Tkaniny obiciowe - najpopularniejsze rodzaje

Tkaniny obiciowe mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Doskonale nadają się do tapicerowania mebli czy odnowy tapicerki samochodowej. W zależności od tego, do czego chcemy przeznaczyć materiał tapicerski, tkaniny obiciowe możemy podzielić na różne rodzaje. Przedstawiamy najpopularniejsze odmiany tkanin.

Altary to tkaniny obiciowe wyróżniające się dużą miękkością. Są niezwykle miłe w dotyku, dlatego doskonale nadają się do produkcji i renowacji mebli. Tkaniny altary są odporne na ścieranie i mają bardzo dobrą przyczepność. Tapicerkę z altary łatwo utrzymać w czystości. Altara to zamiennik znanej włoskiej tkaniny alcantara.

Floki to tkaniny obiciowe, które podlegają procesowi flokowania. Polega ono na nanoszeniu przy pomocy urządzenia elektrostatycznego strzyży tekstylnej na tkaninę. Materiał przypomina aksamit, jednak z tą różnicą, że nie jest on tkany, tylko przyklejany termicznie do tkaniny zasadniczej. Nazwa pochodzi od słowa flok (angielskie flock) oznaczającego drobne włókna pocięte na kawałki. Flokowanie nadaje materiałowi miękkości, dzięki czemu jest on wyjątkowo miły w dotyku. Tkaniny flokowane są odporne na ścieranie i przez długi czas zachowują nienaganny wygląd.

Innym rodzajem tkanin obiciowych są mikrofazy. Są one niezwykle miękkie, miłe w dotyku i wyjątkowo elastyczne. To wszystko za sprawą tego, że materiał składa się z mikrowłókien. Ta syntetyczna tkanina ma lekki połysk i meszek, dzięki czemu tkaniny mikrofazowe świetnie nadają się na meble tapicerowane, na wszelkie zasłony i kotary, dekoracje, a nawet pokrowce samochodowe.

Plecionki, jak sama nazwa wskazuje, to tkaniny o wyrazistym splocie. Tkane są na płasko z krzyżującymi się nitkami osnowy i wątku. Tkaniny z plecionki wyróżniają się także dużą wytrzymałością.

Do tkanin obiciowych należą też plusze. Wytwarzane są one z okrywy włókiennej, która w ostatnim etapie produkcji zostaje skrócona do odpowiedniej długości. Okrywa ta jest odpowiedzialna za niepowtarzalną miękkość i puszystość tkaniny. Plusze można podzielić na rodzaje w zależności od techniki wykonywania. Aksamity mają okrywę z jedwabiu do 3 mm, welury okrywę z osnowy, a welwety osnowę z wątku. Tkaniny pluszowe są bardzo wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości i przyjemne w dotyku. Nic dziwnego, że plusze świetnie odnajdują się na maskotkach, dywanach, zasłonach czy pościeli.

Jednym z najpopularniejszych materiałów tapicerskich jest skaj, znany też jako derma lub sztuczna skóra. Skaj wyglądem przypomina naturalną skórę. Skaje można podzielić pod względem rodzaju technologii użytej do wytworzenia materiału oraz ze względu na strukturę tkaniny. Wyróżnia się m.in. skaj ekologiczny, który jest prawdziwym hitem, skaj tłoczony z widocznymi wymarszczeniami czy skaj perforowany, czyli tkaninę dziurkowaną. Skaj rewelacyjnie sprawdza się jako materiał obiciowy do produkcji i renowacji mebli lub tapicerki samochodowej.

Szenile to grube tkaniny obiciowe zbudowane przede wszystkim z akrylu i poliestru. Produkuje się je z nici szenilowej. Nazwa pochdzi od francuskiego słowa chenille, czyli gąsienica. Tkaniny szenilowe są niezwykle miękkie, przyjemne w dotyku i bardzo wytrzymałe. Szenile to jedne z częściej stosowanych tkanin, doskonale odnajdują się również jako materiał na zasłony czy narzuty.

Żakardy to tkaniny o dużych i skomplikowanych wzorach. Wytwarzane są na krosnach przy użyciu maszyny żakardowej. Tkanina cechuje się dużą odpornością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych, dzięki czemu przez długie lata zachowują pożądany wygląd. Żakardy sprawdzają się przede wszystkim w stylu klasycznym i eleganckim. Meble, sofy, fotele i krzesła kochają żakardy. Materiał ten pasuje również do stylowych zasłon i firan.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii