Wymiana podsufitki samochodowej krok po kroku

Upływ czasu niekorzystnie działa na podsufitkę samochodową. Pianka traci swoje właściwości i odkleja się od sufitu. Koniecznie wtedy trzeba podjąć jakieś kroki – pozostaje nam wymiana podsufitki samochodowej albo zakup używanej.

Wieloletnie doświadczenie w sprzedaży podsufitek samochodowych pokazało nam, że zakup używanej podsufitki to rozwiązanie bardzo ryzykowne. Dlaczego? Ponieważ ciężko stwierdzić, w jakiej kondycji jest tak naprawdę używana podsufitka samochodowa. Musimy niestety liczyć się z tym, że może ona szybko podzielić los naszej starej podsufitki. W takim przypadku pozostaje nam renowacja podsufitki.

Na co zwrócić uwagę przed wymianą podsufitki

Wymiana podsufitki samochodowej może okazać się doskonałą zabawą. Wystarczy kilkadziesiąt minut wolnego czasu połączone z podstawową wiedzą, którą znajdziecie w naszym artykule, by móc pozbyć się wiszącego baldachimu. Od czego należy zacząć? Od wyboru materiału na podsufitkę samochodową.

Odpowiednia tkanina na podsufitkę to niezwykle ważny element. Wybierając materiał na podsufitkę powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, takich jak nie tylko wygląd, ale i to, czy tkanina jest na piance i czy jest rozciągliwa. Ma to tak wielkie znaczenie dlatego, że dach samochodu ma dużo załamań i luków, a rozciągliwa tkanina na piance ułatwi naciągnięcie i dopasowanie podsufitki do wszelkich nierówności.

Równie ważny przy renowacji podsufitki samochodowej jest klej tapicerski. Zanim zdecydujemy się na konkretny klej do podsufitki powinniśmy wiedzieć, że mamy trzy rodzaje klejów.

Klej do podsufitki w aerozolu jest wygodnym rozwiązaniem, musimy się jednak przygotować na to, że do wykonania podsufitki potrzebne będą 2 puszki takiego kleju.

Klej na pędzel to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wykonują podsufitkę pierwszy raz. Klej rozprowadza się po prostu pędzlem lub wałkiem i nie potrzeba do tego specjalnej techniki.

Klej na pistolet to również bardzo wygodny sposób na podklejenie podsufitki. W tym przypadku potrzeba jednak bardziej specjalistycznych sprzętów, takich jak pistolet i sprężarka.

Najważniejszą cechą, na jaką musimy zwrócić uwagę kupując klej do podsufitki, jest jego odporność na wysoką temperaturę. Bardzo często na etykiecie widnieje informacja, że klej przeznaczony jest do tapicerki samochodowej.

Jak wymienić podsufitkę w samochodzie – instrukcja

Podsufitka samochodowa może być z włókna szklanego, tworzywa PCV lub być przyklejona bezpośrednio do dachu. Wszystko zależy od modelu auta. Instrukcja wymiany podsufitki jest jednak podobna.

  • Najpierw odpinamy klipsy zabezpieczające podsufitkę samochodową. Warto poprosić drugą osobę o pomoc, aby nie uszkodzić stelaża. Następnie wyciągamy podsufitkę z auta. W niektórych modelach samochodów konieczne będzie zdemontowanie podłokietników i foteli.
  • Stelaż polecamy położyć na stabilnym stole, co znacząco ułatwi pracę.
  • Zrywamy tkaninę, a pozostałości po piance usuwamy odkurzaczem lub szczotką ryżową. Całość czyścimy benzyną ekstrakcyjną lub innym rozpuszczalnikiem. Stara tkanina może nam posłużyć jako szablon. Wycinamy odpowiedni format, dodając po 3-5 cm na bokach.
  • Przystępujemy do najważniejszego etapu, czyli nakładania kleju. Nanosimy go na stelaż i na tkaninę. Staramy się, aby warstwa była zwarta i cienka. Nie polecamy nakładania kleju od razu na całą powierzchnię. Materiał na podsufitkę kleimy etapami, powoli, krok po kroku dociskając go dłonią. Ewentualnie możemy posłużyć się wałkiem. Nadmiar podsufitki zawijamy i podklejamy. Gotową podsufitkę pozostawiamy do wyschnięcia na około 12 godzin (czas zależy od temperatury pomieszczenia).

Większość naszych klientów wykonuje wymianę podsufitki we własnym zakresie. Renowacja podsufitki samochodowej wymaga cierpliwości, ale daje dużo satysfakcji z końcowego efektu.