksusowego wyglądu.

Wełna z alpaki i tkanina boucle – różnice:

  • wełna jest w pełni naturalna, boucle zaś często powstaje z mieszanki włókien naturalnych i sztucznych,
  • wełna na ogół jest droższa ze względu na trudniejszy dostęp,
  • tkanina boucle jest nieco grubsza i cięższa niż wełna,
  • wełna z alpaki ma bardziej jednolitą strukturę niż bukla.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart