Branża hotelarska to jedna z tych dziedzin, które muszą stale się rozwijać, by przyciągnąć do siebie klientów, a potem sprawić, by wrócili raz jeszcze. Pandemia i inflacja mocno wpłynęły na wszystkie pensjonaty i hotele, wymuszając na nich konieczność dostosowania się do potrzeb turystów. Klient w podróży jest coraz bardziej wymagający, niekoniecznie jednak potrzebuje luksusów. Coraz więcej osób ceni sobie przede wszystkim komfort, praktyczność i klimat w wynajmowanych podczas urlopu pokoju. Zatem jedną z najważniejszych rzeczy, o które muszą zadbać właściciele hoteli, jest wystrój wnętrz. Jakie tkaniny meblowe w hotelarstwie sprawdzą się najlepiej?
Dlaczego tkaniny meblowe w hotelarstwie są tak ważne?
Jednym z kluczowych aspektów wpływających na wizerunek hotelu i atrakcyjność jego oferty, są właśnie tkaniny meblowe stosowane w pokojach gościnnych i przestrzeniach wspólnych, jak hol, stołówka czy sala rozrywkowa. Większość ludzi jest wzrokowcami i pierwsze co rzuca się w oczy po przekroczeniu progu hotelu, to wygląd i styl pomieszczenia. A nic nie wpływa na wystrój tak mocno, jak właśnie tkaniny tapicerskie, ich kolory i wzory. Przyjrzymy się zatem, jakimi kryteriami kierować się przy doborze tkanin meblowych do hoteli. Gwarantujemy fascynującą podróż po świecie estetyki, funkcjonalności, praktyczności i wykorzystania nowoczesnych technologii.
To niezbędny przewodnik dla właścicieli hoteli i pensjonatów, ale też dla samych turystów. Po tej lekturze już nigdy nie przejdziecie obojętnie obok niby zwyczajnych zasłon w hotelowym pokoju czy leżącej jakby od niechcenia haftowanej serwetki na stole. Wiedza ta otwiera umysł, pobudza zmysły i sprawia, że podróż zyskuje dodatkowych doznań i wrażeń estetycznych.
Jaką rolę pełnią tkaniny meblowe w hotelarstwie?
Wygląd pokojów i apartamentów przeznaczonych dla turystów ma niebagatelne znaczenie. Właśnie to bowiem przekłada się na ogólny klimat i obraz całego hotelu czy pensjonatu. Niektórzy podróżujący wolą nowoczesne i luksusowe pokoje, inni z kolei poszukują pokoiku pełnego niepowtarzalnej atmosfery. Bez względu na to, czy wolą elegancję czy przytulny klimat, zawsze na pierwszym miejscu stawiają funkcjonalność i czystość wnętrza. W końcu na urlopie chcemy wypocząć, a nie martwić się niedogodnościami hotelowymi.
Meble hotelowe mają trudne zadanie, ponieważ muszą zarówno być wygodne, jak i pozostać w świetnej kondycji przez długie lata. Są intensywnie użytkowane, a często też turyści mniejszą wagę przywiązują do dbania o meble. Stawiają zatem na kanapach ciężkie walizki, a buty na fotelach i krzesłach. Oczywiście nie wszyscy zachowują się w ten sposób, trzeba jednak liczyć się z tym, że meble i wszystkie sprzęty w hotelu i pensjonacie muszą przetrwać znacznie więcej niż w domowych warunkach.
Tkaniny meblowe w hotelarstwie mają więc za zadanie nadać wnętrzu przytulnego klimatu, miłego dla oka wystroju, ale także być wygodne i przyjemne w dotyku. Do tego oczywiście muszą być trwałe, by nie trzeba było wymieniać tapicerki kilka razy w roku. Generowałoby to bowiem dodatkowe koszty związane z renowacją mebli, ale także blokowałoby możliwość przyjęcia do danego pokoju turystów i kolejne uszczuplenie portfela.
Tkaniny meblowe w hotelarstwie – cechy
Wiemy już, jak ważny w turystyce jest wygląd i funkcjonalność pokojów gościnnych. Wiemy także, że absolutnie niezbędne do uzyskania satysfakcjonującego efektu wizualnego są tkaniny meblowe. Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym cechom tkanin hotelowych.
