tkaniny pluszowe na meblach

Tkaniny pluszowe – co warto o nich wiedzieć

Moda na tkaniny pluszowe powraca ze zdwojoną siłą. Użytkownicy docenili walory tkanin o aksamitnym dotyku. Skąd tak duża popularność materiałów z pluszu? Przedstawiamy największe atuty tkanin pluszowych.

Tkaniny pluszowe i ich zalety

Często tkaniny pluszowe utożsamiane są z synonimem luksusu. Mieniące się runo materiału nadaje meblom tapicerowanym elegancji i wyjątkowego charakteru. Wyrazista, intensywna paleta barw sprawia, że meble otulone pluszem rzucają się w oczy i stają się centrum zainteresowania we wnętrzu. Aksamitne runo tkaniny jest niesamowicie przyjemne. Wystarczy delikatnie musnąć materiał dłonią, by poczuć subtelne i przyjemne mrowienie pod palcami. Dobrej jakości tkanina pluszowa wyróżnia się też wysoką odpornością na rozciąganie i rozrywanie. Mocny, zwarty podkład stabilizuje tkaninę i dzięki temu przez długie lata pozostaje ona w doskonałym stanie. Ukierunkowanie włókien materiału wpływa na odbijanie światła przez tkaninę. Daje to zapierający dech w piersiach efekt mienienia się tkaniny na meblach tapicerowanych.

Pielęgnacja materiałów z pluszu

Jeśli zdecydujemy się na mebel z pluszu, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy ważne elementy w użytkowaniu. Po pierwsze poduszki pluszowe powinny być dobrze wypełnione, dzięki czemu uda się uniknąć zmarszczek oraz niepotrzebnych zagnieceń. Jest to istotne, ponieważ z czasem będzie trudniej zlikwidować takie ewentualne zmarszczki z materiału. Kolejną ważną sprawą jest, by szczotkować tkaninę dwa razy w miesiącu za pomocą aksamitnego pędzla lub miękkiej szmatki. Po trzecie nie wolno pozwolić, aby coś ciężkiego leżało na tkaninie przez dłuższy czas. Może to bowiem spowodować zmianę kierunku ułożenia włókna materiału, co może skutkować tym, że w danym miejscu tkanina obiciowa będzie się inaczej mienić.

jak czyścić tkaniny pluszowe

Tkaniny pluszowe należy czyścić ostrożnie i stosując się do kilku podstawowych zasad.

Jak czyścić plusz i inne tkaniny aksamitne

Ze względu na dość dużą różnorodność tkanin pluszowych kluczem do odpowiedniego czyszczenia materiału tapicerskiego jest przestrzeganie zaleceń producenta. Dlatego też warto zgłosić się do hurtowni tapicerskiej z prośbą o udzielenie informacji. Specjaliści doradzą, jakich detergentów nie można stosować, by nie zniszczyć tkaniny meblowej. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy odkurzyć tkaninę z sierści i okruchów. Jeśli na materiał rozlała się ciecz, najpierw powinniśmy ściągnąć ją w taki sposób, by nie wchłonęła się w głąb tkaniny. Warto więc użyć ściereczki z mikrofibry, która świetnie wciąga wilgoć. Plamę trzeba ściągać od zewnątrz do wewnątrz, aby uniknąć powiększenia się mokrego śladu. Następnie przecieramy tkaninę nową, zwilżoną szmatką i pozostawiamy do wyschnięcia. W dalszym kroku możemy nałożyć bezpieczny detergent na tkaninę i czyścimy materiał miękką, aksamitną szczoteczką. Ważne, by czyścić tkaninę pod włos włókien. Przedtem rozpoczęciem czyszczenia plamy warto jednak zrobić test i sprawdzić działanie detergentu w mało widocznym miejscu mebla. Nie każdą plamę da się usunąć domowymi sposobami. W takim przypadku polecamy zlecenie zadania specjalistom zajmującym się profesjonalnym czyszczeniem tapicerki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *