Wzorniki tkanin

Wyświetlanie 1–12 z 20 wyników

Każdy, kto stoi przed wyborem tkaniny obiciowej wie, że to nie lada wyzwanie. Dobór odpowiedniego materiału, który spełni wszystkie wymogi, wcale nie jest taki łatwy. Tym bardziej, że trudno czasem ocenić po samym zdjęciu, czy dana tkanina ma pożądaną strukturę i kolor. Nie wszystko da się też idealnie opisać, wiele materiałów dopiero na żywo zachwyca i oczarowuje. I właśnie po to, by ułatwić znalezienie tej właściwej tkaniny dodaliśmy do naszej oferty wzorniki tkanin.

Do czego służą próbki tkanin?

Oferta dostępnych tkanin tapicerskich stale się poszerza, nic dziwnego więc, że tak trudno znaleźć tę jedną jedyną tkaninę dla siebie. Często materiały obiciowe różnią się niuansami, które są nie do wychwycenia bez bezpośredniego kontaktu z tkaniną. Trudno bowiem wyobrazić sobie aksamitną miękkość materiału czy też ocenić reakcję tkaniny na dotyk. A to, jak mikrowłoski materiału układają się pod wpływem dotyku, jest bardzo istotne. Nawet najbardziej szczegółowe opisy materiałów nie są w stanie wyrazić wszystkiego. Mając wzorniki tkanin można przekonać się na własnej skórze – i to dosłownie – jakie cechy ma dana tkanina.

Próbki tkanin to również doskonały sposób, by samodzielnie zweryfikować wytrzymałość danego materiału. Już nie trzeba wierzyć w ciemno w zapewniania producenta – można przekonać się o tym samemu. Owszem, wszelkie testy, podczas których testowane są tkaniny tapicerskie (jak np. test Martindale) są wiążące, ale wielu osobom nic one nie mówią. A tak można bez oporu rozciągać, naciągać czy próbować rozerwać tkaninę, by przekonać się, ile jest w stanie wytrzymać. Sami bowiem wiemy najlepiej, jak wiele będą musiały wytrzymać te tkaniny u nas w domu. Wzorniki tkanin obiciowych pozwalają więc na trafiony wybór.

Wzorniki materiałów tapicerskich – nieoceniona pomoc w wyborze koloru

Zawsze najwięcej trudności wywołuje wybór odpowiedniego koloru tkaniny. Często nie wiemy, jak dany kolor będzie prezentował się w rzeczywistości, a odcienie na różnych monitorach różnią się między sobą dość znacznie. Nie wystarczy też samo określenie koloru jako błękitny czy beżowy, ponieważ barwy te – w zależności od struktury poszczególnej tkaniny – mogą wyglądać zupełnie inaczej. Nie zapominajmy również, że odbiór koloru jest kwestią subiektywną. Każdy z nas zatem może nieco inaczej wyobrażać sobie daną barwę. W takiej sytuacji nie zawsze pomogą nawet super jakości zdjęcia czy bardzo skrupulatne opisy. Wszystko wyjaśnia dopiero widok tkaniny na żywo, dlatego właśnie próbki tkanin obiciowych są tak pożądane na rynku.

Nasze wzorniki tkanin obiciowych zawierają kawałki materiałów w różnych dostępnych kolorach. Można zatem przyjrzeć się z bliska konkretnym odcieniom i dostrzec, jak dany kolor reaguje na światło słoneczne, a jak na skutek sztucznego oświetlenia. To ważne tym bardziej dlatego, że wiele tkanin posiada delikatny połysk, który lekko mieni się pod wpływem padającego światła. Ocenić można to dopiero na żywo. Próbki tkanin można również przyłożyć do ściany, by sprawdzić, czy dany odcień pasuje do koloru ścian. Tak samo polecamy postąpić z przetestowaniem dopasowania kolorów na meblach, poduszkach i zasłonach. W przypadku tkanin na zasłony można także sprawdzić, czy materiał jest wystarczająco zaciemniający i nie przepuszcza zbyt dużej ilości światła przez okno.

Co ciekawe, wzorniki tkanin pobudzają również kreatywność i pozwalają na bardziej odważne podejście do kolorów. Wiele osób bowiem przyznaje, że dopiero mając próbki w ręku, zachwycili się energetycznymi i mocnymi odcieniami, których wcześniej w ogóle nie brali pod uwagę. Można dzięki temu tworzyć oryginalne aranżacje wnętrz.

Próbniki tkanin – sprawdź, czy tkanina nadaje się do zwierząt

Poza przeprowadzeniem weryfikacji, czy materiał jest mocny i wytrzymały, możemy też sprawdzić jego zachowanie w kontakcie ze zwierzętami. Coraz więcej osób bowiem posiada w domu psa lub kota i chce wiedzieć, czy konkretny materiał poradzi sobie z wszędobylską sierścią, pazurami czy nanoszonym piaskiem. Polecamy zatem położyć kawałki materiału na legowisku pupila lub w miejscu, gdzie często się wyleguje. Możemy również delikatnie głaskać zwierzę skrawkiem tkaniny, by ocenić, czy sierść mocno się czepia materiału. To też doskonała metoda, aby zweryfikować łatwość czyszczenia danej tkaniny z włosia.

Komu przydadzą się wzorniki tkanin?

Wzorniki tkanin do tej pory na ogół zarezerwowane były dla sklepów stacjonarnych, punktów krawieckich i pracowni tapicerskich. Tam klient mógł zapoznać się z tkaniną na żywo, ale wciąż nie miał możliwości sprawdzić, jak dana tkanina zachowa się w docelowym wnętrzu. Kolory różnią się w zależności od światła i pory dnia, dlatego najlepiej oceniać je w domu, porównując z kolorem ściany czy kanapy. Dlatego nasze wzorniki materiałów tak bardzo ułatwiają życie indywidulanym klientom – teraz można już sprawdzać strukturę i kolorystykę tkaniny we własnych czterech ścianach. Na spokojnie i bez pośpiechu.

Próbniki tkanin polecają się więc każdemu. Skorzystają z nich pojedyncze osoby głowiące się nad wyborem materiału, a także profesjonalni tapicerzy i krawcowe. W pracowniach wciąż warto mieć ładnie skomponowane wzorniki materiałów, by móc doradzić klientom.