Miła dla oka estetyka
Bez dwóch zdań pierwsze co przykuwa naszą uwagę, to wygląd tkanin. Błyskawicznie zauważamy dominujący wzór na tkaninach i rządzące kolory w pokoju. Mało tego – duże znaczenie dla całkowitego odbioru hotelu i pensjonatu ma już samo przekroczenie drzwi i postawienie pierwszych kroków w holu, recepcji czy głównym korytarzu ośrodka wypoczynkowego. To zatem cenna uwaga dla wszystkich z branży hotelowej – nie wystarczy zadbać o design w pokojach, koniecznie trzeba też przyłożyć się do aranżacji przestrzeni wspólnych i przede wszystkim pomieszczenia, które będzie witać przybywających gości. Pierwsze wrażenie bowiem jest niesamowicie istotne.
Oczywiście ładny wygląd to kwestia bardzo subiektywna i nie da się urządzić hotelu tak, by podobał się on wszystkim. Można jednak zadbać o to, by hotel był schludny, czysty, a jego styl zaprojektowany spójnie i z pomysłem. Pensjonat w górach stylizowany właśnie na górską chatkę i wieloma elementami drewnianymi i wzorami folklorystycznymi nie musi podobać się fanom nowoczesnej elegancji. Za to docenią styl, odmienność i pomysłowość takiego urządzenia miejsca. Tak samo turyści szukający w gościnnych pokojach duszy i klimatu, nie będą zachwyceni niemal sterylnością hoteli stawiających na luksus i szyk. Na szczęście hoteli i pensjonatów jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. A rolą właściciela czy zarządcy ośrodka wypoczynkowego jest określenie, jakiego turystę chce do siebie przyciągnąć i jakie tkaniny meblowe w związku z tym wprowadzić do wnętrza.
Estetyka to nie tylko starannie przemyślany styl, ale także odpowiednio dobrane kolory i wzory tkanin. W niektórych miejscach strzałem w dziesiątkę będą intensywnie kolorowe tkaniny w kwiatowe wzory, w innych zaś zdecydowanie lepiej sprawdzą się gładkie tkaniny w stonowanych kolorach. Ciekawym i coraz częściej stosowanym zabiegiem aranżacyjnym jest urządzanie pokoju gościnnego w jasnych barwach, ale dodatkowo całość jest ożywiana przez kanapę lub fotel w energetycznym odcieniu, np. turkusu, pomarańczy, żółci czy butelkowej zieleni.
Piękna poduszka uszyta z tkaniny żakardowej.
Trwałe kolory na tkaninach
Jak już jesteśmy przy wyglądzie i kolorach, to musimy podkreślić, że tkaniny meblowe w hotelarstwie powinny być trwałe i zachowywać swoje kolory przez dłuższy czas. W hotelach i pensjonatach tkaniny narażone są na intensywne użytkowanie oraz częste czyszczenie, muszą więc radzić sobie z takimi obciążeniami. Wyblakłe i wypłowiałe tkaniny w pokoju hotelowym bowiem psują estetykę całego wnętrza. Wymuszają również kolejne remonty i przemeblowania, a to generuje dodatkowe koszty. Dobór kolorów zaś to kwestia gustu. Odradzamy jednak urządzenie całego pokoju w krzykliwych i ostrych kolorach, ponieważ barwy te nie sprzyjają wypoczynkowi. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ciekawym rozwiązaniem są klasyczne i bezpieczne kolory dominujące, ale przełamane mocnym dodatkiem. Jako barwy uzupełniające i nadające charakteru świetnie sprawdzają się m.in. magenta, butelkowa zieleń, kolor musztardowy, pomarańczowy, bordowy i błękitny.
Komfortowe tkaniny hotelowe
Niezwykle ważne jest także, by tkaniny meblowe w hotelarstwie pozostawały wygodne. Człowiek wyjeżdżający na urlop chce przede wszystkim odpocząć, a nie martwić się o twardy materac, szorstki materiał na kanapie czy matową i zmechaconą narzutę na łóżko. Taki materiał do hotelu musi zatem być przyjemny w dotyku i wzbudzać pozytywne skojarzenia. Nie ma nic przyjemniejszego niż po wielogodzinnej wędrówce po górach ułożyć się na mięciutkiej kanapie z aksamitnego weluru czy zatopić się w fotelu ze sztucznego futra. Po powrocie z gorącej plaży zaś dobrze jest natomiast znaleźć ukojenie na meblach z gładkich i „chłodnych” tkanin.
Wytrzymałość i odporność
Nawet najpiękniejsze i najwygodniejsze tkaniny na nic się zdadzą w hotelu, jeśli nie będą odpowiednio mocne i wytrzymałe. Czekają na nie ciężkie chwile i trudy codziennie i intensywnego użytkowania. Nie wszyscy też dbają tak samo o meble w ośrodkach – we własnym domu nigdy nie postawiliby nóg w butach na kanapie, na wyjeździe niestety często się to zdarza. Nie jest to na szczęście regułą, ale trzeba liczyć się z większym narażeniem na zniszczenia materiałów. Dlatego też tkaniny meblowe w hotelarstwie muszą być naprawdę nie do zdarcia. Lepiej sięgnąć po tkaniny z najlepszej jakości surowców, by potem nie trzeba było wymieniać za często całej tapicerki.
Mamy dobrą wiadomość – obecnie branża tapicerska jest tak mocno rozwinięta, że przy zakupie tkanin do hotelu nie trzeba wybierać między wyglądem a wytrzymałością. Dużą część rynku tekstylnego bowiem stanowią tkaniny mocne, odporne, a do tego miękkie i piękne. Zdecydowanie lepiej w branży hotelowej sprawdzają się tkaniny syntetyczne lub te z domieszką tkanin naturalnych. A to dlatego, że syntetyki (jak poliester) są mocniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Pod warunkiem oczywiście, że sięgniemy po sztuczne tkaniny z dobrego źródła.
Tkaniny w hotelach i pensjonatach muszą radzić sobie z dużymi obciążeniami, częstym czyszczeniem i odkurzaniem, a także być odporne na zadrapania, rozdarcia, pękania i piling. Uff, dużo tego, ale wiele tkanin doskonale radzi sobie z takim zadaniem.
Łatwe w czyszczeniu tkaniny plamoodporne
Przywołana już prostota w utrzymaniu tkanin w czystości to bardzo ważny element tekstyliów w hotelach. Po każdym wyjeździe hotelowego gościa tapicerka bowiem jest odświeżana, a narzuty, koce czy zasłony prane. Muszą więc być odporne na środki piorące i wilgoć. Pamiętajmy tylko, aby stosować się do zaleceń producenta tkanin. Niektóre materiały bowiem można spokojnie brać w pralce, inne zaś wymagają delikatniejszego traktowania i wyłącznie przetarcia lekko zwilżoną ściereczką.
Bardzo dobrym pomysłem jest wybór tkanin plamoodpornych. Materiały te posiadają specjalną powłokę niewidoczną gołym okiem, której zadaniem jest ochrona przed wnikaniem cieczy w głąb tkaniny. Dzięki temu zyskujemy czas na pozbycie się plamy z powierzchni zanim zdąży narobić szkód. O materiał plamoodporny warto zadbać szczególnie na stołówce, jadalni i na stolikach w pokojach gościnnych.
Antyalergiczne materiały
Do hoteli i pensjonatów koniecznie też należy wybierać tkaniny antyalergiczne, posiadające stosowne certyfikaty, które potwierdzą ich bezpieczeństwo. Nikt przecież na wakacjach nie chce dostać wysypki czy kataru. Nie są to także przyjemne sytuacje dla właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Lepiej więc zawczasu wyposażyć swój hotel w tkaniny z certyfikatami. Wiemy wówczas, że nie uczulają, nie podrażniają, a do tego są bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. To również ważny aspekt w kwestii ekologii. W hotelach i pensjonatach nie powinno być miejsca dla tkanin wyrządzających krzywdę innym istotom.
Trudnopalne tkaniny
Jak już jesteśmy przy bezpieczeństwie, to musimy wspomnieć jeszcze o tym, by tkaniny w hotelach były trudnopalne. Materiały posiadające atest trudnopalności przeszły żmudne testy, które potwierdziły, że w razie pożaru czy kontaktu tkaniny chociażby z papierosem, nie zajmą się od razu ogniem. Właśnie dlatego w hotelach, pensjonatach, ale i wszystkich lokalach użytku publicznego, należy sięgać po tkaniny trudnopalne. Takie wymogi na właścicieli ośrodków nakładają przepisy przeciwpożarowe.
Wygłuszanie dźwięków
Izolacja dźwięków i hałasów to może nie najważniejsza cecha tkanin hotelowych, ale na pewno warto o niej wspomnieć. Przydaje się to zwłaszcza w ośrodkach wypoczynkowych, które promowane są jako oazy ciszy i spokoju. Najwięcej zawsze zależy od gości i ich poszanowania innych turystów, można jednak nieco pomóc temu osiąganiu ciszy. Niektóre tkaniny posiadają właściwości wygłuszające, przez co można nimi np. tapicerować ściany. Zyskujemy wówczas nie tylko izolację niechcianych hałasów, ale także ciekawy i oryginalny wygląd wnętrza.
Tkaniny meblowe w hotelarstwie odporne na zwierzęta
Obecnie coraz więcej osób traktuje swoje psy i koty jako członków rodziny i zabiera je ze sobą na każdy wyjazd. Jeśli hotel lub pensjonat deklaruje gotowość i chęć na przyjmowanie zwierząt u siebie, trzeba zadbać, by po takiej wizycie tkaniny obiciowe pozostały nienaruszone. Wszystko w dużej mierze zależy od opiekunów czworonogów, ale można znacząco zminimalizować ryzyko zniszczeń na kanapach i fotelach. Warto więc wybrać tkaniny obiciowe odporne na pazury, zadrapania i zaciągnięcia. Dodatkowo ważne, by były one łatwe w czyszczeniu i dobrze reagowały na kontakt z wilgocią.
Jeśli nie mamy mebli wypoczynkowych tapicerowanych tkaninami odpornymi na zwierzęta, to nic straconego. Możemy sięgnąć po chroniące meble narzuty i koce. Dobrym pomysłem może być też wstawienie do pokoju legowiska dla psa lub kota. Jest wtedy szansa, że zwierzak wybierze wylegiwanie się w tym posłaniu zamiast na kanapie. Z kolei jeśli nasz pensjonat jest stricte nastawiony na gości przyjeżdżających ze zwierzętami, warto wstawić do pokoju także drapak dla kota.
Kolorowe tkaniny ożywiają każde wnętrze.
Tkaniny meblowe w hotelarstwie – jakie mają zastosowanie?
Tkaniny w hotelach i pensjonatach są nie tylko elementem dekoracyjnym wnętrz, ale odgrywają także kluczową rolę w zapewnianiu komfortu i wygody dla gości. To z kolei przekłada się na całościowe wrażenia z pobytu i postrzeganie jakości danego miejsca. Dlatego też istotne jest, by zaplanować dokładnie każdy, nawet najmniejszy, element wystroju ośrodka.
A do czego służą tkaniny meblowe w hotelarstwie?
- Tapicerka meblowa – wygodne i przyjemne w użytkowaniu meble to podstawa każdego pokoju gościnnego. Nawet jeśli stawiamy na minimalizm, to nie obejdzie się bez komfortowego łóżka lub rozkładanej kanapy i kilku krzeseł. Relaks i wypoczynek to przecież coś, co każdy chce osiągnąć podczas urlopu. A twarde, szorstkie czy niemiłe w dotyku meble tapicerowane z pewnością nie pomogą w odpoczywaniu. Poza łóżkiem, kanapą i krzesłem można też wstawić do pokoju mięciutkie fotele, podnóżki i pufy. Warto tu wspomnieć jeszcze o często niedocenianych i niezauważanych zagłówkach na łóżkach. Nie zwracamy na nie uwagi do momentu, aż za którymś razem łóżko nie będzie ich posiadać. Mocno wpływają one na wygodę i jakość snu.
- Poduszki dekoracyjne – trudno wyobrazić sobie pokój hotelowy bez przynajmniej kilku poduszek na łóżku czy kanapie. Ułatwiają osiągnięcie relaksu, ale także ozdabiają wnętrze i wprowadzają przytulny klimat. Przy pomocy poduszek można także szybko i bez większego wysiłku odmienić wystrój pomieszczenia. Wystarczy bowiem kilka kolorowych bądź wzorzystych poduszek, by cały pokój nabrał innego charakteru. Można również zmieniać poduszki dekoracyjne co sezon, dzięki czemu prostym trikiem odmieniamy pokój.
- Ochronne narzuty na meble – w pokoju gościnnym przydają się także narzuty na kanapę i łóżko. Zabezpieczają one meble przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Nawet gdy turysta położy ciężkie i brudne od spodu walizki na kanapie, wystarczy potem wyprać narzutę i po problemie. Jednocześnie narzuty na meble stanowią element dekoracyjny i odświeżający wystrój wnętrza.
- Eleganckie i funkcjonalne zasłony – to bez wątpienia element konieczny w każdym pokoju gościnnym. Zasłony bowiem nadają prywatności i intymności gościom, a także umożliwiają spokojny i regenerujący sen. Istotne, by materiał na zasłony był zaciemniający i turysta mógł regulować ilość światła dostającego się do wnętrza. Jednocześnie tkaniny zasłonowe mają tak piękne wzory i kolory, że stanowią niezastąpioną dekorację pomieszczenia. Często wystarczy zmienić zasłony lub kotary w pokoju, by nadać mu innego oblicza.
- Obrusy i serwetki na stołach – już niewielki fragment dekoracyjnego materiału na stoliku potrafi wiele zmienić w odbiorze wystroju wnętrza. Tkaniny obrusowe mogą być gładkie i jasne, ale też mocno wzorzyste i utrzymane w klimacie całego pensjonatu. Zwłaszcza ośrodki w górach lubią w ten sposób podkreślać charakter budynku. Obrusy lub modne od jakiegoś czasu bieżniki są niezbędne we wspólnych jadalniach i stołówkach. Trzeba się tam też liczyć z tym, że muszą one być bardzo często prane – czasem nawet codziennie.
- Pokrowce na krzesła – tkaniny obrusowe znajdują także zastosowanie do dekorowania i jednocześnie ochraniania krzeseł i foteli podczas przyjęć czy spotkań hotelowych. Niektóre ośrodki bowiem organizują u siebie również małe przyjęcia czy wesela. Wówczas tkaniny służą właśnie jako eleganckie pokrowce na krzesłach i bieżniki na ławach.
- Tkaniny pościelowe – nie można zapomnieć o pościeli w każdym z pokojów. Praktycznie nikt nie podróżuje ze swoją własną pościelą, więc hotele wyposażone w pościel to obowiązek. Rodzaj tkaniny pościelowej zależy od ogólnego charakteru ośrodka – eleganckie hotele stawiają raczej na bardziej luksusowe materiały i wybierają np. satynową i jedwabną pościel. Z kolei pensjonaty i domy wypoczynkowe na ogół stawiają na oddychające i łatwe w praniu tkaniny bawełniane na pościel. Istotne, by tkaniny pościelowe wytrzymywały wysokie temperatury podczas prania i były bezpieczne dla skóry człowieka.
- Dywaniki – mięciutkie, pluszowe lub futrzaste dywany służą budowaniu klimatu w pomieszczeniu, ale też chronią panele przed nadmiernym ścieraniem się. Nawet malutki dywanik z przyjemnej w dotyku tkaniny nadaje bardzo przytulnego nastroju i ociepla wnętrze.
Jakie tkaniny meblowe w hotelarstwie się sprawdzają?
Wiemy już, jaką rolę pełnią tkaniny meblowe w hotelarstwie i jakie cechy muszą je wyróżniać. Pora więc na przyjrzenie się konkretnym tkaninom, które świetnie sprawdzą się w branży hotelarskiej.
Tkaniny na tapicerkę meblową
Na obicia mebli tapicerowanych doskonale nadają się mocne i odporne tkaniny meblowe, takie jak tkanina Bianka i materiał obiciowy Milano. To bardzo wytrzymałe tkaniny, które dobrze znoszą codzienny nacisk i użytkowanie, a do tego łatwo utrzymać je w czystości.
Na wyróżnienie z pewnością zasługuje też Magic Velvet, która została wyprodukowana w technologii Cleanaboo. Dzięki temu materiał nie wchłania wilgoci i jest odporny na płyny. Ta aksamitna i bajecznie kolorowa tkanina posiada również certyfikat PETPROOF potwierdzający jej odporność na zwierzęta.
Idealnie w hotelach sprawdzi się także tkanina plamoodporna Monolith, która nie dość, że posiada chroniącą przed wodą i plamami powłokę WATER REPELLENT, to jeszcze jest trudnopalna, odporna na pazury zwierząt i bardzo elegancka. Bez wątpienia odnajdzie się w każdym ośrodku wypoczynkowym.
Warto do hotelu i pensjonatu wprowadzić także tkaninę Kronos, która ślicznie mieni się w świetle słonecznym, jest zachwycająco miękka, a do tego wytrzymała i odporna na trudy intensywnego użytkowania. Bardzo wytrzymały i miły dla oka jest również materiał welurowy Malibu.
Tkaniny na zasłony i poduszki dekoracyjne
Zasłony i poduszki w pokojach hotelowych to nie tylko ozdoba wnętrza, ale i ważne funkcje, jak podniesienie komfortu pobytu i nadanie prywatności. Choć oczywiście pierwsze, na co zwracamy uwagę patrząc na zasłony i poduchy, to wygląd. Dlatego należy wybierać funkcjonalny i zarazem atrakcyjny materiał na zasłony i poduszki dekoracyjne.
Wiele spośród wymienionych tkanin obiciowych nadaje się również jako materiał na zasłony. Jednak czołową tkaniną zasłonową jest z całą pewnością Marsylia. Posiada ona welurową miękkość, aksamitną poświatę oraz zaciemniającą strukturę. Do tego obie strony tkaniny są takie same, co jest szczególnie ważne w przypadku zasłon. Dodatkowo materiał na zasłony Marsylia występuje w licznych kolorach – od jasnych i klasycznych barw po ciemne i intensywne odcienie.
Swoimi wzorami zachwyca również tkanina zasłonowa na metry. Obok jej kwiatowych wzorów w przeróżnych konfiguracjach i kolorystykach nie sposób przejść obojętnie. Materiał świetnie układa się na oknach, odpowiednio zaciemnia pomieszczenie i jednocześnie stanowi rewelacyjną ozdobę pokoju. Tkanina ta równie świetnie prezentuje się na poduszkach dekoracyjnych.
Najczęściej zresztą tkanina zasłonowa sprawdza się także jako materiał na poduszki dekoracyjne. Zarówno zasłony, jak i poduszki bowiem wymagają tkaniny mocnej, ale i przyjemnej w dotyku oraz atrakcyjnej wizualnie. Bez dwóch zdań tkaniny zasłonowe i dekoracyjne na poduszki mogą pochwalić się fantastycznymi wzorami. I to nie tylko motywami roślinnymi, ale także zwierzęcymi i geometrycznymi.
Na poduszki do hotelu i pensjonatu idealny będzie też materiał sztuczne futro. Ta puchata, miękka i wytrzymała tkanina wprowadzi niezwykle przytulny klimat w każdym pomieszczeniu.
Niezastąpione w hotelach tkaniny na narzuty
We wszelkich ośrodkach wypoczynkowych, hotelach i pensjonatach niezbędne są także narzuty. Pozwalają one bowiem chronić meble przed nieuważnymi turystami, ale także zabezpieczają przed codziennym intensywnym użytkowaniem. Narzuty lub koce warto rozłożyć nie tylko na łóżku, ale też na kanapie i fotelu. Dzięki temu po wizycie gości wystarczy tylko wyprać narzutę i po problemie, nie trzeba wówczas czyścić całej tapicerki.
