zagłówek do łóżka

Zagłówek do łóżka – jak uszyć pikowane poduszki

O tym, że łóżko musi być wygodne i pozwalać się zdrowo wyspać, wie każdy. Ale warto też pamiętać, że wielu z nas spędza czas na łóżku także w ciągu dnia. Niektórzy ucinają drzemkę po pracy, inni zaczytują się w lekturach, a jeszcze inni odreagowują przy ulubionym serialu. Wtedy niezbędny staje się zagłówek do łóżka. Wcale nie trzeba kupować nowego łóżka – taki zagłówek można uszyć samodzielnie i dopasować do własnych preferencji. Zapoznajcie się koniecznie z naszą prostą instrukcją.

Po co nam zagłówek do łóżka?

Kiedyś w sypialni królowały łóżka z obszernymi wezgłowiami i tapicerowanymi dodatkami. Od jakiegoś czasu częściej wybiera się bardziej minimalistyczne meble. Takie proste meble mają wiele plusów, jednak nie do końca sprawdzają się w sytuacji, gdy chcemy na łóżku posiedzieć czy poczytać książkę. Wtedy koniecznie musimy podłożyć coś pod plecy i głowę. Zamiast składować kilka poduszek, możemy wybrać właśnie zagłówek do łóżka.

Ma on jeszcze jedną istotną zaletę – w jednej chwili może odmienić wystrój sypialni. Możemy bowiem starannie dopasować kolor materiału na zagłówek i rodzaj tkaniny. Do dyspozycji mamy między innymi miękkie materiały welurowe czy gładkie tkaniny obiciowe. Co ważne, dzięki temu, że taki zagłówek do łóżka można przygotować w formie poduszki wiązanej do łóżka, możemy mieć kilka takich poduch pod ręką i zmieniać je w zależności od nastroju. Za każdym razem możemy uzyskać także inny efekt aranżacyjny. Nasz zagłówek będzie świetnie komponował się również z poduszkami dekoracyjnymi w stylu glamour.Jaki materiał na zagłówek łóżka?

Tak jak już wspomnieliśmy – wybór materiału na zagłówek do łóżka mamy niemal nieograniczony. Powinniśmy się zatem kierować indywidualnymi potrzebami i własnym gustem. Śmiało możemy odradzić jednak zagłówki z ekoskóry. Najlepiej – naszym zdaniem – sprawdzają się welury i tkaniny podobne strukturalnie do weluru. Chodzi więc o materiały obiciowe, które charakteryzują się miękkim włosiem i bardzo przyjemną w dotyku strukturą. Do uszycia poduszek na zagłówek do łóżka wybraliśmy tkaninę Riviera. Jej delikatny i aksamitny połysk doskonale bowiem współgra z wysoką odpornością i wytrzymałością. Taki welwet więc świetnie sprawdzi się jako poducha na zagłówek.

Instrukcja jak uszyć zagłówek do łóżka

 1. Przygotuj potrzebne materiały:

  – tkanina Riviera
  – tkanina dekoracyjna na metry w pasującym kolorze
  – guziki tapicerowane tkaniną Riviera – 24 sztuki (po 4 na każdą poduszkę)
  – nici
  – flamaster i ołówek
  – mocna nitka do pikowania
  – nożyczki
  – kulka silikonowa do wypełnienia poduszek
  – maszyna do szycia
  materiały na zagłówek

 2. Tkaninę złożoną zewnętrzną stroną do środka rozłóż na płaskiej powierzchni – najlepiej na stole, ale może to być też podłoga.

  tkanina na poduchę

 3. Odmierz kawałki materiału na pojedyncze poduszki.

  Łóżko ma 160 cm szerokości, zagłówek do łóżka jest 10 cm krótszy. Zatem aby całość ładnie wyglądała i była funkcjonalna pojedyncza poduszka musi mieć ok. 44 cm. Szerokość wybranej przez nas tkaniny Riviera wynosi 140 cm, więc idealnie zmieściły się na niej trzy wykroje poduszek.
  wykrój na zagłówek do łóżka

 4. Wymierzone wykroje zepnij szpilkami, aby materiał się nie przesuwał.

  tkaniny do zagłówka

 5. Z dekoracyjnej tkaniny w liście o podobnej kolorystyce wytnij dwa paski o szerokości 2,5 cm i długości 140 cm.

  tkanina dekoracyjna na poduszki

 6. Brzegi pasków złóż do środka i zepnij szpilkami.

  Powstaną z nich troczki, dzięki którym przymocujesz zagłówek do ramy łóżka.
  troczki poduszki

 7. Przeszyj troczki dwoma równoległymi ściegami prostymi.

  jak przeszyć troczki

 8. Dwa złożone ze sobą troczki umieść pomiędzy tkaninami wykrojonymi już na poduszki.

  Warto zaznaczyć sobie równą odległość od brzegów materiału flamastrem, a następnie troczki przymocować szpilkami, by nie przesunęły się podczas szycia.
  instrukcja na zagłówek

 9. Obszyj brzegi poduszki wkoło, zostawiając otwór na ok. 10 cm z boku poduszki.

  Polecamy troczki przeszyć kilkukrotnie, aby dobrze je przymocować.
  poduszki na łóżko

 10. Przez pozostawiony otwór wywiń poduszkę na prawą stronę.

  Do dokładnego wypchania rogów poduszki przyda się ołówek.
  jak zrobić zagłówek

 11. Poduszkę wypchaj wypełnieniem.

  wypełnienie poduszki

 12. Brzegi tkaniny przy otworze zawiń do środka i zepnij szpilkami.

  Przeszyj ściegiem prostym na maszynie jak najbliżej krawędzi. Dzięki temu szycie będzie wtedy mało widoczne. Można też zastosować ręczny szew kryty.
  poduszka na ramę łóżka

 13. Jeżeli nie chcesz pikować poduszek, to możesz już przywiązać je do łóżka – są gotowe.

  gładkie poduszki

 14. Natomiast jeśli chcesz nieco urozmaicić poduszki, możesz zastosować pikowanie.

  Wykorzystaj do tego guziki powlekane tkaniną taką samą, z jakiej szyjesz poduszki (u nas Riviera). Możesz też wykorzystać zupełnie inną tkaninę dla uzyskania kontrastu kolorystycznego. Z pomocą centymetra wyznacz przekątne poduszki i odmierz równe odległości od rogów, a następnie delikatnie zaznacz je flamastrem. Czynność tę powtórz na odwrocie poduszki. Na igłę nawlecz mocną nitkę i przeszyj poduszkę na wylot w wyznaczonych punktach. Zamocuj nitkę supełkiem i doszyj guziki z jednej i z drugiej strony poduszki.
  guziki tapicerowane

 15. I to wszystko – mięciutkie i wygodne poduszki na zagłówek do łóżka gotowe.

  poduszki na zagłówek do łóżka

 16. Nie pozostaje nic innego jak przywiązać poduszki do wezgłowia łóżka.

  zagłówek łóżka wiązany

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *