polar tkanina

Polar tkanina – co warto wiedzieć o polarze

W chłodniejszych miesiącach nie ma nic bardziej przytulnego, niż otulenie się ciepłym i miękkim polarowym ubraniem lub kocem. Polar to tkanina, która zdobyła serca konsumentów na całym świecie głównie ze względu na doskonałą zdolność utrzymywania ciepła, lekkość i przyjemność w noszeniu. To jednak nie wszystko, co do zaoferowania ma ten polarowy materiał. W artykule zgłębimy się w tajemnice sukcesu polaru, poznamy jego właściwości i najczęstsze zastosowania. Zapraszamy więc w podróż po świecie polaru.

Co to jest polar i jak powstaje?

Za podstawę fenomenu polaru uchodzi unikalna konstrukcja, która łączy w sobie funkcjonalność i wygodę. Polar to syntetyczna tkanina powstająca przede wszystkim z poliestru. Produkcja tkaniny polega na przekształcania poliestrowych włókien w miękkie, lekkie i trzymające ciepło polary. W pierwszym kroku poliester topi się i dzięki temu otrzymuje się długie włókna polimerowe. Następnie poddaje się je procesowi rozprężania, z czego uzyskuje się cienkie włókna. Formuje się je potem w tzw. dzwony, czyli struktury przypominające kształtem dzwon zbudowany z setek cienkich włókien.

W późniejszym etapie dzwony te łączy się w warstwy i nagrzewa się. Pod wpływem temperatury włókna poliestrowe stopniowo topią się, a dzwony łączą ze sobą, tworząc tym samym jednolitą masę. I to właśnie ta gęsta struktura jest fundamentem polaru. To jednak jeszcze nie wszystko. Polarową tkaninę szczotkuje się, aby stała się miękka i puszysta. Czasem polar poddaje się kolejnym procesom, jak np. laminowanie czy nadawanie odporności na wodę.

Wybór wyłącznie wysokich jakościowo włókien poliestrowych oraz bardzo skrupulatny proces produkcyjny sprawiają, że polar jest tak dobrą tkaniną o licznych właściwościach. I nic dziwnego też, że jest to tak uwielbiana i chętnie wykorzystywana tkanina. Do polaru dość podobna jest tkanina Minky z charakterystycznymi wypustkami oraz tkanina pluszowa. Przyjrzymy się bliżej, czym wyróżnia się polar.

koce polarowe

Jakie cechy ma polar?

Bardzo charakterystyczna struktura i miękkość w dotyku sprawiają, że polar jest tkaniną, której nie można pomylić z żadną inną. Bez wątpienia to jedna z bardziej powszechnych tkanin, a to za sprawą nie tylko tego, jak bardzo jest przytulna, ale także wielu doskonałych cech materiału.

Polar słynie głównie z doskonałej izolacji termicznej, co zresztą znajduje zastosowanie w bluzach polarowych i kocach. Specjalna struktura polaru oparta na szczelnych kieszeniach powietrza sprawia, że tkanina fantastycznie utrzymuje ciepło. Warto tu podkreślić, że polar sam z siebie nie nagrzewa nas, ale wykorzystuje ciepło naszego ciała i to ciepło zachowuje. Jednocześnie polar oddycha i przepuszcza powietrze, dzięki czemu jest przyjazny dla skóry.

Ponadto materiał polarowy jest bardzo lekki i elastyczny. To niezwykle ważne, ponieważ zapewnia swobodę ruchów i nie przypomina opinającego pancerza. Ma to o tyle duże znaczenie, że bluzy polarowe często zakłada się chociażby na wielogodzinne wycieczki w góry. Nic nie może wtedy krępować ruchów i polar tkanina sprawdza się wówczas idealnie. Podobnie sprawa wygląda przy kocach – już leciutki kocyk da sporo ciepła, a przy tym nie będzie ciężarem.

Polar również bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią. Nie chłonie wody i potu, a do tego błyskawicznie schnie i zachowuje swoje właściwości. Tkanina polarowa – odpowiednio pielęgnowana – także nie mechaci się ani nie pilinguje przesadnie, przez co przez długi jest w dobrej kondycji i nie widać po niej śladów zużycia. Jeśli jednak nie będziemy dbać o polarowy materiał, to mogą pojawić się na nim zmechacenia i kulki.

Na domiar wszystkiego polar jest niezwykle łatwy w czyszczeniu i pielęgnacji. Materiał można prać w pralce, a po praniu szybko się suszy. Nie wymaga także prasowania, ponieważ nie gniecie się i nie odkształca. Oczywiście lepiej prać bluzy polarowe czy koce z polaru w niskich temperaturach, ponieważ po wielu praniach i częstym noszeniu na tkaninie widać pierwsze ślady używania. Materiał nie jest już wówczas tak przytulny i miękki w dotyku, wciąż jednak zachowuje swoje właściwości. Polar to wytrzymała i mocna tkanina, która świetnie radzi sobie w trudnych warunkach.

Zastosowanie polaru – od ciepłych ubrań po modne dodatki do wnętrz

Ze względu na swoje wyjątkowe cechy tkanina polarowa znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Najwięcej oczywiście mówi się o ubraniach z polaru, ale ten mięciutki materiał jest znacznie bardziej uniwersalny,

Ubrania z polaru

Przede wszystkim polar tkanina wykorzystywana jest do produkcji odzieży outdoorowej i ciepłych ubrań na co dzień. Z polaru szyje się kurtki polarowe, bluzy polarowe i spodnie, które rewelacyjnie sprawdzają się w niskich temperaturach. Taka bluza z polaru jest wręcz niezbędna podczas długich wycieczek i górskich wędrówek. Ubrania z polaru idealnie nadają się również do uprawiania sportów, takich jak narciarstwo czy snowboard. Zazwyczaj ubiera się ja jako jedną z warstw, która ma chronić przed utratą ciepła, a jednocześnie zabezpieczać przed przegrzaniem i zapoceniem się.

Bluzy – określane potocznie jako polary – często noszą też dzieci. Przy dziecięcych zabawach i harcach szczególnie ważne jest zapewnienie komfortu termicznego i umożliwienie skórze oddychania. Delikatna skóra dziecko nie może się zaparzyć czy zapocić.

Z polaru tworzy się również wszelkie cieplutkie dodatki na jesień i zimę, takie jak czapki z polaru, szaliki, rękawiczki, opaski i odzież termoaktywną. Są tak lubiane, ponieważ trzymają ciepło i nie drapią skóry, tylko pięknie przylegają i utulają nawet bardzo wrażliwą skórę. Często rękawiczki polarowe stanowią pierwszą warstwę rękawiczek zakładanych na bardzo niskie temperatury – zwłaszcza w wysokich górach.

Jednak ubrania z polaru nie są zarezerwowane wyłącznie dla odzieży sportowej i turystycznej. Równie dobrze prezentują się na codziennych bluzach, tym bardziej, że polar świetnie przyjmuje kolor. Można więc tworzyć ciekawe kreacje codzienne. Dresy polarowe to też niezbędnik każdego zmarzlucha i osoby pracującej z domu. Nie dość, że są ciepłe, to do tego niesamowicie wygodnie. Nie krępują ruchów, są elastyczne i miłe w kontakcie ze skórą.

ubrania z polaru

Dodatki z polaru do wnętrza

Polar tkanina to także jeden z materiałów, który wspaniale odnajduje się w mieszkaniach. Najbardziej oczywistym zastosowaniem są oczywiście koce z polaru, mogące spełniać rolę ogrzewającą, dekoracyjną czy też ochronną. Można bowiem koc z polaru położyć na kanapę, by uchronić meble przed zabrudzeniem i zadrapaniem. Polecamy szczególnie zaopatrzyć się takie polarowe koce, jeśli mamy w domu zwierzęta. Alternatywą są polarowe narzuty na kanapę i fotel.

Z polaru powstają również przytulne poduszki ozdobne w wielu różnych wzorach i kolorach. Dzięki takim poduszkom można odmienić wystrój wnętrza, a przy okazji wprowadzić bardziej przyjemny i ciepły nastrój do wnętrza. Popularnością cieszą się także dywany z polaru, które są niezwykle miękkie i puszyste.

Polar tkanina na meble

Wprawdzie materiał polarowy nie jest szczególnie powszechny jako obicie mebli, to jednak znajduje swoich zwolenników. Sprawdza się zwłaszcza u osób, które na pierwszym miejscu stawiają wygodę i cenią sobie materiał miły w dotyku. Tym bardziej, że poliestrowy polar jest dość wytrzymały i nie mechaci się nadmiernie. Do tego łatwo wyczyścić tapicerkę z polaru. Niektórzy wolą tapicerować tkaniną polarową puf, podnóżek czy fotel. W każdym wydaniu polar na meblach prezentuje się bardzo okazale.

Tkanina polarowa dla dzieci

Fantastyczne parametry techniczne polaru sprawiają, że jest to jedna z najlepszych tkanin dla dzieci. Niesamowicie miękka, miła w dotyku i przytulna, a do tego niechłonąca wilgoci i łatwa w czyszczeniu tkanina znajduje zastosowanie w kocykach dla dzieci, rogalach, poduszkach czy ubrankach. Nie można zapomnieć oczywiście o zabawkach z polaru. Tkanina polar jest bezpieczna dla dzieci i ich wrażliwej skóry.

polar dla dzieci

Tkanina polarowa dla zwierząt

Fanami polaru są również psy i koty. Często spotkać można piękne i miękkie posłania uszyte z polaru. Kocykiem z polaru można także wyścielić psie lub kocie legowisko. Dzięki temu jeszcze łatwiej utrzymać czystość w domu, a taki koc można wrzucić do pralki, by pozbyć się brudu. Czworonogi lubią też zabawki z polaru i warto sprawić mu choć jednego takiego pluszaka. Furorę robią także maty węchowe dla psów, które tworzy się z gumowej wycieraczki i pasków pociętego polaru. Paski polarowe wiąże się ze sobą i powstaje macha węchowa, w której można poukrywać pyszne smaczki dla psa. To świetna zabawa dla psa, która stymuluje umysł, a jednocześnie stanowi pomoc przy problemach behawioralnych.

Walory cieplne polaru u psów zaś wykorzystuje się do produkcji ubranek na zimę. Niektóre rasy kiepsko znoszą niskie temperatury i wówczas polarowe ubranko sprawdza się świetnie. Także w kubraczkach chroniących przed deszczem i śniegiem, podszewka uszyta jest z polaru, a wierzchnia warstwa z tkaniny wodoodpornej, np. ortalionu.

Historia polaru – ciekawostki

Dzieje tkaniny polarowej są bardzo interesujące, a czasem wręcz zaskakujące. Początki polaru wiążą się z potrzebami przemysłu outdoorowego. Jeszcze w latach 70. XX wieku – czyli przed pojawieniem się polaru – dominowały wełniane swetry i kurtki. Były one jednak ciężkie, pochłaniały dużo wilgoci i długo schły. Dlatego też poszukiwano tkaniny, która będzie pozbawiona tych wad. Po wprowadzeniu polaru rynek ubrań turystycznych i outdoorowych przeszedł rewolucję. Nowa tkanina zyskała uznanie przede wszystkim ze względu swoją lekkość, idealną termoizolację i szybkość wysychania. Stały się więc bestsellerem wśród osób uprawiających aktywność na świeżym powietrzu i w różnych warunkach pogodowych.

Co ciekawe, polar znalazł zastosowanie także w kosmosie. NASA bowiem wykorzystała tkaninę polarową do produkcji ubrań termicznych dla astronautów. Dzięki zdolności do zatrzymywania ciepła, polar pomagał regulować temperaturę ciała astronautów w niezwykle trudnych warunkach. Można więc powiedzieć, że polar to tkanina kosmicznie dobra.

Z czasem rosła moda na polar i to nie tylko podczas uprawiania aktywności, ale i w codziennych czynnościach. Z polaru tworzy się luźne ubrania, oversizowe bluzy, modne czapki i wiele wiele innych. Ubrania z polaru polubili zarówno „zwykli” ludzie, jak i gwiazdy show-biznesu. Przyczyniło się do tego też częste wykorzystywanie tej tkaniny w filmach i tworzenie wokół polaru magicznej otoczki. Dziś tkanina ta kojarzy się z rodzinnym ciepłem i przytulną atmosferą.

Jak prać polar – pielęgnacja tkaniny

Tkanina polarowa dość dobrze radzi sobie podczas prania, mimo to trzeba zachować ostrożność. Tylko dzięki temu polar pozostanie miękki, przyjemny w dotyku i posłuży nam przez długi czas. Przede wszystkim materiał należy prać w niskiej temperaturze – najlepiej do 30 stopni. Wyższe temperatury mogą niekorzystnie wpływać na materiał poprzez uszkodzenie włókien. Do prania należy używać wyłącznie bardzo delikatnych środków, wykluczone są silne detergenty i wybielacze.

Podczas prania warto też zwrócić uwagę na to, by polar nie miał styczności z innymi ubraniami o ostrych elementach (np. zamkach). Może bowiem dojść do zaciągnięcia się tkaniny polarowej i naderwania nitki. Lepiej ubrania z polaru prać oddzielnie i pozapinać wszystkie zamki, również te od kieszeni.

Polar sam szybko schnie, dlatego wystarczy go rozwiesić swobodnie i pozwolić mu na wysuszenie. Unikajmy suszarek oraz wystawiania mokrej tkaniny na słońce. Nie używajmy też żelazka, ponieważ wysoka temperatura może uszkodzić tkaninę. Polar nie gniecie się, więc nawet nie ma potrzeby prasować materiału. Jeśli jednak już musimy wyprasować ubranie z polaru, to koniecznie zastosujmy zabezpieczenie w postaci kawałka tkaniny i nie prasujmy bezpośrednio samego polaru. Oczywiście nie zapomnijmy przełożyć tkaniny na lewą stronę i użyć najniższej możliwej temperatury żelazka.

polary

Polar tkanina – najczęściej zadawane pytania

Przed zakupem ubrań czy dekoracji z polaru wiele osób chce rozwiać wątpliwości na temat tkaniny. Dzięki temu mogą przekonać się, że materiał polarowy będzie dla nich odpowiedni. Zebraliśmy więc najczęściej zadawane pytania na temat polaru.

Czy polar jest ciepły?

Zdecydowanie polar uznawany jest za ciepłą tkaninę. Jego zdolność utrzymywania ciepła wynika głównie z unikalnej struktury włókien poliestrowych, które tworzą szczelne kieszenie powietrza. Działają one jak izolatory, nie pozwalając uciekać ciepłu wytwarzanemu przez ciało. To właśnie dlatego ubrania z polaru królują głównie zimą.

Czy polar się mechaci?

Jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany, to polar może wykazywać tendencję do mechacenia się. Zjawisko pillingu na polarze zachodzi na skutek intensywnego tarcia między tkaniną polarową a innym materiałem. Najczęściej jednak mechaceniu sprzyja pranie w zbyt wysokiej temperaturze, używanie silnych środków piorących czy też niewłaściwe suszenie. To wszystko osłabia strukturę polaru i przez to podatność na pilling jest znacznie większa. Na ogół jednak polar nie mechaci się zbytnio.

Czy polar oddycha i przepuszcza powietrze?

Polar tkanina charakteryzuje się zdolnością do oddychania i przepuszczania powietrza. Specyficzna struktura polaru umożliwia sprawną cyrkulację powietrza. Dzięki tej właściwości ubrania polarowe pozwalają skórze oddychać, odprowadzają wilgoć i sprawiają, że skóra nie zaparza się i nie podrażnia. Z tego powodu polar tak doskonale sprawdza się na odzieży sportowej i outdoorowej, a także w ubrankach dla dzieci.

miękki koc z polaru

Czy polar chłonie wilgoć?

Bardzo ważną cechą polaru jest to, że nie pochłania on wilgoci, tylko odprowadza ją na zewnątrz. To sprawia, że materiał tak świetnie sprawdza się podczas aktywności na świeżym powietrzu. Pozwala zachować ciepło i komfort noszenia ubrań z polaru.

Czy polar kurczy się w praniu?

Polar powstaje z syntetycznego poliestru, który nie odkształca się i utrzymuje swoją formę nawet po wielu praniach. Zatem także polar nie kurczy się w praniu, ale pod warunkiem, że będziemy przestrzegać zasad prania polaru. Nie pierzmy go zatem w za wysokich temperaturach i nie suszmy go potem w suszarkach czy na ostrym słońcu. Polar odwdzięczy się nam za to nienaganną formą i brakiem kurczenia się.

Czy polar jest zdrowy?

Tkanina polarowa uznawana jest ze zdrową ze względu na kilka istotnych czynników. Materiał wykonany z dobrego jakościowo poliestru jest odporny na rozwój alergenów, pleśni i roztocza. Tym samym więc jest bezpieczny nawet dla alergików i osób wrażliwych. Również fakt, że polar oddycha sprawia, że skóra dobrze radzi sobie w kontakcie z tą tkaniną i nie powstają podrażnienia. Do produkcji polaru często wykorzystuje się też technologie antybakteryjne, które dodatkowo pozwalają zapobiegać namnażaniu się bakterii i brzydkich zapachów.

Warto także podkreślić, że coraz częściej poliester używany do produkcji polaru, zdobywa się z recyklingu. Przez to materiał staje się bardziej ekologiczny i przyjazny środowisku i człowiekowi.

Tkanina polarowa – ciepło, wygoda i uniwersalność w jednym

Dzięki swoim właściwościom polar stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Znajduje zastosowanie między innymi w modzie, sporcie i aranżacji wnętrz. Polary towarzyszą nam na górskim szlaku, podczas uprawiania sportu w chłodniejsze dni czy też jako okrycie wierzchnie podczas wieczorów na świeżym powietrzu. Ubrania z polaru są niezbędne dla zmarzluchów i osób ceniących sobie wygodę i komfort w domu. Polarowa tkanina sprawdza się na ubrankach i kocykach dla dzieci, a także jako legowiska dla domowych pupili i gadżetów dla nich. Polar spotkać można także niemal w każdym domu – czy to na kocach, narzutach, poduszkach czy wszelkich elementach dekoracyjnych.

Liczne właściwości polaru, jego wszechstronność i dość łatwa pielęgnacja tkaniny sprawiają, że jest to jeden z powszechniejszych materiałów i cieszy się dużą sympatią. W świecie, w którym zrównoważone wybory nabierają coraz większego znaczenia, polar prezentuje się jako materiał trwały i pełen pozytywnych cech. Oferuje nie tylko ciepło, wygodę i przyjemny wygląd, ale także uchodzi za tkaninę bezpieczną dla zdrowia. Jego uniwersalność sprawia, że niezależnie od okazji czy pory roku, dla polaru zawsze znajdzie się miejsce w naszych szafach i sercach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *