Upływ czasu niekorzystnie działa na podsufitkę samochodową. Pianka traci swoje właściwości i odkleja się od sufitu. Koniecznie wtedy trzeba podjąć jakieś kroki – pozostaje nam wymiana podsufitki samochodowej albo zakup używanej.
Wieloletnie doświadczenie w sprzedaży podsufitek samochodowych pokazało nam, że zakup używanej podsufitki to rozwiązanie bardzo ryzykowne. Dlaczego? Ponieważ ciężko stwierdzić, w jakiej kondycji jest tak naprawdę używana podsufitka samochodowa. Musimy niestety liczyć się z tym, że może ona szybko podzielić los naszej starej podsufitki. W takim przypadku pozostaje nam naprawa podsufitki.
Materiał do naprawy podsufitki
Naprawa podsufitki samochodowej może okazać się doskonałą zabawą. Wystarczy kilkadziesiąt minut wolnego czasu połączone z podstawową wiedzą, którą znajdziecie w naszym artykule, by móc pozbyć się wiszącego baldachimu. Od czego należy zacząć? Od wyboru materiału na podsufitkę samochodową.
Odpowiednia tkanina na podsufitkę to niezwykle ważny element. Wybierając materiał na podsufitkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak nie tylko wygląd, ale i to, czy tkanina jest na piance i czy jest rozciągliwa. Ma to tak wielkie znaczenie dlatego, że dach samochodu ma dużo załamań i luków, a rozciągliwa tkanina na piance ułatwi naciągnięcie i klejenie podsufitki do wszelkich nierówności.
Jak przykleić podsufitkę?
Równie ważny przy wymianie podsufitki samochodowej jest klej tapicerski. Zanim zdecydujemy się na konkretny klej do podsufitki powinniśmy wiedzieć, że mamy trzy rodzaje klejów.
Klej do podsufitki w aerozolu jest wygodnym rozwiązaniem, musimy się jednak przygotować na to, że do wykonania podsufitki potrzebne będą 2 puszki takiego kleju.
Klej na pędzel to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wykonują podsufitkę pierwszy raz. Klej rozprowadza się po prostu pędzlem lub wałkiem i nie potrzeba do tego specjalnej techniki.
Klej na pistolet to również bardzo wygodny sposób na podklejenie podsufitki. W tym przypadku potrzeba jednak bardziej specjalistycznych sprzętów, takich jak pistolet i sprężarka.
Najważniejszą cechą, na jaką musimy zwrócić uwagę kupując klej do podsufitki, jest jego odporność na wysoką temperaturę. Bardzo często na etykiecie widnieje informacja, że klej przeznaczony jest do tapicerki samochodowej.
Naprawa podsufitki – instrukcja krok po kroku
Potrzebny czas: 5 godzin
Naprawa podsufitki – instrukcja. Aby wymieć podsufitkę w aucie potrzebne będą – samochód, klej tapicerski do podsufitki, materiał na podsufitkę, śrubokręt, odkurzacz,
szczotka, taśma klejąca, nożyczki.
Podsufitka samochodowa może być z włókna szklanego, tworzywa PCV lub być przyklejona bezpośrednio do dachu. Wszystko zależy od modelu auta. Instrukcja wymiany podsufitki jest jednak podobna.
Większość naszych klientów wykonuje wymianę podsufitki we własnym zakresie. Renowacja podsufitki samochodowej wymaga cierpliwości, ale daje dużo satysfakcji z końcowego efektu.
- Odkręć starą podsufitkę
Aby usunąć starą podsufitkę użyj śrubokrętu lub klucza imbusowego, aby usunąć wszystkie osłony, lampki, uchwyty. Najpierw odpinamy klipsy zabezpieczające podsufitkę samochodową. Warto poprosić drugą osobę o pomoc, aby nie uszkodzić stelaża.
- Demontaż podsufitki
Obiema rękami pociągnij w dół za poluzowany panel. Kontynuuj pociąganie w dół, aż podsufitka zostanie całkowicie oddzielona od dachu pojazdu.
- Zdejmij starą podsufitkę ze stelaża
Chwyć róg podsufitki i ostrożnie ją ściągnij. Kontynuuj, aż cała tkanina zostanie usunięta. Stelaż polecamy położyć na stabilnym stole, co znacząco ułatwi pracę.
- Zeskrob starą piankę za pomocą szczotki drucianej
Pozostałości po piance usuwamy odkurzaczem i szczotką drucianą. Całość czyścimy benzyną ekstrakcyjną lub innym rozpuszczalnikiem. Stara tkanina może nam posłużyć jako szablon.
- Odkurz panel podsufitki
Aby usunąć małe kawałki starego kleju i pianki. Odkurz także rogi i krawędzie panelu podsufitki.
- Naprawiamy uszkodzenia i ubytki
Napraw wszelkie uszkodzenia panelu za pomocą taśmy. Jeśli na panelu są nacięcia i rozerwania należy je naprawić, aby nowa podsufitka prawidłowo przylegała.
- Przygotuj tkaninę na podsufitkę samochodową
Użyj tkaniny przeznaczonej na podsufitki samochodowe. Tkaniny, która jest elastyczna i łatwa w obróbce. Taką tkaninę znajdziesz w naszym sklepie.
- Dopasuj materiał do panelu
Weź nowy materiał i połóż go na panelu. Nad krawędziami podsufitki będzie mnóstwo nadmiaru materiału. Wygładź materiał, aby leżał płasko.
- Pokrywamy podsufitkę klejem
Przystępujemy do najważniejszego etapu, czyli nakładania kleju. Złóż materiał na pół. Następnie nałóż cienką, równą warstwę kleju na odsłonięty panel podsufitki. Następnie spryskaj klejem do podsufitki na złożonej tkaninie, aby spód został pokryty. Klej nanosimy na stelaż i na tkaninę. Staramy się, aby warstwa była zwarta i cienka. Nie polecamy nakładania kleju od razu na całą powierzchnię.
- Należy przykleić podsufitkę
Połóż materiał na panelu i wygładź. Użyj rąk, aby wygładzić wszelkie zagniecenia lub pęcherzyki między tkaniną a panelem.
- Podklejamy drugą stronę podsufitki
Powtórz proces klejenia podsufitki z drugą połową tkaniny. Materiał na podsufitkę kleimy etapami, powoli, krok po kroku dociskając go dłonią. Ewentualnie możemy posłużyć się wałkiem. Nadmiar podsufitki zawijamy i podklejamy. Gotową podsufitkę pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin (czas zależy od temperatury pomieszczenia).
- Przycinanie podsufitki
Wytnij materiał, aby zwisał 2,5 cm nad krawędzią stelaża. Za pomocą nożyczek odetnij nadmiar tkaniny.
- Podklejanie podsufitki z drugiej strony
Materiał, który pozostał po przycięciu, przyklej do drugiej strony panelu.
- Wycinanie otworów
Użyj noża lub żyletki, aby przyciąć materiał zakrywający otwory, w których włożono akcesoria, takie jak lampka lub lusterko. Wytnij materiał tak, aby przylegał do krawędzi.
- Montaż podsufitki
Włóż panel do pojazdu. Obróć panel, aby można go było umieścić z powrotem w pojeździe stroną z tkaniny skierowaną na zewnątrz.
- Zamontuj akcesoria
Ponownie zainstaluj wszelkie akcesoria, które usunąłeś w celu wyciągnięcia panelu. Upewnij się, że śruby są dobrze dokręcone i zabezpieczone, aby nowa podsufitka dobrze się trzymała.
Jestem po wymianie podsufitki w nowym Volvo XC90 – wymiana w ASO ze względu na uszkodzenie fabrycznej. Niestety po wykonanie z podsufitki słychać trzaski gdy samochód jedzie po nierównościach. Serwis rozkłada ręce twierdząc że tam są tylko śrubki do przykręcenia i przykręcone są dobrze. Czy można jakoś zaradzić tym odgłosom?
Dzień dobry, dziękujemy za komentarz. Myślimy, że jakiś dobry serwis czy mechanik będzie Panu wstanie pomóc w technicznych sprawach dotyczących samochodu. Z naszej strony możemy zaproponować filc, który może posłużyć jako podkładka do śrubek. Podaje link do produktu: https://www.punkttapicerski.pl/tkaniny-obiciowe/filc-tapicerski/
Czekam z niecierpliwością na naukę wymiany tapicerki samochodowej i obszywania kierownicy
Witam, mamy nadzieję, że niebawem uda nam się taką instrukcję przygotować 😉
Witam mam pytanie kto może to wykonać za mnie i gdzie ponieważ nie jestem uzdolniony manualnie i na pewno coś spierdzielę?
Pracujemy nad takim rankingiem wykonawców. Pojawi się niebawem 🙂