W eleganckich hotelach najlepiej postawić na bardziej szykowną tkaninę, która doda gustownego charakteru. Świetnie sprawdzi się chociażby tkanina na narzutę Dakota, ale także mięciutki w dotyku Matt Velvet welur. Hitem niemal we wszystkich pokojach gościnnych będzie pikowana tkanina w heksagony. Ten materiał przypominający strukturę plastra miodu zachwyca aksamitną powierzchnią, oszałamiającymi kolorami wpasowującymi się w każdy wystrój oraz wszechstronnością. Z tkaniny tej bowiem możemy stworzyć nie tylko atrakcyjną narzutę, ale także poduszki dekoracyjne, zagłówki, panele tapicerowane na ścianę czy obicia meblowe. Lubimy takie uniwersalne tkaniny.
W roli narzuty czy okrycia mebli doskonale sprawdzi się też tkanina sztuczne futro. Szczególnie polecamy sięgnąć po nią w górskich pensjonatach, gdzie nadadzą przytulnego klimatu – zwłaszcza zimą. Miękka i niezwykle przytulna będzie również tkanina Minky z charakterystycznymi wypustkami. Niezastąpiona w pensjonatach z duszą jest wzorzysta tkanina żakardowa. Posiada ona wyjątkowo duże i barwne wzory – najczęściej roślinne – które potrafią zdominować wystrój każdego pomieszczenia. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się w małych, przytulnych pokojach gościnnych, w których turyści poszukują przede wszystkim klimatu. Żakardy rewelacyjnie prezentują się też na poduszkach, a co odważniejsi sięgają po ten materiał na obicia mebli.
Tkaniny obrusowe w hotelarstwie
Stolik w pokoju hotelowym warto nakryć obrusem lub ozdobną serwetką. Materiał na obrus nie powinien być niezwykle szykowny (chyba że taki mamy wystrój hotelu), powinien być ładny i funkcjonalny. Tkanina obrusowa musi też dobrze znosić częste pranie i czyszczenie. O obrusach nie można też zapomnieć w ogólnodostępnej jadalni i podczas organizowanych w ośrodku uroczystościach. Coraz częściej odchodzi się jednak od układania obrusów na całym stole – obecnie panuje trend na bieżniki na stole. Tkaniny obrusowe są tu nieocenione – podobnie jak w przypadku ozdabiania krzeseł i ław w pensjonacie.
Materiał obrusowy pozwala też błyskawicznie zmienić wystrój pokoju. Wystarczy bowiem postawić na bardzo kolorowy obrus, by pomieszczenie nabrało bardziej radosnego wymiaru. W górskich ośrodkach – zwłaszcza na Podhalu – często spotkać można serwetki w tradycyjne wzory regionalne. I jest to ciekawy pomysł na łączenie własnego stylu z propagowaniem kultury regionu. Takie wyjątkowe obrusy i serwety spotkamy nie tylko w Zakopanem, ale także podczas pobytu w Karkonoszach czy Górach Sowich.
Tkaniny pościelowe
Obecnie udostępnianie gościom pościeli to element obowiązkowy niemal każdego ośrodka. Każdy hotel i pensjonat musi więc posiadać na wyposażeniu sporo pościeli. W eleganckich miejscach spotkać można często jedwabne lub satynowe pościele, wciąż jednak najczęściej wykorzystuje się pościel bawełnianą. Tkanina bawełniana ma ten plus, że doskonale znosi pranie w wysokich temperaturach i prasowanie. A do tego jeszcze jest materiałem oddychającym i bezpiecznym dla skóry.
Tkaniny wodoodporne w hotelach
Do tej pory skupiliśmy się na tkaninach meblowych niezbędnych w hotelach i wszystkich jego pomieszczeniach, jak pokoje, jadalnie, stołówki i recepcje. Ale bardzo ważne są także ogrody, balkony i tarasy, z których mogą do woli korzystać turyści. Niezbędne są wówczas parasole przeciwsłoneczne lub żagle przeciwsłoneczne, markizy lub innego rodzaju zadaszenia chroniące zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Często w ogrodach stawia się też tymczasowe namioty, które umożliwiają chociażby zorganizowanie przyjęcia w czasie niepogody. Pod takim namiotem mogą także bawić się dzieci bez względu na warunki pogodowe.
Istotne są również meble ogrodowe wykonane z odpowiedniego materiału zewnętrznego. W ogrodzie czy na tarasie możemy postawić sofy, krzesła bądź fotele – ważne tylko, by były one wodoszczelne i odporne na promienie UV. Popularne od jakiegoś czasu są także meble z palet, ponieważ są proste i stosunkowo tanie. Wystarczą tylko drewniane palety i siedziska z tkaniny wodoodpornej. Całości pięknie dopełniają miękkie, wodoszczelne i wytrzymałe poduszki dekoracyjne do ogrodu.
W wielu hotelach i pensjonatach – zwłaszcza w tych ulokowanych nad morzem i jeziorem – do dyspozycji gości jest sprzęt plażowy. Są to zazwyczaj leżaki i parawan – one także muszą być wykonane z odpowiednich tkanin wodoodpornych i przeciwsłonecznych. Wygodne leżaki przydają się zresztą także w górach – gdy po całodziennym zdobywaniu szczytów chcemy zrelaksować się w ogrodzie lub na tarasie.
Jakie tkaniny zewnętrzne w hotelarstwie?
Jakie wodoszczelne tkaniny sprawdzają się najlepiej w branży hotelarskiej? Z całą pewnością w ogrodach i na tarasach najczęściej spotkać można elementy uszyte z mocnej Kodury, przeciwsłonecznej i lekkiej Sycylii oraz tkaniny Oxford wprost stworzonej z myślą o poduszkach i siedziskach ogrodowych. W pensjonatach bardzo lubiane są również tkaniny wodoodporne w różne wzory – najlepiej roślinne i zwierzęce. To pole do popisu dla tkaniny Garden, która prezentuje się tak pięknie, że właściciele ośrodków wypoczynkowych stawiają na nią nie tylko w ogrodach, ale też we wnętrzu. Na plażowych leżakach i parawanach niezmiennie króluje materiał w paski.
Warto w tym miejscu jeszcze zaznaczyć, że tkaniny zewnętrzne dobrze odnajdują się w pokojach i właściciele często wolą poduszki uszyte z tkaniny Oxford lub Garden niż z tradycyjnego materiału obiciowego. A to dlatego że wodoodporne tkaniny są mocniejsze i lepiej radzą sobie z zabrudzeniami. Zatem utrzymanie w nienagannej czystości pokoju jest dużo łatwiejsze. A do tego kolory i wzory materiałów ogrodowych potrafią zwalić z nóg każdego gościa i wprowadzić fantastyczny klimat.
Tkaniny obiciowe w hotelach – podsumowanie
Ta długa podróż po różnych tkaninach meblowych wykorzystywanych w hotelarstwie to nie tylko praktyczny poradnik dla osób pracujących w branży. To także zbiór podstawowych informacji dla wszystkich tych, którzy planują otworzenie własnej działalności turystycznej. Wiedza o tym, na jakie tkaniny meblowe w hotelarstwie warto postawić, może zaoszczędzić sporo czasu na poszukiwania odpowiedniego materiału. Pozwoli też zaoszczędzić pieniądze zainwestowane w nietrafione tkaniny i późniejszą renowację czy wymianę tapicerki.
Ale ta opowieść o tkaninach ma też na celu otwarcie naszych zmysłów podczas wycieczek i przebywania w różnych hotelach i pensjonatach. Nie traktujmy pokoju gościnnego tylko jako nic nieznaczącego elementu podczas urlopu. Wręcz przeciwnie – przyjmijmy, że to równie ważna część naszej podróży i chłońmy z niej jak najwięcej. Otwórzmy szerzej oczy na kolory i wzory tkanin, rozsmakujmy się w miękkiej strukturze materiału i doceńmy pracę włożoną w aranżację. Nawet jedna serwetka na stole nie znalazła się tam przypadkiem, tylko tworzy kompozycyjną całość.